Muzeum Nikifora Galeria „Romanówka” (Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) zostało otwarte w 1995 roku w budynku dziewiętnastowiecznej willi „Romanówka". Budynek muzeum wybudowany w stylu tzw. willi szwajcarskiej był początkowo pensjonatem wypoczynkowym. Obecnie znajduje się na małopolskim szlaku architektury drewnianej.
Ekspozycja
Kolekcja muzeum obejmuje zbiór obrazów i pamiątek po malarzu-prymitywiście Nikiforze Krynickim (1895-1968). Zgromadzono w nim siedemdziesiąt siedem prac artysty, reprezentujących wszystkie okresy jego twórczości. Do najstarszych należą „Autoportret potrójny" i kompozycja „Uzdrowienie chorej”, pochodząca prawdopodobnie z okresu I wojny światowej. Zbiory zawierają także akwarele z lat 20. i 30. XX wieku, przedstawiające pejzaże miejskie, pejzaże górskie z cerkwiami i kościołami, autoportrety, architekturę fantastyczną oraz rysowane kredkami chorągwie ze świętymi, gwasze z architekturą miejską, szkice ołówkowe, pensjonaty i wille krynickie z okresu po II wojnie światowej.
W muzeum znajduje się także warsztat pracy Nikifora – skrzynki na farby i pędzle oraz pieczątki, którymi podbijał swoje obrazki. Ponadto obejrzeć można portrety fotograficzne artysty wykonane przez Mariana Włosińskiego, a także zapoznać się z dokumentacją składającą się z książek, katalogów, plakatów z wystaw krajowych i zagranicznych oraz artykułów i notatek prasowych.
W muzeum odbywają się czasowe wystawy prac, głównie polskich artystów z kręgu sztuki naiwnej, ludowej i art brut. Okazjonalnie mają tam miejsce wykłady i lekcje muzealne, spotkania autorskie, konferencje i koncerty.
Godziny otwarcia:
- codziennie (oprócz poniedziałków) od 10.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 17.00,
- niedziela – od 10.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 16.00
Ceny biletów:
- normalny: 6 zł
- ulgowy: 4 zł
- w środy – wstęp bezpłatny
Muzeum Nikifora jest filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu:
tel.: +4818 443 77 08
e-mail: sekretariat@muzeum.sacz.pl
Jak dojechać?
Muzeum Nikifora znajduje się w centrum Krynicy, w drewnianym budynku willi „Romanówka" usytuowanym za Starym Domem Zdrojowym, nieopodal Parku Zdrojowego.
Źródła:
www.krynica.pl
www.miasteria.pl