Izba Regionalna składa się z trzech pomieszczeń, w których umieszczono ekspozycję obiektów związanych z miastem i gminą Maków Podhalański. W pierwszej sali zwiedzający zapoznać się mogą z przedmiotami i dokumentami opowiadającymi historię miasta – kościoła, straży, szkół, rady miejskiej. Drugie pomieszczenie to swego rodzaju „izba pamięci” – w całości poświęcono ją wydarzeniom II wojny światowej. Odnaleźć tam można nazwiska mieszkańców Makowa zamordowanych przez gestapo; liczne listy z tamtego okresu, mundury i pamiątki, zdjęcia żołnierzy AK z Makowa itd. Ekspozycja w ostatniej sali dotyczy przede wszystkim na tradycyjnej twórczości ludowej – haftu makowskiego, zabawkarstwa, rzeźby.
Zbiory pochodzą przede wszystkim z darów; pozyskał je Emil Wacyk, którego imieniem nazwano samą Izbę.
Wystawa w Izbie Regionalnej jest ekspozycją stałą; nie organizuje się wystaw czasowych. Nie prowadzi się również warsztatów. Poza ekspozycją, Izba nie jest zaangażowana w żadnego typu działalność kulturalną; współpracuje jednak z Działem Promocji przy Urzędzie Miasta Makowa Podhalańskiego.
Izba Regionalna dzieli budynek z Miejską Biblioteką Publiczną; działa w tych samych godzinach co biblioteka.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek: 9.00–17.00
- wtorek: 9.00–17.00
- środa: 9.00–17.00
- czwartek: 9.00–17.00
- piątek: 9:00–17.00
- sobota: 8.00–13.00
Wstęp:
Wstęp do Izby Regionalnej jest bezpłatny.
Wycieczki szkolne oraz osoby pragnące zwiedzić Izbę Regionalną, które chciałyby zostać oprowadzone po ekspozycji, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Jak dojechać:
Jadąc od Suchej Beskidzkiej, w kierunku na Nowy Sącz, wjeżdżamy do Makowa Podhalańskiego. Aby odnaleźć Izbę Regionalną, należy minąć (z lewej strony) miejscowy ryneczek; niedaleko za nim (za trzecimi światłami drogowymi), po prawej stronie drogi znajduje się budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej z izbą regionalną – jest to żółty budynek w ogrodzie, stojący nieco poniżej poziomu jezdni.