Instytucje » Galeria „Drzewiej”

Galeria „Drzewiej”
ulica:  ul. Sądecka 85
poczta:  Rabka-Zdrój
kod:  34-700
telefon:  603 205 475

Galeria „Drzewiej” to autorski pomysł pana Waldemara Kuniczuka – rabczańskiego twórcy, metaloplastyka i rzeźbiarza. W swojej pracowni artysta zebrał najróżniejsze przykłady rzemiosła tradycyjnego, a także malarstwa na szkle, a nawet tomiki poezji góralskiej. Eksponaty Galerii to najczęściej prace wykonane przez zaprzyjaźnionych twórców z Rabki i okolic.

W niewielkim budynku byłej stajni możemy zobaczyć niemalże wszystkie rodzaje sztuki ludowej. Od drewnianych rzeźb i naczyń, po wyroby garncarskie (misy, talerze, dzbany), a także rzeźby w glinie, wykonane bez użycia koła garncarskiego. W Galerii znajdują się także ozdoby z metalu, których twórcą jest kustosz Galerii oraz jego warsztat, dzięki czemu odwiedzający mogą poznać sztukę metaloplastyki i rzeźby w drewnie od samego początku. W czasie wizyty w Galerii, pod okiem twórcy, można spróbować swoich umiejętności w tych rzemiosłach. Co więcej, wśród eksponatów znajdziemy także serwety, kompozycje kwiatowe, drewniane zegary, hafty oraz – dawniej powszechnie używane  w gospodarstwach – drewniane koła, kosze wiklinowe itd. Część prac można kupić, w tym tomiki poezji, a także oprawione w drewnie albumy fotograficzne .

To, co wyróżnia Galerię „Drzewiej” to jej bardzo osobisty charakter. Kustosz chętnie opowiada odwiedzającym historię poszczególnych eksponatów oraz ich twórców, a zarazem swoich przyjaciół, co sprawia, że trudno oprzeć się urokowi i rodzinnej atmosferze tego miejsca.

Warsztaty i oferta edukacyjna

Jedynym kustoszem Galerii jest pan Kuniczuk. Organizuje on warsztaty w zakresie metaloplastyki i rzeźby w drewnie, wystawia swoje prace na kiermaszach itd. Jest pedagogiem, przez lata był nauczycielem wychowania fizycznego, dlatego tym bardziej cieszy go, kiedy może pracować z dziećmi. Zależy mu na tym, żeby spróbowały swoich umiejętności w praktyce.

Ekspozycja

Trudno zdefiniować, czy jest stała, czy czasowa. Niektóre eksponaty są już bardzo stare, niektóre mają dużą wartość sentymentalną (np. zmarłego tragicznie Jana Fudali, który był przyjacielem Kuniczuka). Jest część nowych, zazwyczaj jeśli ktoś przyniesie coś dobrego, to na pewno będzie to wystawione od ręki.
Część eksponatów można kupić, część jest wyceniona, o inne trzeba po prostu zapytać. Często dzieje się tak, że pan Kuniczuk po wizycie po prostu rozdaje swoje róże i inne wyroby.

Godziny otwarcia:

Wizyty, zarówno indywidualne, jak i grupowe, trzeba ustalać telefonicznie z kustoszem Galerii – Waldemarem Kuniczukiem, tel.: 603 205 475.

Wstęp:

Wstęp jest bezpłatny




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem