Instytucje » Dwór Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej

Dwór Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej
ulica:  Lipnica Dolna 229 (dwór jest widoczny z Rynku, jakby na końcu ulicy)
telefon:  14 68 52 240 (siostry zakonne)

Dwór Ledóchowskich to neoklasycystyczny, parterowy budynek wybudowany przez Kazimierza Bzowskiego na początku XIX wieku. W 1883 r. to dworu wprowadziła się, wcześniej mieszkająca w Austrii, rodzina Ledóchowskich. Tutaj mieszkały i wychowały się święta Urszula, kanonizowana w 2003 r., oraz błogosławiona Maria Teresa, beatyfikowana w 1975 roku. Obie były wielkimi czcicielkami świętego Szymona.

Dzisiaj w zabytkowym budynku mieści się Katolicki Ośrodek Studiów Społecznych. W 2003 r. w dworze zorganizowano także małe muzeum poświęcone rodzinie Ledóchowskich, zwłaszcza św. Urszuli. W dwóch salach znajdują się rodzinne pamiątki i świadectwa, z których można wyczytać niezwykłą historię ich życia. Niestety nie pozostało nic z wyposażenia dworu, Ledóchowscy wysiedleni przez Niemców, rozdali co cenniejsze, mieszkańcom Lipnicy. Kilkanaście eksponatów znajduje się w domu zakonnym sióstr Urszulanek SJK w Lipnicy Murowanej 33.

Obok dworu mieści się las, kiedyś pełniący rolę parku. Przy końcu polany znajduje się zbudowana w 1975 r. grota Matki Boskiej, która zastąpiła stojącą figurę a wcześniej drewnianą kapliczkę.
Warto odwiedzić Dwór Ledóchowskich, zapoznać z architekturą budynku, z pamiątkami po świętej Urszuli i Marii Teresie, a także z lekkiego wzniesienia podziwiać okoliczny krajobraz.

Dojazd
Aby dojechać na miejsce należy skręcić w prawo zaraz przed znakiem końca Lipnicy Murowanej.

Zwiedzanie

Zwiedzenie dworu i muzeum możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu.
Siostry Urszulanki chętnie oprowadzą każdego chętnego.

Galeria
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem