Twórcy » Maria Pawłowska

Maria Pawłowska
adres:  Mostki 44
kod:  33-340 Stary Sącz
gmina:  Stary Sącz
powiat:  nowosądecki
tel. kom.:  609 780 967
GPS:  49.5561, 20.6047 wyznacz trasę

„Chodniki robię z miłością, to siostrze, to koleżance, to sąsiadce. To przyjemność, tylko przyjemność” – mówi o swojej pracy pani Maria. Tego rzemiosła nauczyła się w młodości. W jej rodzinie wiele rzeczy wykonywano ręcznie: z lnu i konopi tkano płótno na ubrania i pościel, z uprzędzonej wełny robiono elementy garderoby.

Pani Maria wspomina, że pierwsze chodniki dziergała ze starych płóciennych poszewek. Dziś robi je z rajstop, niepotrzebnych swetrów, znoszonych ubrań, ścinków tkaniny. Kawałki materiału tnie na jak najdłuższe paski. Używając grubego szydełka dzierga materiał, zaplata pierwsze oczko i wokół niego wyrabia kolejne rzędy robótki. Gotowe chodniki są okrągłe lub owalne, a z uwagi na materiał, użyty do ich wykonania – dość grube.

Pani Maria mówi, że jej wyroby są bardzo popularne w okolicy, ale, jak skromnie podkreśla, nie wie, czy mogłyby się spodobać gdzie indziej – dziś jest do kupienia tyle pięknych rzeczy. Aktualnie Pani Maria nie tworzy już tak często a jak już to raczej dla rodziny. Ze względu na stan zdrowia jest zmuszona do zaprzestania swojej działalności.

oprac. Martyna Biernacka, 2008 r.

Galeria zdjęć
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem