Twórcy » Tadeusz Szkaradek

Tadeusz Szkaradek
kod:  
gmina:  Gródek nad Dunajcem
powiat:  nowosądecki
GPS:  49.6966, 20.7455 wyznacz trasę

Tadeusz Szkaradek zmarł.

wpis archiwalny:

Pan Tadeusz pochodzi z Siennej, ale obecnie mieszka w Jelnej. Z wykształcenia jest kowalem, ukończył szkołę cechową w Nowym Sączu – najpierw był czeladnikiem, potem przeszedł kurs mistrzowski. W zawodzie przepracował 20 lat, a obecnie jest na rencie.

Jego przydomowa kuźnia istnieje od 1973 roku. Niestety, obecnie jest już nieużytkowana, nie tylko ze względu na zdrowie pana Tadeusza, ale także braku zainteresowania tego typu usługami wśród mieszkańców wsi. W dalszym ciągu można jednak zobaczyć w niej kilka ciekawych narzędzi.

Wśród akcesoriów niezbędnych w pracy kowala, pan Tadeusz wymienia obcęgi, młotek, noże. Najczęściej chyba wykonywanym zajęciem kowalskim było podkuwanie koni, ale pan Tadeusz świadczył także inne usługi dla sąsiadów i miejscowej ludności. Do dziś niektórzy czasem proszą go o drobne przysługi, ponieważ jest obecnie jedynym kowalem we wsi.

Według pana Tadeusza kowalstwo to zawód nieopłacalny w dzisiejszych czasach. Podkreśla, że jest to ciężka, wymagająca wielu wyrzeczeń praca, która często odbija się na zdrowiu. A jednak ubolewa nad tym, że nie może wykonywać już swego ulubionego zajęcia.


oprac. Katarzyna Pracuch

Galeria zdjęć

Otwarta pracownia

Jelna 44 Gródek nad Dunajcem 33-318 18 441 76 34organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem