Co to są gobeliny? Jak się je wykonuje? Czego potrzeba do stworzenia tkaniny artystycznej z wełny? Odpowiedź na te pytania możecie poznać w trakcie spotkania z Państwem Teresą i Janem Rusnakami, które odbędzie się 29 sierpnia, w domu artystów w Sieniawie.
W czasie warsztatów, odbywających się w ramach Pracowni Otwartych Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, wszyscy goście Państwa Rusnaków będą mogli spróbować swoich sił w tkactwie. Twórcy chętnie podzielą się swoją pasją ze wszystkimi, którzy są chętni, by zgłębiać tajniki krosien, od małych dzieci po osoby starsze. W programie imprezy znajduje się przygotowanie wełny do przędzenia oraz wiele innych atrakcji.
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł, które przetrwało do dziś i staje się modnym zajęciem. By się nim zająć wystarczy rama lub proste krosno. Dodatkowo – dużo chęci i siły potrzebnej do nauki. Tkactwo wiejskie, jak większość rzemiosł, było najczęściej zajęciem sezonowym. Tradycyjnie, koło było przypisane kobietom, ale i mężczyźni parali się tym zajęciem. Tkaniny były wykonywane z lnu, konopi i wełny. Były to tkaniny szlachetne i zgrzebne, tkane splotem prostym, rypsowanym lub rządkowym. Znakomicie nadawały się one na odzież, bieliznę, ręczniki, płachty i worki.
Chęć grupowego lub indywidualnego udziału w warsztatach (zajęcia przeznaczone głównie dla dzieci) prosimy zgłaszać drogą e-mailową na adres fundacja@nadwyraz.pl.
Pracownie Otwarte na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła
Teresa i Jan Rusnakowie, tkactwo
29 sierpnia, poniedziałek, godz. 10.00-18.00
Sieniawa 311, dzielnica Rola Stanikówka (ok. 15 km od Rabki)
34-723 Sieniawa
warsztaty są bezpłatne