Wydarzenia Małopolska » Ostatnie Otwarte Pracownie w tym roku - 20 i 21 września

Ostatnie Otwarte Pracownie w tym roku - 20 i 21 września
Zapraszamy do spędzenia ostatniego wrześniowego weekendu z OTWARTYMI PRACOWNIAMI na Szlaku Rzemiosła. 20 września spotkamy się w Bogdanówce na warsztatach rzeźby ludowej, a 21 września w Stryszawie na warsztatach tworzenia zabawek z siana.

Kiedy? 20 września - sobota (11-18)
Co? warsztaty rzeźby ludowej
Prowadzenie: Andrzej Słonina
Gdzie?  Bogdanówka 111 (Gmina Tokarnia, Powiat Myślenice)
Tel: 12 373 20 71, 691 523 461
 
Cały dzień pokazy rzeźbiarstwa, a dodatkowo:
Godz. 12.00 - występ dziecięcego zespołu Koskowianie - oraz pokazy instrumentów ludowych
Godz. 13.00-16.00 warsztaty plastyczne: Aniołki, sklejanie, malowanie
Godz. 16.00 - ognisko (kiełbaski, dawne dziecięce zabawy pasterskie)
 
Pan Andrzej jest założycielem EKOmuzeum w Bogdanówce. Jest to miejsce, które sprzyja integracji lokalnej społeczności i promocji gminy. Odbywają się tam liczne warsztaty rzemiosła, znajduje się też pokaźna kolekcja używanych dawniej w rolnictwie narzędzi i sprzętów zebranych z okolicznych gospodarstw. Pan Andrzej realizuje lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych, specjalizuje się przede wszystkim w rzeźbie w drewnie.
 
Kiedy? 21 września - niedziela (11-18)
Co? warsztaty zabawek z siana
Prowadzenie: Danuta i Marian Gałuszka
Gdzie? Stryszawa 705
Tel: 33 874 75 34, 888 732 009

Państwo Gałuszkowie zajmują się tworzeniem zabawek z siana i słomy. Zabawki powstają poprzez odpowiednie skręcenie i zawiązanie siana, wcześniej ususzonego. Gdy zostanie ono już uformowane, Pani Danuta wykańcza swe dzieło, dodając np. oczy z nasion, grochu, kukurydzy czy fasoli. Większość wykorzystanych materiałów pochodzi z jej własnego ogródka. Tworzą głównie figury zwierzęce – koty, konie, zające, ptaki, jeże, charakterystyczne ‘włóczykije’ (zwane też ‘dziadkami’), a także ozdoby bardziej abstrakcyjne, np. serduszka. Pomysły na zabawki „same przychodzą do głowy” lub inspirowane są zbliżającymi się okazjami i świętami.

Do zobaczenia na Szlaku!


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem