Twórcy » Władysław Raczek

Władysław Raczek
Otwarta pracownia
adres:  Pisarzowa 282
kod:  34-654 Męcina
gmina:  Limanowa
powiat:  limanowski
tel. dom.:  18 332 82 82
GPS:  49.7005, 20.5016 wyznacz trasę

W jego rodzinie było wielu zarówno kowali, jak i malarzy, nic więc dziwnego, że oba te zajęcia pociągają pana Władysława. Na pierwszym miejscu stawia malarstwo, jednak tyle samo czasu poświęca kowalstwu, które jest ponadto jego źródłem utrzymania. Obrazy tworzy głównie zimą, chociaż, gdy ma gotowy pomysł, potrafi go szybko przelać na płótno w dowolnej chwili. Przy pomocy farb olejnych utrwala wymyślone scenki i elementy krajobrazu.

Swój warsztat pan Władysław wybudował samodzielnie. Zgromadzenie potrzebnych narzędzi zajęło mu piętnaście lat. Ma cztery kowadła, w tym jedno ogromne, dziś już rzadko spotykane. Część narzędzi zdobył, a część wykonał sam, między innymi palenisko i tzw. podpuchę.

W dzisiejszych czasach kowale wykonują przede wszystkim sprzęty gospodarskie, jednak pan Władysław na tym nie poprzestaje. Przez długi czas pochłaniało go przerabianie starych materiałów. Gromadził je, poznawał ich historię i przeznaczenie, a następnie zostawiał na nich swój ślad, modyfikując lub całkowicie zmieniając. Ostatnio interesują go eksperymenty, niecodzienne połączenia materiałów, na przykład metalu z drewnem sosnowym. Wiele rzeczy wytwarza na zamówienie.

Kowalstwem zajmuje się popołudniami. W dziesięć dni potrafi wykonać dwadzieścia sztuk siekier lub ciupag. Oprócz tego bierze udział w pokazach i festiwalach, między innymi w Wojciechowie, Ropczycach, Legnicy i Zakopanem; chce udowodnić, że kowalstwo nie jest zamierającym zawodem.

oprac. Katarzyna Maniak

Video

Władysław Raczek - kowal

Pliki audio

Otwarta pracownia

Pan Władysław zaprasza na pokazy i warsztaty, wystarczy zadzwonić i uzgodnić termin. Chętnie przyjmie też każde zamówienie.




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem