O Szlaku Malopolski


Szlak Rzemiosła Małopolski – ludzie z pasją, miejsca z tradycją!


Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, osoby, trudniące się tradycyjnym rzemiosłem. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapomniane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

W projekcie uczestniczą pracownie,warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską a od 2019 roku również nową trasę - Nowa Fala Rzemiosła.

Wirtualny przewodnik po Szlaku - strona www.SzlakRzemiosla.pl
Twórcy na Szlaku to w większości osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – naszego portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna.

Aktywne Centrum Szlaku Rzemiosła -  ETNOwyspa
To pilotażowy projekt, partnerskie działanie, które powstało, aby lepiej świadczyć usługi turystyczne na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła w Małopolsce, aby zaoferować aktywny i ciekawy wypoczynek ETNOturyście. ETNOwyspa działa w Skansenie w Laskowej oraz on line.

Chcesz wziąć udział w ciekawych warsztatach z rodziną lub grupą szkolną? ETNOwyspa pomaga w zorganizowaniu wyjazdów po Szlaku Rzemiosła. Wsłuchując się w potrzeby turysty, obsługujący ETNOwyspę kierują turystów do miejsc, które najlepiej spełnią ich oczekiwania.Przedstawiamy warsztaty i propozycje aktywnego zwiedzania w ramach wycieczek z Przewodnikiem-Animatorem.  Zapraszamy do odwiedzenia ETNOwyspy!.
Tworzymy ETNOwyspę razem z Skansenem i Zagrodą na Jędrzejkówce w Laskowej oraz Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości w Tuchowie.

Festiwal ETNOmania - odkryj tradycję na nowo!
Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski, która rokrocznie odbywa się na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Dziewiąta edycja odbyła się 14 lipca 2019 r. Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie staramy się odpowiedzieć na naszym Festiwalu.  
Szczegóły na: www.ETNOmania.pl

Zapraszamy do współpracy
Chcemy nadal wspólnie tworzyć i rozwijać Szlak, dlatego zapraszamy do współpracy - zarówno twórców z regionu, instytucje chcące współtworzyć i wspierać Szlak Rzemiosła, jak i wszystkich Państwa, którzy zdecydują się wziąc udział w warsztatach i spotkać się z twórcami  na Szlaku.

Realizacja projektu:
Fundacja Od Kultury

koordynacja projektu:
Anna Migut-Ciuba
Fundacja Od Kultury
fundacjaodkultury@gmail.com

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem