Muzeum mieści się w XVII-wiecznym domu mieszczańskim, tzw. „Domu na Dołkach”, z wysokim gontowym dachem łamanym i szeroką sienią przejazdową. Budynek od razu zauważalny w panoramie sądeckiego rynku. Do Starego Sącza najlepiej dojechać od strony Nowego Sącza licznymi autobusami miejskimi linii 28 lub prywatnymi busami. Można także przyjechać pociągiem.
Muzeum powstało w 1956 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. Pierwsze zbiory przekazał sądecki szewc i kolekcjoner Józef Paszkiewicz. Mieszczą się one w dwóch pierwszych salach i stanowią najcenniejsze zbiory.
Ekspozycja przedstawiająca rzemiosła cechowe i zawody sądeckich mieszczan zajmuje dwa pomieszczenia na parterze muzeum. Można tu zobaczyć skrzynię cechową, sztandar rzeźników i masarzy, warsztat szewski i powroźniczy. W kolejnym pomieszczeniu ekspozycja przedstawia starosądeckich garncarzy. Najstarsze wyroby pochodzą z XIX wieku. Muzeum posiada także koło garncarskie i prace tworzącego współcześnie (należącego do Szlaku Rzemiosła) Jana Wilusza. Ponadto muzeum prezentuje zbiory etnograficzne, narzędzia do obróbki wełny i lnu, sądeckie hafty, kolekcję sztuki ludowej.
Osobną część ekspozycji stanowi historia Starego Sącza, kolekcja portretów włodarzy miasta, salonik mieszczański. W osobnym pomieszczeniu zgromadzono przedmioty związane z pielgrzymką Jana Pawła II do Starego Sącza i ekspozycja poświęcona księdzu Józefowi Tischnerowi, urodzonemu w Starym Sączu.
Muzeum nie prowadzi warsztatów i nie organizuje imprez. Okazjonalnie bierze udział w imprezach typu dni miasta, jarmarki itp.
Muzeum znajduje się stale pod opieką Towarzystwa Miłośników Starego Sącz.
Zwiedzanie
Muzeum czynne dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków 10-13, w sezonie letnim (lipiec i sierpień) 10-17
Bilety normalne 4 zł, ulgowe 2 zł, dla grup oprowadzenie przez przewodnika w cenie biletu.