Twórcy » Jan Szczepanik

Jan Szczepanik
Otwarta pracownia
adres:  Glichów 132
kod:  32-412 Wiśniowa
gmina:  Wiśniowa
powiat:  myślenicki
tel. kom.:  502 654 582
GPS:  49.8180, 20.0936 wyznacz trasę

Pan Jan pochodzi z Mazowsza. Jest malarzem-amatorem i złotnikiem. Tworzy od dziecka. Ślady swojej twórczości pozostawił m.in. w kościele w Lipniku (Chrystus Miłosierny oraz Droga Krzyżowa), Balinie (Święta Rita i Chrystus), Luborzycy oraz w Wiśniowej (gdzie można zobaczyć obraz Błogosławionej Anieli Salawy, Chrystusa Miłosiernego oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Kiedyś malował głównie pejzaże, z czasem jednak skupił się na wizerunkach ludzi.

Tworzy przede wszystkim obrazy olejne. Malować nauczył się sam, zdobywał wiedzę dzięki książkom i poprzez obserwację. Potrafi zrobić dobry grunt, samodzielnie przygotowuje podobrazia, a nawet ramy, które, jeśli sytuacja tego wymaga, również rzeźbi. Pan Jan zajmuje się także złoceniem – nauczył się tej sztuki od konserwatora zabytków, z którym niegdyś współpracował.

Odkąd pan Jan przeszedł na emeryturę, ma więcej czasu na pielęgnowanie swojej pasji. Działa w Stowarzyszeniu „Cepry” w Domu Ludowym w Glichowie, zaś w swoim domu posiada osobną pracownię, w której tworzy i przechowuje obrazy. Można go odwiedzić i zakupić obraz, maluje również na zamówienie. Artyście zdarzało się prowadzić warsztaty i to właśnie z działalnością edukacyjną wiąże się marzenie pana Jana – chciałby stworzyć program nauczania malarstwa w szkole w Glichowie i okolicach. Program miałby na celu zaszczepienie w dzieciach twórczego podejścia do życia.


oprac. Katarzyna Pracuch

Galeria zdjęć

Otwarta pracownia

Istnieje możliwość odwiedzenia pana Jana w jego domowej pracowni, a także zakupienia lub zamówienia obrazów.



organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem