Twórcy » Jadwiga i Janusz Gałuszka

Jadwiga i Janusz Gałuszka
Otwarta pracownia
adres:  Stryszawa 705
kod:  34-205 Stryszawa
gmina:  Stryszawa
powiat:  suski
www:  www.ekosianko.yoyo.pl
tel. dom.:  33 874 75 34
tel. kom.:  888 732 009
GPS:  49.7144, 19.5226 wyznacz trasę

Pan Janusz Gałuszka wykonywaniem zabawek zajmuje się od kilku lat. Metody wyplatania zabawek z siana i słomy nauczył się od swoich rodziców Mariana i Danuty, którzy specjalizują się w tym od ponad 11 lat. Pomysłodawcą zabawki z siana była mama Pana Janusza, która nauczyła się tej sztuki sama, a potem przekazała zdobyte umiejętności synowi.

Zabawki powstają poprzez odpowiednie uformowanie wcześnie wysuszonej trawy czyli siana. Następnie są dekorowane nasionami: czarna, mała fasola służy jako oczka, kukurydza jako dziób do ptaka, kawa nosek do wiewiórki. Wzory wszystkich zabawek są oryginalne i jego własnego pomysłu. Do bogatego asortymentu wyrobów z siana można głównie zaliczyć figury zwierzęce – koty, konie, psy, króliki, słonie, żaby, żabki ale także i figury naturalnych rozmiarów.

Prace pana Gałuszki można zobaczyć podczas festiwali i na targach. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty ekologiczne z siana. Warsztaty te to wspaniała zabawa jak i miły powrót do natury zarówno dla dorosłych jak i dzieci z całej Polski. Rozwijają one w uczestnikach zdolności manualne i plastyczne, pobudzają fantazje i wyobraźnie. Współpracuje z Gminnymi Ośrodkami Kultury. Figurki z siana są powszechnie znane w różnych miejscowościach Polski. Zabawki z siana zaprezentowali na „Kiermaszu Twórczości Ludowej” w ramach projektu „Lokalni twórcy ostoją dziedzictwa Kulturowego”.

Galeria zdjęć

Otwarta pracownia

Państwo Gałuszkowie zapraszają do swojej pracowni wszystkich turystów.organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem