Twórcy » Dorota Kisiel-Szynal

Dorota Kisiel-Szynal
adres:  Kowalowa 98
kod:  33-161 Kowalowa
gmina:  Ryglice
powiat:  tarnowski
email:  
tel. kom.:  697 539 085
GPS:  49.8816, 21.2093 wyznacz trasę

Dorota Kisiel - Szynal jest twórcą ludowym, plastykiem. Wykonuje m.in. pisanki, kwiaty bibułkowe, wieńce dożynkowe. Mieszka w miejscowości Kowalowa.

P. Dorota Kisiel – Szynal urodziła się w 1983 r. w Kowalowej. Tutaj uczęszczała do szkoły podstawowej. Dalszą naukę podjęła w Tarnowie,. W domu, szczególnie dzięki swojej babci, odkryła talent i zamiłowanie artystyczne. Babcia przekazała np. umiejętność wykonywania wspaniałych kwiatów z bibuły. Również tata posiada spore umiejętności plastyczne.

Dorota jest mistrzynią w tworzeniu tradycyjnych pisanek wielkanocnych- wykonuje je metodą drapania i malowania za pomocą wosku. Od najmłodszych lat interesuje się ich tworzeniem i bierze udział w konkursach: w Gminnym konkursie "Na pisankę ludową i plastykę obrzędową" w Ryglicach oraz w „Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”, w którym uczestniczą twórcy z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. Kilkanaście razy uzyskała w nich 1 miejsca a kilkadziesiąt razy- wyróżnienia i inne wysokie pozycje. Trzeba zaznaczyć, że obok pisanek w konkursach prezentuje inne dzieła związane z plastyką obrzędową: stół wielkanocny, pająki, baranki z ciasta, palmy.

Szczególną umiejętnością Doroty są misternie wykonane kwiaty bibułkowe i inne ozdoby bibułkowe np. wspomniane wyżej pająki, palmy. Potrafi wspaniale udekorować swój dom w pająki, drzewka ozdobne z kwiatków bibułkowych, w którym nie tylko z okazji różnych świąt w ciągu roku, ale także na co dzień świąt można zetknąć się z prawdziwym kunsztem i klimatem dawnych czasów.

Artystka z Kowalowej tworzy także inne okolicznościowe dzieła, np.: wieńce dożynkowe. W gminie Ryglice zdobyła za nie kilka razy wysokie lokaty.

Bogata twórczość artystyczna Doroty jest znana m.in. z wystaw organizowanych przez Ośrodek Kultury w Ryglicach, którą można podziwiać nie tylko w wystawach pokonkursowych, ale także z okazji mniejszych i większych wydarzeń kulturowych na terenie gminy. Swoje prace artystka prezentowała również na licznych wystawach w powiecie tarnowskim i w innych miejscach Małopolski.

Dorota chętnie podzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi. Prowadziła już wielokrotnie warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Sama też ciągle podnosi swój warsztat artystyczny i uczestniczy w różnych spotkaniach, kursach. Zawsze służy pomocą, dobrą radą, a jej pogodny charakter i cierpliwe podejście przyciąga innych i wpływa nie tylko na podnoszenie umiejętności artystycznych, ale także na ogólny stan kultury i ducha.
 
Oprac. Jakub Włodek
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem