O Szlaku Malopolski


Szlak Rzemiosła Małopolski – ludzie z pasją, miejsca z tradycją!


Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.

Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.

Wirtualny przewodnik po Szlaku - strona www.SzlakRzemiosla.pl
Twórcy na Szlaku to osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – naszego portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna.

Oferta turystyczna
Na naszą ofertę turystyczną składają się wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, którym zależy na spotkaniu z rzemiosłem jako prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii. Opisy wycieczek oraz cennik znajdziecie w zakładce: Oferta turystyczna.

Aplikacja mobilna - Szlak Rzemiosła - od ręki!
Natomiast dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Google Android oraz Apple iOS przygotowalismy aplikację mobilną Szlak Rzemiosła – od reki! Znajdują się w niej opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców, informacje o bieżących wydarzeniach na Szlaku, galerie wyrobów, a także interaktywna mapa, dzięki której można zaplanować swoją podróż.

Festiwal ETNOmania - odkryj tradycję na nowo!
Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski, która rokrocznie odbywa się na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Ósma edycja odbędzie się 15 lipca 2018 r. Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie staramy się odpowiedzieć na naszym Festiwalu.  
Szczegóły na: www.ETNOmania.pl

Zapraszamy do współpracy
Chcemy nadal wspólnie tworzyć i rozwijać Szlak, dlatego zapraszamy do współpracy - zarówno twórców z regionu, instytucje chcące współtworzyć i wspierać Szlak Rzemiosła, jak i wszystkich Państwa, którzy zdecydują się wziąc udział w warsztatach i spotkać się z twórcami  na Szlaku.

Realizacja projektu:
Fundacja NADwyraz
Fundacja Od Kultury

koordynacja projektu:
Anna Migut-Ciuba
Fundacja Od Kultury
tel. 574 234 707
fundacjaodkultury@gmail.com

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skamieniałe miastoUrząd Gminy w Bukowinie TatrzańskiejNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJRezydencja Bukowy DwórPowiat chrzanowskiMIK

patronat medialny

Twoja MałopolskaDziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaBaza DzieckaSrebrna AgrafkaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystemGo Gaga