Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej prowadzi aktywną działalność kulturalną, edukacyjną, regionalną. Animuje życie mieszkańców, zapewnia rozmaite atrakcje i rozrywki.
Do kalendarza imprez na stałe wpisały się wydarzenia gromadzące liczną widownię. Najbardziej znany pozostaje Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego. Pierwszą edycję ogłosił w 1958 r. miejscowy poeta Józef Piotrowski. Konkurs trwa nieprzerwanie, zmieniła się tylko okazałość palm, dzisiaj sięgają ponad 20 metrów. W dniu konkursu odbywają się liczne imprezy towarzyszące, tj. występy, pokazy, degustacje regionalnych potraw, prezentacje rzemieślników, warsztaty, koncert muzyki dawnej w Kościele św. Leonarda. Zorganizowane są one wokół tematu przewodniego, np. postaci Jana Pawła II czy tematyki ludowej. Święto przyciąga lokalnych mieszkańców, ale także turystów spoza regionu, w tym roku w dniu imprezy Lipnicę odwiedziło 15 tysięcy ludzi.
Kolejną atrakcją jest Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych – ‘O Lipnicką Gwiazdę’ - organizowany od 1983 r., na scenie niedziałającego już kina w budynku Domu Kultury. W tym roku zgromadził rekordową liczbę uczestników.
Wart uwagi jest również Przegląd Grup Cygańskich, odbywający się w ostatnią niedzielę karnawału, gdzie prezentowane są stare zwyczaje i obrzędy związane z zapustami.
Na przełomie lata i jesieni w Ośrodku Edukacyjnym w Borównej, na terenie Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego, odbywa się plenerowa impreza ‘Jesień w Boże’, oferująca gry, konkursy, koncerty i przede wszystkim warsztaty kulturowe, artystyczne i ekologiczne.
W lipcu ma miejsce Przegląd Piosenki Pielgrzymkowej i Podgórki Tydzień Kulturowy.
Na tym nie kończą się atrakcje organizowane przez Dom Kultury. Organizowane są także Dożynki, Rajskie Święto Truskawki w Rajbrocie, Powitanie Lata, imprezy rozrywkowe z okazji Dnia Matki, Kobiet, Dziecka, zajęcia świetlicowe, kolonie.
Nie brakuje również ‘czegoś dla ciała’, liczne zawody sportowe – m.in. bieg o puchar, konkursy wędkarskie, tenisa stołowego – wpływają na polepszenie kondycji uczestników.
Warto śledzić działalność placówki i brać udział w organizowanych przez nią wydarzeniach, ponieważ nie tylko poszerzają one wiedzę o kulturze i tradycji, ale także powodują rozwój regionu i aktywizują jego mieszkańców.
Dojazd
Gminny Dom Kultury ma swoją siedzibę na Rynku 74, naprzeciwko Kościoła św. Szymona, aby do niego trafić wystarczy skręcić za Urzędem Gminy. Oprócz tego instytucja posiada 6 budynków, m.in. w Lipnicy Górnej, Dolnej, Borównej, Rajbrocie, których sale udostępnia do wynajęcia.