Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej posiada wystawę stałą, zgromadzoną w dwóch działach: etnograficznym i artystyczno-historycznym.
W Dziale Etnograficznym zgromadzono przede wszystkim obiekty dotyczące kultury i sztuki ludowej Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Zagórzan, górali Białych (narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, sprzęty gospodarskie, stroje ludowe). Szczególnie interesująca jest rozbudowana kolekcja tradycyjnych, malowanych skrzyń wianowych.
W Dziale Artystyczno-Historycznym zebrano obiekty (zabytki ruchome i dokumenty) związane z historią miasta i regionu. Na uwagę zasługują dokumenty lokacyjne i pieczęcie oraz kolekcja fotografii. Oprócz tego zgromadzono pokaźną liczbę prac lokalnych twórców i artystów, m.in. Tadeusza Ociepki, Maksymiliana Brożka, Kazimierza Strzemińskiego i innych.
Obok wystawy stałej funkcjonuje też ekspozycja czasowa. Aktualnie prezentowane są współcześnie powstałe prace plastyczne – obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby – pochodzące od artystów z Limanowej i okolic.
Muzeum prowadzi, oprócz działalności ekspozycyjnej, również badania terenowe i prace wydawnicze (tzw. Zeszyty Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej).
Regularnie organizowane są imprezy z cyklu „Posiady Muzealne”, które polegają na prezentacji ciekawych postaci lub wydarzeń związanych z ziemią limanowską. Zainteresowani uczestnictwem proszeni są o kontakt z Muzeum.
Godziny otwarcia:
- od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 14.00
- soboty i niedziele w godz. 10.00 - 13.00
Wstęp:
- dorośli - 2 zł,
- dzieci, młodzież - 1 zł
Jak dojechać?
Jadąc od Rabki, w kierunku Nowego Sącza drogą 28 docieramy do centrum Limanowej. Aby dostać się do Muzeum, należy skierować się na Rynek w Limanowej – przedłużeniem ul. Jana Pawła II jest ulica J. Marka, przy której mieści się w zabytkowym Dworze Marsów Muzeum Regionalne. Dwór otacza zabytkowy park, w części zachowany.
Źródła:
www.museo.pl
www.miasto.limanowa.pl