Nastały wreszcie długo wyczekiwane, słoneczne dni. Korzystając z dobrej pogody warto wybrać się w plener. Proponujemy wędrówkę Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła. Tego lata nie zabraknie na nim atrakcji!
Już 17 lipca zapraszamy do Skansenu w Wygiełzowie (ok. 40 km na zachód od Krakowa)
na WIELKIE WARSZTATY REGIONALNE – największe tego lata spotkanie z rzemiosłem i sztuką regionalną na Szlaku. W programie nauka i pokazy garncarstwa, bednarstwa, koronki klockowej, zabawkarstwa, zielarstwa i wielu innych rodzajów twórczości. Najmłodszym uczestnikom proponujemy również udział w zajęciach plastycznych, zabawach edukacyjnych i grze terenowej. Oprócz tego będzie można kupić tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz ich bardziej współczesne, folkdesignowe wcielenia. O dobrą atmosferę zadba kapela folkowa, która podczas Warsztatów przygrywać będzie do tańca i dobrej zabawy. Nie zabraknie również przysmaków kuchni regionalnej oraz niespodzianek dla gości.
Możliwości spędzenia czasu na Szlaku jest jednak znacznie więcej. Imprezy organizowane przez nas lub z naszym udziałem odbędą się także m.in. w Sidzinie pod Babią Górą, Łosiu koło Gorlic, Zalipiu, Laskowej. Zapoznaj się już dziś z
kalendarzem wydarzeń na Szlaku.
Zachęcamy też do
indywidualnych odwiedzin u twórców – wystarczy zadzwonić do wybranej osoby, a następnie umówić się na warsztaty czy zwiedzanie pracowni. Mamy także propozycję dla tych bardziej nieśmiałych: tego lata w
20 wybranych pracowniach odbędą się
Dni Otwarte. W zależności od charakteru rzemiosła, twórcy będą czekali cały dzień na Wasze odwiedziny lub będzie można wziąć udział w warsztatach po wcześniejszym zapisie. Pierwsze spotkania, na trasie krakowskiej, już w czerwcu! Chętnych do nauki ceramiki, garncarstwa, rzeźby czy wikliniarstwa zachęcamy do zapisania się na nie już teraz (drogą mailową fundacja@nadwyraz.pl).
Kalendarz Otwartych Pracowni
Warsztaty i pokazy to jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w tym roku. Podpowiemy również, gdzie można dobrze i tradycyjnie zjeść oraz wygodnie przenocować podczas wędrówek po Szlaku – już wkrótce na naszym portalu pojawi się baza niezwykłych miejsc, oferujących noclegi w nastrojowych wnętrzach i sprawdzoną, lokalną kuchnię.
Od tego roku Szlak będzie również lepiej widoczny w terenie, dzięki tablicom informacyjnym, prezentującym trasy regionalne oraz mapkom i gablotom z wyrobami naszych twórców, które będą dostępne w wybranych muzeach, gospodach i Centrach Informacji Turystycznej.
Dla miłośników zdobnictwa ludowego i florystycznych aranżacji mamy dodatkową propozycję – internetową bazę kwiatowych inspiracji w kulturze ludowej. Pojawią się w niej także informacje dotyczące wiejskich kwiatów i ich obecności ludowej obrzędowości i medycynie. W ramach projektu „Kultura-Natura” odbędą się również kwiatowe warsztaty tematyczne. Za nami już pierwsze, bibułkowe, spotkanie – Majenie w Skansenie w Kolbuszowej. Przed nami warsztaty Kwiatem malowane w Zalipiu oraz spotkania pod hasłem Kwiaty w wiejskim ogódku i w kuchni oraz Kwiaty w zdobnictwie regionalnym.
Na koniec ogłaszamy, że już niedługo rozpocznie się konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie dokumentujące spotkanie z rzemiosłem i jego twórcami. Już teraz pamiętajcie o zabraniu ze sobą aparatów!
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w szlakowych imprezach – dla najwierniejszych uczestników przewidujemy niespodzianki.
KALENDARZ WYDARZEŃ 2011
Do zobaczenia na Szlaku!
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego w ramach konkursu Małopolska Gościnna.