Instytucje » Izba Regionalna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Makowskiej im. Emila Wacyka

Izba Regionalna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Makowskiej im. Emila Wacyka
ulica:  ul. 3 Maja 24
poczta:  Maków Podhalański
kod:  34-220
telefon:  33 877 13 41

Izba Regionalna składa się z trzech pomieszczeń, w których umieszczono ekspozycję obiektów związanych z miastem i gminą Maków Podhalański. W pierwszej sali zwiedzający zapoznać się mogą z przedmiotami i dokumentami opowiadającymi historię miasta – kościoła, straży, szkół, rady miejskiej. Drugie pomieszczenie to swego rodzaju „izba pamięci” – w całości poświęcono ją wydarzeniom II wojny światowej. Odnaleźć tam można nazwiska mieszkańców Makowa zamordowanych przez gestapo; liczne listy z tamtego okresu, mundury i pamiątki, zdjęcia żołnierzy AK z Makowa itd. Ekspozycja w ostatniej sali dotyczy przede wszystkim na tradycyjnej twórczości ludowej – haftu makowskiego, zabawkarstwa, rzeźby.

Zbiory pochodzą przede wszystkim z darów; pozyskał je Emil Wacyk, którego imieniem nazwano samą Izbę.
Wystawa w Izbie Regionalnej jest ekspozycją stałą; nie organizuje się wystaw czasowych. Nie prowadzi się również warsztatów. Poza ekspozycją, Izba nie jest zaangażowana w żadnego typu działalność kulturalną; współpracuje jednak z Działem Promocji przy Urzędzie Miasta Makowa Podhalańskiego.

Izba Regionalna dzieli budynek z Miejską Biblioteką Publiczną; działa w tych samych godzinach co biblioteka.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek: 9.00–17.00
  • wtorek: 9.00–17.00
  • środa: 9.00–17.00
  • czwartek: 9.00–17.00
  • piątek: 9:00–17.00
  • sobota: 8.00–13.00

Wstęp:


Wstęp do Izby Regionalnej jest bezpłatny.

Wycieczki szkolne oraz osoby pragnące zwiedzić Izbę Regionalną, które chciałyby zostać oprowadzone po ekspozycji, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Jak dojechać:

Jadąc od Suchej Beskidzkiej, w kierunku na Nowy Sącz, wjeżdżamy do Makowa Podhalańskiego. Aby odnaleźć Izbę Regionalną, należy minąć (z lewej strony) miejscowy ryneczek; niedaleko za nim (za trzecimi światłami drogowymi), po prawej stronie drogi znajduje się budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej z izbą regionalną – jest to żółty budynek w ogrodzie, stojący nieco poniżej poziomu jezdni.

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skamieniałe miastoUrząd Gminy w Bukowinie TatrzańskiejNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJRezydencja Bukowy DwórPowiat chrzanowskiMIK

patronat medialny

Twoja MałopolskaDziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaBaza DzieckaSrebrna AgrafkaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystemGo Gaga