Pan Józef z zawodu jest kreślarzem i kartografem, ale jego pasją jest rzeźba, którą zajmuje się odkąd skończył 12 lat. Tworzy w przydomowej pracowni. Jego dom często odwiedzany jest przez turystów przybywających do Szczawnicy. Prace pana Józefa są wysoko oceniane przez znawców. Rzeźbiarz należy do Klubu Twórczego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy.
Pan Józef rzeźbi akty kobiece, inspiruje się też demonologią ludową, najbardziej lubi jednak tworzyć rzeźby sakralne: figury Jezusa Frasobliwego, Madonny i Matki Boskiej Różańcowej – najchętniej w dużych rozmiarach. Jest bardzo dumny z wyrzeźbionego przez siebie 3-metrowego górala, który stoi na Kotońce i wita turystów wjeżdżających do Szczawnicy. Warto dodać, iż jest to już druga rzeźba autorstwa pana Józefa, która stanęła w tym miejscu – pierwszy góral został trafiony przez piorun.
Oprócz trójwymiarowych rzeźb artysta bardzo lubi tworzyć płaskorzeźby o tematyce zarówno sakralnej, jak i świeckiej. W swojej pracowni pan Józef posiada wszelkie maszyny ułatwiające mu pracę – heblarki, wyrzynarki do drewna, piły. Najczęściej rzeźbi w drewnie lipowym.
Pan Józef brał udział w wielu konkursach. W 1984 roku zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Demony w twórczości ludowej”. Zainspirowany miejscowymi legendami, stworzył wówczas m.in. rzeźbę boginki i diabła. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w kraju i za granicą – w Niemczech, Szwecji, Danii, Francji, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.
oprac. Katarzyna Pracuch
Otwarta pracownia
Rzeźby tworzy na zamówienie, chętnie też oddaje je do muzeów etnograficznych czy na aukcje charytatywne. Jego prace znaleźć można u wielu prywatnych kolekcjonerów zarówno w kraju, jak i za granicą. Pan Józef wraz z żoną Anną chętnie goszczą w swoim domu turystów i osoby zainteresowane kupnem któregoś z dzieł.