Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, znajdujące się w XIX-wiecznej willi, posiada zbiory etnograficzno-historyczne.
Ekspozycja
Wystawa prezentuje w szeroki sposób życie i kulturę górali pienińskich – począwszy od architektury, przez pasterstwo, tkactwo, rolnictwo, na sztuce i stroju ludowym skończywszy. Historyczna część ekspozycji skupiona jest wokół następujących tematów: "Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego", "Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu", "Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy", "Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948", "Druga wojna światowa na terenie Pienin". Osobną część stanowi Izba Jana Wiktora, dotycząca życia i twórczości szczawnickiego pisarza.
Warsztaty i oferta edukacyjna
W Muzeum odbywają się następujące lekcje muzealne, będące częścią oferty edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (którego Muzeum Pienińskie jest oddziałem):
- Historia Szczawnicy i starostwa czorsztyńskiego
- Kultura materialna górali pienińskich
- Obrzędy rodzinne i coroczne górali pienińskich
- Elementy zdobnicze w stroju, sprzętach i budownictwie pienińskim
- Historia społeczności żydowskiej w Szczawnicy
Odpłatność za lekcje muzealne zawarta jest w cenie za wstęp do muzeum.
Oferta kierowana jest przede wszystkim do nauczycieli nauczania początkowego, języka polskiego, historii, regionalizmu, sztuki. Zainteresowani proszeni są o skontaktowanie się z Działem Edukacyjnym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu z dwutygodniowym wyprzedzeniem:
Uczestnictwo Muzeum Pienińskiego w innych działaniach kulturalnych związana jest z działalnością Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i od niego zależna.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek – niedziela – od 10:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 16:00
Wstęp:
- opłata normalna – 5 zł
- opłata ulgowa – 3 zł
- dzień wolny od opłat za wstęp – niedziela
Jak dojechać?
Jadąc od strony Krościenka nad Dunajcem wjeżdżamy do Szczawnicy. Poruszając się cały czas ulicą Główną docieramy do skrzyżowania z ulicą Zdrojową. Tam znajduje się plac Dietla, przy którym mieści się Muzeum Pienińskie.