Instytucje » Galeria „Pod Lilianną”

Galeria „Pod Lilianną”
ulica:  ul.. Nowy Świat 1
poczta:  Rabka-Zdrój
kod:  34-700
telefon:  18 2676626 - Z Galerią należy
email  
www  http://www.mok.rabka.pl/

W jednej z najstarszych rabczańskich willi „Lilianna” mieści się galeria sztuki tradycyjnej. Choć istnieje zaledwie od grudnia 2007 roku, może poszczycić się wspaniałymi zbiorami prac twórców nie tylko z Rabki, ale całej Małopolski. Już sama historia powstania Galerii świadczy o jej niezwykłości i wyjątkowej artystycznej wrażliwości mieszkańców tej malowniczej górskiej mieściny. Galeria powstała z inicjatywy artystów ludowych przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury, którzy samodzielnie odnowili budynek i przystosowali go do celów Galerii. Następnie ozdobili ją swoimi pracami, tworząc jednocześnie jedną z najciekawszych obecnie atrakcji turystycznych Rabki.

Rabczańscy artyści cały czas uzupełniają Galerię nowymi eksponatami, dzięki czemu ma ona bardzo osobisty i szczególny charakter. Obecnie zobaczyć tam można zdobione dzbany, talerze, butelki z pobliskiej pracowni garncarskiej, a także drewniane naczynia, drewniane rzeźby o tematyce sakralnej, obrazy na szkle, bogactwo kwiatów z bibuły oraz wymagające niesamowitej precyzji rzeźby z masy solnej i gliny. Dużym atutem Galerii jest możliwość spotkania artystów, którzy wystawiają tam swoje prace. Codziennie w „Pod Lilianną” pełni dyżur inny twórca, dzięki czemu Galeria oferuje całą gamę warsztatów pod okiem artystów, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. I tak podczas pobytu w Rabce możemy wziąć udział w warsztatach malarstwa na szkle, hafciarstwa czy bibułkarstwa. Istnieje także możliwość spróbowania swoich sił w rzeźbie i przy kole garncarskim. Wielu artystów tworzy podczas swoich dyżurów, więc można podpatrywać jak powstają przyszłe eksponaty.

W „Pod Lilianną” możemy zobaczyć rzemiosło tradycyjne także z nieco innej, równie ciekawej perspektywy. Ściany ozdabiają fotografie przedstawiające twórców przy pracy oraz trudny proces tworzenia. Co więcej, sami artyści szukają coraz to nowych inspiracji i materiałów. W planach Galerii jest uruchomienie warsztatów pergamano – dalekowschodniej techniki ręcznego wytłaczania kalki pergaminowej.

Wspaniała ekspozycja i rodzinna atmosfera Galerii „Pod Lilianną” powodują, iż cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem zarówno miejscowych, jak i przybyszów. Odwiedzając ją, możemy nie tylko zobaczyć regionalną sztukę ludową, ale przede wszystkim poczuć wrażliwość, ciepło i gościnność mieszkańców Rabki.

Warsztaty i oferta edukacyjna
:

Warsztaty prowadzą sami artyści, cena: 6 zł/h, gdzie opłata pokrywa koszt materiałów, twórcy pracują tam społecznie, przychodzą, bo to po prostu lubią. Na środku Galerii stoją stoły, gdzie turyści sobie siadają razem z twórcami, którzy często traktują Galerię jak swoją pracownię. Dzięki temu samo zwiedzanie jest bardzo przyjemne, Galeria mieści się w jednym pomieszczeniu, więc jest trochę mało miejsca na warsztaty grupowe, dlatego w razie potrzeby udostępniane są inne budynki należące do MOKu. Wizyty grup trzeba ustalać telefonicznie z MOKiem.

Przed Galerią umieszczony jest rozkład warsztatów, które co jakiś czas ulegają zmianie, ponieważ dochodzą nowi twórcy.

Osoby indywidualne mogą po prostu przyjść do Galerii w dniu warsztatu, a grupy są umawiane telefonicznie z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Warsztaty obejmują: malarstwo na szkle, haft, bibułkarstwo, garncarstwo, rzeźbę w drewnie. Można zorganizować coś innego jeśli się wcześniej skontaktuje z MOKiem. Ogólnie wydają się być bardzo otwarci na nowe propozycje.

Ekspozycja:

Ekspozycja Galerii zmienia się nieustannie, jest ciągle uzupełniana przez twórców (a jest ich około 20). Obiekty można kupować, więc automatycznie zawartość się zmienia. Do Galerii dołączają też coraz to nowi twórcy.

Część prac jest wystawiona w Kopalni Soli w Wieliczce.

Godziny otwarcia:
  • codziennie w godzinach 10-17




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem