Skansen Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie powstał z inicjatywy księdza Józefa Świstka i jego kontynuatora Adama Leśniaka. Podjęli się oni w latach 50-tych XX wieku zbierania lokalnych zabytków kultury ludowej. Szybko powiększające się zbiory przeniesiono na teren skansenu wraz z zabytkowymi chałupami z okolicznych przysiółków. Otwarcie nastąpiło w 1963 roku – pierwszym oddanym do zwiedzana budynkiem była chałupa Banasików z 1809 roku. W 1967 roku odbyło się tutaj pierwsze powojenne spotkanie byłych partyzantów Armii Krajowej z rejonu Policy i Babiej Góry. W 1968 roku otwarto na poddaszu chałupy Banasików Izbę Pamięci Narodowej. W kolejnych latach na teren skansenu przeniesiono kuźnię z Górnej Sidziny, chałupę wójta z Sidziny i chałupę ze Spytkowic.
Na początku lat osiemdziesiątych skansen został Oddziałem Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej i zachował ten status aż do 2009 roku.
Obecnie na terenie Skansenu znajdują się zabytkowe budynki i przedmioty codziennego użytku typowe dla XIX i pierwszej połowy XX wieku:
- Chałupa wójtowska przeniesiona na teren skansenu z Sidziny jest chałupą zrębową na kamiennej podmurówce krytą dachem gontowym przyczółkowym.
- Dziewiętnastowieczna drewniana kuźnia z pełnym wyposażeniem kowalskim przeniesiona z Górnej Sidziny.
- Chałupa Banasika z 1809 roku przeniesiona w 1963 r. z Małej Sidzinki. Jest to chałupa zrębowa z wysoką podmurówką, kryta gontowym dachem naczółkowo – przyczółkowym wyposażona w sprzęt typowy dla pierwszej połowy XIX wieku.
- Chałupa Anny Kozioł z 1901 roku przeniesiona została ze Spytkowic. Jest to zrębowy budynek na wysokiej, kamiennej podmurówce, kryty gontem, wykorzystywany do organizowania wystaw czasowych.
- Lamus z 1897 roku, w którym są prezentowane militaria z września 1939 r.
- W dzwonnicy przeniesionej z Sidziny - Wielkiej Polany mieści się ekspozycja przedmiotów o tematyce sakralnej.
- piętrowy Spichlerz z 1897roku otoczony jest otwarta galeryjką, charakteryzuje go bogata snycerka stolarska. Wewnątrz znajduje się Izba Pamięci Narodowej i wystawa poświęcona działalności partyzantów AK z rejonu Policy i Babiej Góry.
- stupięćdziesięcioletni młyn.
Budynki wyposażone są w przedmioty codziennego użytku, narzędzia i elementy wystroju charakterystyczne dla wsi XIX wieku.
W okresie letnim w Skansenie odbywają się wystawy i pokazy lokalnej twórczości ludowej.
Godziny otwarcia:
Muzeum jest czynne od 1 kwietnia do 30 października.
Wstęp:
- bilet normalny 4 zł
- bilet ulgowy 2 zł
Jak dojechać?
Skansen Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie znajduje się na Binkówce, naprzeciwko Domu Wczasów Dziecięcych, przy drodze na Wielką Polanę. Na skrzyżowaniu w Sidzinie należy kierować się na Dom Wczasów Dziecięcych. Muzeum znajduje się po prawej stronie ulicy.