Instytucje » Dwór w Łopusznej

Dwór w Łopusznej
ulica:  ul. Gorczańska 2
poczta:  Łopuszna
kod:  34-432
telefon:  18 265 39 19
www  www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Zespół dworski składa się dwóch głównych obiektów: dworu, dawnej siedziby rodzin szlacheckich (Lisickich, Tetmajerów, Ligockich) i drewnianej chałupy, zwanej domem Klamerusów (od nazwiska pierwotnych właścicieli).

W pochodzącym z końca XVIII wieku dworze urządzono stałą wystawę, poświęconą historii wsi Łopuszna i samego dworu oraz jego mieszkańcom. Wewnątrz znajduje się także w pełni wyposażona kuchnia dworska. Oprócz samego dworu warto również zwrócić uwagę na stojący obok zabytkowy budynek, tzw. „gacek”, w którym niegdyś mieszkał poeta Bohdan Zaleski oraz zachowane elementy domku Seweryna Goszczyńskiego, mieszczące się w dworskim ogrodzie.

Dom Klamerusów, przeniesiony ze wsi, urządzony został (również w ramach wystawy stałej) na wzór standardowego mieszkania górali nowotarskich z okresu przed II wojną światową. Zachowano i uwzględniono podział na sień, kuchnię, dużą izbę oraz strych i komorę. Większość zaprezentowanych tam eksponatów pochodzi od mieszkańców wsi.

Aktualnie zespół dworski w Łopusznej prezentuje również dwie wystawy czasowe, powierzone przez Muzeum Tatrzańskie – wystawę fotografii dotyczącą Parku Gorczańskiego oraz wystawę prac członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Pozaekspozycyjna, edukacyjna i kulturalna działalność Dworu w Łopusznej jest ściśle związana z Muzeum Tatrzańskim i od niego zależna.

Godziny otwarcia:
 
  • od środy do niedzieli : 10.00–16.00  

Wstęp:

 
  • bilet normalny: 6,00 zł
  • bilet ulgowy: 4,50 zł
     
Jak dojechać:

Jadąc z Nowego Targu w kierunku Czorsztyna, ulicą Podhalańską, dojeżdżamy do Łopusznej. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, na ulicę Gorczańską – zespół dworski w Łopusznej znajduje się niedaleko skrzyżowania.

Źródła:

www.mount.cad.pl
www.muzeumtatrzanskie.com.pl




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem