O Szlaku Malopolski


Szlak Rzemiosła Małopolski – ludzie z pasją, miejsca z tradycją!


Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, osoby, trudniące się tradycyjnym rzemiosłem. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapomniane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

W projekcie uczestniczą pracownie,warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską a od 2019 roku również nową trasę - Nowa Fala Rzemiosła.

Wirtualny przewodnik po Szlaku - strona www.SzlakRzemiosla.pl
Twórcy na Szlaku to w większości osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – naszego portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna.

Oferta turystyczna
Na naszą ofertę turystyczną składają się wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, którym zależy na spotkaniu z rzemiosłem jako prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii. Opisy wycieczek oraz cennik znajdziecie w zakładce: Oferta turystyczna.

Aplikacja mobilna - Szlak Rzemiosła - od ręki!
Natomiast dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Google Android oraz Apple iOS przygotowalismy aplikację mobilną Szlak Rzemiosła – od reki! Znajdują się w niej opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców, informacje o bieżących wydarzeniach na Szlaku, galerie wyrobów, a także interaktywna mapa, dzięki której można zaplanować swoją podróż.

Festiwal ETNOmania - odkryj tradycję na nowo!
Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski, która rokrocznie odbywa się na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Dziewiąta edycja odbyła się 14 lipca 2019 r. Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie staramy się odpowiedzieć na naszym Festiwalu.  
Szczegóły na: www.ETNOmania.pl

Zapraszamy do współpracy
Chcemy nadal wspólnie tworzyć i rozwijać Szlak, dlatego zapraszamy do współpracy - zarówno twórców z regionu, instytucje chcące współtworzyć i wspierać Szlak Rzemiosła, jak i wszystkich Państwa, którzy zdecydują się wziąc udział w warsztatach i spotkać się z twórcami  na Szlaku.

Realizacja projektu:
Fundacja Od Kultury

koordynacja projektu:
Anna Migut-Ciuba
Fundacja Od Kultury
fundacjaodkultury@gmail.com

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem