Instytucje » Gminna Biblioteka Publiczna w Iwkowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Iwkowej
poczta:  Iwkowa 509
kod:  32-861
telefon:  14 68-44-348
email  
www  www.biblioteka.iwkowa.pl

Gminna Biblioteka Publiczna w Iwkowej powstała w 1946 roku. Pamięta o swojej podstawowej funkcji – rozwoju i propagowania czytelnictwa – jednak oprócz tego jest również aktywnym organizatorem życia kulturalnego.

Wszystko zaczęło się od księdza Jana Piechoty, proboszcza Iwkowej w latach 1946 – 1978, który chociaż pochodził z innej miejscowości, to stał się lokalnym patriotą, zakochanym w okolicy. Po przejściu na emeryturę został w Iwkowej i kontynuował swoją działalność. Założył Muzeum Parafialne, angażował ludzi w działalność społeczną i regionalną, namawiał do ochrony dziedzictwa i tradycji. Był amatorem folkloru i etnografii, zebrał i opracował ‘Dzieje Iwkowej’, ‘Gawędy Iwkowskie’, ‘Komedyje Iwkowskie’. Część swoich zbiorów przekazał Bibliotece, za jego przykładem poszli inni, popularnym stało się dbanie o własną historię.

Biblioteka posiada liczne zbiory dotyczące regionu. Na jej ścianach prezentowane są prace okolicznych twórców ludowych m.in. plecionki Anieli Tabaszewskiej czy szopka Zygmunta Trojanowskiego. Obok strój Iwkowski, cytaty księdza Piechoty, buty ze słomy, plecione figurki, obrazy, makatki. Organizowane są również wystawy czasowe.

Placówka gromadzi prace magisterskie, licencjackie czy nawet zaliczeniowe związane z gminą, imponujące zbiory dotyczące kultury, historii, ekonomii itp. Organizowane są również spotkanie z mieszkańcami miejscowości, np. z okazji Wigilii czy Świąt Wielkanocy, na których opowiada się o dawnych zwyczajach. Wszystko to, by nie zapomnieć o swojej tożsamości i na bieżąco rejestrować zachodzące zmiany. Biblioteka prowadzi także spotkania z dziećmi i gromadzi efekty ich pracy. O tym, że ma to sens świadczy fakt, ze po latach przychodzą dorośli dziś ludzie i wśród śmiechu pokazują swoje rysunki rodzinie i przyjaciołom.

Placówka posiada swoją stronę w czasopiśmie regionalnym ‘Echo znad Beli’, na której bieżąco informuje o aktualnych wydarzeniach i umieszcza informację o historii, kulturze czy ukochanym w miejscowości proboszczu. W zależności od projektu współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Obecnie Biblioteka pracuje nad wyjątkowym projektem, chce ocalić przeszłość od zapomnienia. Zaczęło się od braku lokalnego fotografa. Pierwszy dokumentalista okolicznych wydarzeń Ludwik Szot był złotą rączką, projektował biżuterię, naprawił zegary, maszyny, jednak przede wszystkim był pasjonatem fotografii. Wyjątkowość pracy pana Ludwika dostrzeżono po jego śmierci. Nikt nie utrwalał już codziennych zdarzeń, odchodziły w niepamięć. Pracownice Biblioteki poprosiły rodzinę fotografa o udostępnienie zbiorów i znalazły prawdziwe skarby. Dostrzegły wagę dokumentacji i zwróciły się do pozostałych mieszkańców o udostępnienie prywatnych archiwum. Tak rozpoczęła się akcja zbierania i opisywania historii regionu, zamkniętej w fotograficznych kadrach. Ten niezwykły i wymagający nakładów pracy projekt, planowo zakończy się wydaniem albumu ‘Gmina Iwkowa, fotografią malowana’. Gminna Biblioteka Publiczna w Iwkowej powinna być przykładem dla innych instytucji regionalnych, pełna zaangażowania i inicjatywy, stała się jednym z animatorów życia kulturalnego.

Biblioteka mieści się obok Poczty, naprzeciwko Urzędu Gminny w Iwkowej.

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do środy w godzinach od 8.00 do 16.00
od czwartku do piątku od 12 do 19.00.
Podczas miesięcy wakacyjnych w sobotę pozostaje nieczynna




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem