Twórcy » Krystyna Piątek

Krystyna  Piątek
adres:  ul. Tarnowska 38
kod:  33-160 Ryglice
gmina:  Ryglice
powiat:  tarnowski
tel. dom.:  14 654 00 68
GPS:  49.8806, 21.1376 wyznacz trasę

Największą pasją pani Krystyny są różnego rodzaju kwiaty z bibuły, dla których inspiracją jest zawsze „żywy kwiatek”. Pani Krystyna, jak sama o sobie mówi, jest przykładem osobowości twórczej, ciągle poszukuje czegoś nowego, tworzy dekoracje, ozdoby za pomocą rozmaitych technik. Poza bibułą korzysta także ze sznurka, niekiedy techniki decoupage’u.

Tworzeniem kwiatów z bibuły oraz robieniem pisanek, zajmuje się od kilkudziesięciu lat, jako Twórca Ludowy od ponad dziesięciu. Pani Krystyna jest samoukiem, a pasja zrodziła się z tradycji wyniesionych z domu, gdy podpatrywała mamę, wykonującą kwiaty przede wszystkim na cmentarz. Bibułkarstwo jest dodatkowym zajęciem, któremu Pani Krystyna poświęca się w wolnych chwilach.

Z bibuły tworzy nie tylko kwiaty, które potem układa w przeróżne kompozycje. Wykonuje flakony, wazony, tzw. „drzewka szczęścia”, „rogi obfitości”. Pisanki, które dekoruje tradycyjną metodą skrobania oraz wyroby z bibuły, znajdują wielu nabywców za granicą, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Pani Krystyna jest zainteresowana pokazem swoich wyrobów na targach i festiwalach, także wykonywaniem prac na zamówienie. Zapraszana przez rozmaite instytucje, stowarzyszenia, chętnie prowadzi warsztaty, również w szkołach dla dzieci.

Warsztat Pani Krystyny znajduje się w całym domu, jak mówi „gdzie miejsce, np. w kuchni, przy porannej kawie”. Praca w przedszkolu oraz „moda na ludowość” pomogły pani Krystynie rozwijać pasję i dały możliwość aktywnego działania. Podjęła współpracę z Ośrodkiem Kultury, współpracując z nim do dzisiaj. Od lat bierze udział w Konkursie na Pisankę Ludową organizowanym przez Gminny oraz Regionalny Ośrodek Kultury. Od pięciu lat pojawia się także na organizowanym w ramach promocji Ryglic Festiwalu Kultury Pogórzańskiej (podczas dożynek), gdzie poza występami zespołów muzyki ludowej, odbywają się targi rękodzieła ludowego.

 
Oprac. Magdalena Fołta

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem