Druga edycja Festiwalu ETNOmania już za nami! Było kolorowo, ludowo i różnorodnie. Po raz kolejny gościliśmy w progach pięknego Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, który wszystkich oczarował swą niezwykłą urodą. Tym razem dawka etnowrażeń była podwójna, ETNOmania z jednodniowej imprezy, stała się dwudniowym festiwalem. Pogoda dopisała, podobnie jak humory przybyłych gości, których pozytywne komentarze utwierdziły nas w przekonaniu, ze widzimy się ponownie za rok!
A teraz trochę o atrakcjach, które czekały na ETNOmaniaków. Przede wszystkim ponad dwadzieścia warsztatów tradycyjnego rzemiosła ludowego, począwszy od bibułkarstwa, a skończywszy na kamieniarstwie. Każdy z uczestników imprezy mógł własnoręcznie ulepić gliniany garnek, wyhaftować serwetkę, pomalować drewnianego ptaszka, zrobić maselniczkę, czy koszyk z wikliny. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ikonopisarstwa i malarstwa na szkle, co świadczy o tym, że w gościach ETNOmani drzemie iście artystyczna dusza. Co więcej, każdy mógł zabrać efekty swojej pracy do domu i cieszyć się nimi jeszcze na długo po zakończeniu imprezy. Dodatkowo, na terenie skansenu rozmieściliśmy jeszcze ponad dwudziestu twórców, prezentujących i sprzedających swoje wyroby, można więc było także docenić pracę rzemieślników, poprzez kupno ich rękodzieła.
Fot. Łukasz Janus
Dla wszystkich osób, zainteresowanych współczesnym podejściem do tematu etno, przygotowaliśmy Strefę Folkdesign. Zaprezentowaliśmy w niej dwudziestu pięciu projektantów przedmiotów użytkowych, nawiązujących swym stylem, formą, bądź materiałem do tradycyjnej kultury ludowej i ekologii. I tak, można było zakupić torby filcowe z motywami etno, biżuterię, ubrania i dodatki, elementy dekoracyjne, porcelanę, kołyski dla dzieci i wiele, wiele innych. Wszystkie wyroby zaś łączył jeden mianownik – były to rzeczy robione ręcznie, z najlepszych materiałów, inspirowane eko i etno, wyjątkowe i inspirujące.
W niedzielę, w ramach strefy FOLKdesign, zorganizowaliśmy warsztaty etnodesignu, prowadzone przez POLtwór. Dzięki nim można się było przekonać, że ze zwykłych banerów reklamowych można stworzyć gustowne bransoletki, portfele, a nawet kopertówki, idealne na wieczorne spotkania.
Jako, że Festiwal ETNOmania to doskonała impreza dla rodzin z dziećmi, w tym roku stworzyliśmy rozbudowaną strefę dla dzieci, specjalnie odgrodzoną od pozostałych atrakcji na terenie skansenu. Rządziły w niej dziewczyny z EKO-EDU-ART, które przygotowały dla małych etnofanów moc zabaw plastyczno-ekologiczno-edukacyjnych. I tak, dzieci malowały drewniane ptaszki oraz kwiatuszki, dekorowały torby lniane, budowały makietę wsi z kartonowych pudeł, wyklejały, wycinały, brały udział w grach zręcznościowych – jednym słowem naprawdę dobrze się bawiły, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Strefa dzieci spotkała się z ogromnym uznaniem ze strony rodziców, którzy mogli w niej zostawić dzieci pod okiem wykwalifikowanej kadry, sami w tym czasie oddając się innym atrakcjom festiwalu.
Nie lada gratkę dla najmłodszych stanowiły także warsztaty, prowadzone przez bloggerkę Asię Mentel. Polegały one na dekorowaniu ekologicznych ciasteczek, własnoręcznie upieczonych przez prowadzącą warsztaty, etno wzorkiem. Tutaj młodzi kucharze mieli nieskończone możliwości – kolorowe ekologiczne barwniki, bakalie, posypki, owoce. Wszystko to sprawiło, że każde ciasteczko było unikatowe, a udekorowane własnoręcznie – jeszcze pyszniejsze.
Ponadto, w ramach wzbogacenia programu dla dzieci, przeprowadziliśmy szereg gier terenowych, których celem było rozwiązywanie zadań i znajdowanie kolejnych wskazówek, a przy okazji zwiedzanie skansenu. Musimy przyznać, że dzieci podeszły do tematu bardzo poważnie i niezwykle pieczołowicie rozwiązywały przygotowane dla nich łamigłówki. Jako że trud włożony w grę był niemały, wszyscy uczestnicy zostali uhonorowanie koszulkami z logiem ETNOmani oraz książeczkami i materiałami plastycznymi, a także oficjalnie zostali pasowani na znawcę rzemiosł. Na wygraną miały szanse nie tylko dzieci. Wszyscy uczestnicy ETNOmani mogli wziąć udział w konkursie na wiersz lub rysunek, wychwalający piękno kobiecej urody. Jako, że nagrody były bardzo zachęcające (weekend w Bieszczadach, prenumeraty miesięcznika Weranda Country, gadżety szlakowe, materiały plastyczne), kapituła konkursu miała ogromne problemy z wyłonieniem zwycięzcy.
W dwóch namiotach serwowano przysmaki kuchni regionalnej, panie z koła gospodyń wiejskich nie nadążały z nakładaniem pysznych pierogów z kapustą, ruskich i na słodko, z jabłkiem. Jak zwykle popularnością cieszyły się też słodkości, ziemniaki pieczone i bigos, a pragnienie gasił kompot owocowy. Dodatkowo, w tym roku na ETNOmani można było zjeść pyszną kiełbaskę z grilla, dania kuchni wegetariańskiej, a to wszystko popić orzeźwiającym piwkiem.
Niezwykle aktywnie i twórczo zaprezentowały się na ETNOmani dziewczyny z Żywej Pracowni – Gosia Warchoł i Magda Żyłka. Dzięki nim, uczestnicy naszego Festiwalu mogli własnoręcznie czerpać papier oraz filcować. Dodatkowo wykonały wiklinową konstrukcję –altanę, zbudowaną z wierzbowych gałązek, pochodzących z krzewów rosnących na nadwiślańskich rozlewiskach. Dzięki pomocy uczestników ETNOmani, mogliśmy podziwiać ukończone już dzieło w niedzielne popołudnie, które na trwale wpisało się w krajobraz skansenu.
Pierwszy dzień ETNOmani, czyli sobotę, umilił nam zespół GDZIEBASY, który przygrywał do tańca ludowego. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił, najlepsi zaś zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu ETNOmania był pokaz filmu w reżyserii Dariusza Jabłońskiego pt. ,,Wino truskawkowe”. Projekcja odbyła się we Dworze z Drogini. Odbiór filmu w takim otoczeniu był dla wielu widzów wyjątkowym przeżyciem.
W niedzielę także można się było nauczyć tańców ludowych, tym razem pod czujnym okiem Moniki Dudek i Kapeli Dudek Lewicki. Pani Monika wprowadziła wszystkich w doskonały nastrój, cały skansen tańczył z nią polkę, czy krakowiaka. Uśmiechom nie było końca, a Pani Monika po raz kolejny udowodniła, ze jest właściwą osobą na właściwym miejscu.
Na ETNOmani zaprezentowały się także dwa zespoły, o całkowicie odmiennych stylistykach. Jednym z nich była Piwnica Śpiewu Tradycyjnego, która uraczyła nas śpiewem białym. Dziewczyny dały wspaniały koncert, zadziwiając wszystkich skalą swojego głosu.
Kolejno odbył się pokaz mody, w który modelki zaprezentowały piękne etno kreacje czterech projektantek: Kasi Miciak, Moxmody, Baboski i Mymelfrau. Na scenie mogliśmy podziwiać sukienki i tuniki w ludowe wzorki, płaszcze z motywem etno, paski, bluzki, czapki i ubrania na codzień, z naturalnych materiałów. Co ważne, rzeczy z wybiegu można było potem zakupić w Strefie Folkdesign.
Zwieńczeniem Festiwalu ETNOmania był niezwykle energetyczny i żywiołowy koncert lubelskiego zespołu MIĄŻSZ.
Warto też dodać, że przez dwa dni trwania Festiwalu ETNOmania, gości zabawiał ETNOman, czyli superbohater, starający się ocalić ginące zawody od zapomnienia ;)
Pełna lista twórców, wystawców i prowadzących warsztaty
podczas Festiwalu ETNOmania 2012 r. »
* * *
Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz dyrektor Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prof. dr hab. Zbigniew Libera.
Festiwal ETNOmania był możliwy dzięki dofinansowaniu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Sponsorem ETNOmani był CK Browar.
Nagrody dla uczestników Festiwalu ETNOmania ufundowała Rezydencja Bukowy Dwór, Weranda Country oraz Wydawnictwo mf.
Patronat Medialny sprawowali Gazeta Krakowska, Radio Kraków, Telewizja Kraków, Tygodnik Przełom, Radio Pryzmat, CzasDzieci.pl, MaliTurysci.pl, Kurs na Kurs, KulturaLudowa.pl, Weranda Country, KochamWies.pl, Literadar, Etnosystem.pl, ModnyKrakow.pl.
* * *
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy, a w szczególności:
Dyrektorowi Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego, Panu Jerzemu Motyce, oraz pracownikom, zwłaszcza Piotrowi Bujakiewiczowi i Pani Ani,
Joannie Kantor za przygotowanie pokazu mody, modelkom: Asi, Oli, Esterze, Magdzie, Marzenie, Dominice, Gosi, Justynie i Gosi, Oksanie Kalininie za wykonanie makijażu oraz Katarzynie Długosz za fryzury,
.
Projektantkom: Kasi Miciak, Baboshce, Ani Borowskiej oraz Moxmodzie za wypożyczenie strojów,
Wolontariuszom: Gosi, Magdzie, Oli, Kasi, Asi, Anecie, Sylwii, Eli, Berenice, Filipowi, Piotrowi, Paulinie i Oli za pomoc przy organizacji imprezy, cierpliwość i zaangażowanie.
Pełna relacja fotograficzna z Festiwalu ETNOMania na www.etnomania.pl