Twórcy » Andrzej Kossakowski

Andrzej Kossakowski
Otwarta pracownia
adres:  Dobrociesz 135
kod:  32-862 Dobrociesz
gmina:  Iwkowa
powiat:  brzeski
tel. dom.:  14 684 48 43
GPS:  49.7870, 20.5502 wyznacz trasę

Pan Andrzej pracuje głównie ręcznie, z maszyn korzysta tylko z konieczności. Pracuje wyłącznie na zamówienie: zgłasza się do niego tak wielu klientów, że nie ma czasu na dodatkową produkcję. Wykonuje głównie balustrady, ogrodzenia, ale także mniejsze formy – różyczki, lampy, kinkiety, okucia drzwi, a także piękne zdobienia kwiatowe. Ma w swoim dorobku oryginalny wystrój „Karczmy pod kamieniem” w Lipnicy. We własnym ogrodzie postawił zaś ręcznie wykonaną altanę, nad której metalową konstrukcją spędził dwa tygodnie. Jak mówi, pracuje cały rok, na okrągło, od świtu do nocy.

Kowalstwem zajmuje się od czternastego roku życia. Najpierw pracował wspólnie z ojcem, a po jego śmierci przejął warsztat. Miał wówczas 19 lat. Dziś pan Andrzej należy do Stowarzyszenia Kowali Polskich, wcześniej był również członkiem cechu rzemiosł w Brzesku i spółdzielni w Bochni. Od 1996 r. bierze udział w zjazdach, konkursach i targach kowalskich, między innymi w Pilźnie, Ropczycach, Wojciechowie czy Zakopanem.

Galeria zdjęć

Otwarta pracownia

Warsztat pana Andrzeja znajduje się obok domu, zdobi go wielka podkowa – symbol wykonywanego rzemiosła. Najważniejsze miejsce zajmuje tu młot i palenisko. Kowal przekazuje swoje umiejętności synom i ma nadzieję, że kiedyś będą wspólnie prowadzić warsztat.

Sprzedaż i zamówienia – uzgodnienia telefonicznie.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem