Instytucje » Dwór Michałowskich

Dwór Michałowskich
ulica:  Laskowa 1
poczta:  Laskowa
kod:  34-602
telefon:  018 333 30 40

Dwór Michałowskich w Laskowej, malowniczo położony na małej górce, znajduje się naprzeciwko kościoła. Jest to najstarszy zachowany dwór drewniany w Polsce, datowany na rok 1550. Jego surowa, pozbawiona ornamentów bryła, jest typowa dla małopolskiej architektury połowy XVI wieku. Budynek jest parterowy, otynkowany, pokryty gontowym, łamanym dachem. Został wybudowany przez ród Laskowskich.

W 1689 roku w miejscowości i dworze pojawili się „Francuzi" – misjonarze sprowadzeni z Francji przez królową Marię Ludwikę, żonę Jana Kazimierza. Przyczynili się oni do rozkwitu Laskowej. Pamiątka po księżach to kaplica Najświętszej Marii Panny, która powstała z dworskiego salonu i została ozdobiona polichromowym sufitem ze stiukami. Strop, ujęty w drewniane ramy, podzielony był na kilka pól. W centrum umieszczony był Chrystus Błogosławiący, cztery skrajne medaliony mieściły popiersia Ewangelistów. Między nimi znajdowały się motywy roślinne i geometryczne oraz główki aniołów. Dziś unikatowe malowidła na suficie poddane są renowacji.

Ród Michałowskich pojawił się w dworze w 1910 roku. Według opowieści właściciela, Michałowscy wywodzą się z wiślańskiego rodu Warszów, z Michałowa k. Wiślicy. Herb otrzymali w 1060 roku. Dwudziestu pięciu przedstawicieli na Sejm Wielki, Piotr Michałowski – słynny malarz, Jan Kazimierz – egiptolog, Franciszek – założyciel Szkoły Przemysłowej w Zakopanem, jego małżonka Józefa – założycielka szkoły koronkarstwa, uhonorowana Złotym Krzyżem Zasług – to niektórzy ze sławnych członków rodu. Historia rodziny to związki z Wraciszewem i rodem Wyszyńskich, z browarami wareckimi, przemysłem włókienniczym w gminie Michałowo.

W 1945 roku dwór zajął radziecki marszałek Koniew i uczynił siedzibą sztabu. Tu planowano przejęcie Krakowa. Dopiero w 1993 roku budynek powrócił do rodziny Michałowskich.

Z zabytków pozostało niewiele – niektóre meble, stuletni odkurzacz, oryginalny obraz Piotra Michałowskiego, jedne z niewielu znajdujących się w Polsce fortepianów. Podczas zawieruchy wywieziono właścicieli na furmance, służący zdołał ocalić tylko trochę dokumentów rodowych.

Dziś dwór często odwiedzają historycy, studenci, prowadzone są tam wykłady.

Dwór w Laskowej został odznaczony Laurem Roku 2008 roku, nagrodą przyznawaną zabytkom za prowadzoną działalność. Podejmowane są czynności zmierzające do odnowienia i przywrócenia dawnej świetności.

Godziny otwarcia:

Miejsce, po wcześniejszym uzgodnieniu, jest otwarte dla zwiedzających.




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem