Instytucje » Chałupa Anny Doruli "u Frankule" w Szaflarach

Chałupa Anny Doruli
ulica:  ul. Augustyna Suskiego 124a
poczta:  Szaflary
kod:  34-424
telefon:  18 275 47 41

Ekspozycja mieści się w drewnianej, tradycyjnej chałupie podhalańskiej rodziny Walkoszów, pochodzącej z I poł. XIX w. Obecnie udostępniana dla zwiedzających izba biała, to jedyne ocalałe pomieszczenie chalupy.  Wewnątrz izby znajduje się malowidło przedstawiające Zaśnięcie Matki Bożej, wykonane najprawdopodobniej przez  autora malowideł tutejszego kościoła. 

Całą szerokość ściany zajmuje wielkie malowidło, które przedstawia Zaśnięcie Matki Boskiej w otoczeniu 11 Apostołów. Wśród nich nie ma Judasza. Nad głowami Apostołów widnieją imiona każdego z nich. Po prawej stronie malowidła widoczny jest modlący się pod krzyżem patron rolników św. Izydor oraz Anioł orzący ziemię za pomocą dwóch wołów zaprzęgniętych do pługa.

Nad malowidłem, zatknięte za malowaną listwę stoją święte obrazy: dwie płaskorzeźby w drewnie, oleodruki i obrazy olejne na płótnie. W izbie znajdują się sprzęty domowego użytku, haftowane poduchy, góralskie ubrania i fotografie przodków.

Eksponowane jest również wyposażenie tradycyjnego wnętrza izby podhalańskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zachowały się oryginalne sprzęty, przedmioty codziennego użytku, obrazy i rodzinne pamiątki. Chałuba zawiera ok. 300 eksponatów.

Opiekunem izby jest Zofia Walkosz.

Godziny otwarcia:

Zwiedzanie do zmroku.


Źródło:

http://patenty.bg.agh.edu.pl/www.biblioteka/zabytki4.html

Galeria
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem