Twórcy » Monika Florek

Łomnica-Zdrój

Monika Florek
adres:  Łomnica-Zdrój 80
kod:  33-651 Łomnica Zdrój
gmina:  Piwniczna
powiat:  nowosądecki
tel. kom.:  792 309 746
GPS:  49.4529, 20.7580 wyznacz trasę

Pani Monika mieszka w trudno dostępnym domu w górach. Żyje z dala od ludzi, ale dla ludzi pracuje. Umiłowała folklor, promuje go i rozwija. Ikonopisarstwem zajmuje się od 2003 roku. Nauczyła się tej sztuki w monasterze Sióstr od Betlejem. Kiedyś malowała również na szkle i planuje do tego rzemiosła wrócić.

Do pisania ikon nie potrzeba jej osobnego warsztatu, artystka tworzy w domu, gdzie, odizolowana od zgiełku, w spokoju oddaje się pracy. Aby stworzyć ikonę, należy przede wszystkim kupić dobre deski: są to deski z lipy, sezonowane przez kilka lat bądź kupowane jako suche. Pani Monika twierdzi jednak, że nie powinno się kupować desek z suszarni, ponieważ nie sprawdzają się one podczas pracy. Czasem deskę artystka przygotowuje sobie sama.

Tworzy ikony kanoniczne, pisane według tradycji, jakby żywcem wyjęte z cerkwi. Praca nad ikoną zajmuje bardzo dużo czasu, wymaga skupienia i spokoju. Miesięcznie artystka wykonuje najwyżej dwa obrazy, ponieważ stara się je dopracować w każdym szczególe. Szczególną wagę przywiązuje właśnie do ich kanoniczności, uważa bowiem, że nowoczesne elementy nie są do końca właściwe – w ikonopisarstwie ważne jest sięganie do źródeł.

Pani Monika tworzy na zamówienie. Maluje i sprzedaje na bieżąco, nie bierze więc udziału w wystawach, ani nie pokazuje twórczości w galeriach. Jej prace są zamawiane przez rozmaitych odbiorców – na prezenty, do domów, do prywatnych kolekcji. Swoje umiejętności przekazywała młodym ludziom m.in. w szkole plastycznej w Nowym Sączu, planuje również warsztaty w Łomnicy.

Artystka udziela się także w dwóch zespołach regionalnych, grając i śpiewając. Zakochana w miejscowym folklorze, stara się promować tutejszą kulturę za pośrednictwem zespołu Piyrogi Łomnicońskie i ma już na tym polu sporo sukcesów. Współpracuje z panią Małgorzatą Polańską-Kubiak, zarówno w zespole, jak i w zakresie działalności plastycznej: w domu państwa Kubiaków obie panie prowadzą warsztaty rzemiosła. Sama pani Monika mieszka w pięknym, lecz zbyt trudno dostępnym miejscu.

oprac. Katarzyna Pracuch
 

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem