Twórcy » Andrzej Żwawa

Andrzej Żwawa
Otwarta pracownia
adres:  ul. Bugajska 34
kod:  32-640 Zator
gmina:  Zator
powiat:  chrzanowski
email:  
www:  www.wiklina.eco.pl
tel. dom.:  33 841 27 05
GPS:  49.9861, 19.4112 wyznacz trasę

Skośna ławeczka z wbitym gwoździem i wygodne krzesło – oto warsztat pracy wikliniarza. Pozostałe narzędzia są proste: nóż, sekator, młotek, taśma do mierzenia. Skompletowanie wszystkich niezbędnych sprzętów nie jest trudne, jednak aby zostać dobrym rzemieślnikiem potrzeba czegoś więcej – cierpliwości, wytrwałości i oczywiście zmysłu artystycznego.

Pan Andrzej zajmuje się rękodziełem od 1956 r., miał wówczas kilkanaście lat. Uczył się od rzemieślnika z sąsiedniej wioski, bo w jego rodzinie nie było tradycji wikliniarskich. Chciał zdobyć umiejętność, która przyniesie mu dodatkowe pieniądze. Tak też się stało – przez kilkadziesiąt lat pan Andrzej pracował zawodowo (był m. in. kierowcą PKS), a w wolnych chwilach wyplatał.

Warsztat rzemieślnika znajduje się tuż koło domu. Znaleźć tu można wyroby najrozmaitszych kształtów i rozmiarów: kosze, skrzynie i fotele, ozdobne kule i wazony, a także karmniki, domki i łódeczki z wiosłami. Najbardziej charakterystyczne dla twórczości pana Andrzeja są wiklinowe ryby. Wybór takiej formy nie jest przypadkowy – Zator jest miejscowością znaną z hodowli ryb, a sam artysta należy do Stowarzyszenia Doliny Karpia.

Wiklinę kupuje w niedalekich Olszynach, bezpośrednio na plantacji pana Jana Gaździka. Wzory czerpie najczęściej z głowy, rzadziej z książek. Gotowe wyroby najczęściej pozostawia w formie naturalnej, czasami, na wyraźne życzenia klienta, maluje.

Pan Andrzej i jego żona Krystyna, która zajmuje się wyrobem koronek, często goszczą na imprezach folklorystycznych w Małopolsce i na Śląsku. Jeżdżą na wystawy do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia, biorą udział m. in. w festiwalu „Babiogórska Jesień” w Zawoji, „Dniach Borówki” w Rajczy czy „Dniach Przyjaźni” w Kętach. 
Wyroby wikliniarskie pana Andrzeja można zamówić za pośrednictwem strony internetowej www.wiklina.eco.pl.

 
Oprac. Anna Bergiel

Video

Andrzej Żwawa - wikliniarstwo

Otwarta pracownia

Pan Andrzej chętnie prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży w „Ekocentrum” w Stryszowie, a także w szkołach, przedszkolach i we własnym warsztacie.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem