Instytucje » Muzeum Mleczarstwa w Królówce

Muzeum Mleczarstwa w Królówce
ulica:  ul. Zamkowa 13
poczta:  Nowy Wiśnicz
telefon:  14 68 509 46

Muzeum Mleczarstwa w Królówce mieści się w budynku dawnej mleczarni, założonej w 1888 r. przez ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Pawlikowskiego. Produkowano tam masła, sery, maślanki, śmietanę, na tyle dobre, że dostarczano je nawet na dwór cesarski. Zakład był największym i najbardziej prężnym w okolicy, z czasem jednak tracił na znaczeniu. W latach 60 XX wieku w budynku pozostała już tylko rozlewnia, z której wywożono mleko do Bochni. Zachowało się jednak pełne wyposażenie, wszystkie urządzenia mleczarskie.
W 2009 r. z inicjatywy burmistrza gminy Stanisława Gaworczyka powstało Muzeum Mleczarstwa. Eksponaty - pozostałości z zakładu - przedstawiają kolejne etapy produkcji, urządzenia wykorzystywane do robienia masła, serów, odciągania śmietany, ale także dokumenty, świadectwa pracy, zdjęcia założyciela i pracowników, nawet ówczesny regulamin pracy. Wystawiono również przedmioty gospodarcze, codziennego użytku, tj. cepy, dzieże, łopaty do chleba, żelazka, kołowrotki, tarki. Zachowano także takie przedmioty, jak tabliczki, dokumenty, regały – ślady po mieszczącej się w budynku poczcie.

Muzeum, oprócz mleczarstwa, przedstawia drugie, równie ważne dla mieszkańców rzemiosło – wikliniarstwo. Wojewódzkie Zakłady Wikliniarsko – Trzciniarskie Przemysłu Terenowego, przemianowane na Krakowskie Przedsiębiorstwo Produkcji Leśnej Las skupiało miejscowych pracowników chałupniczych. W szczytowym okresie pracowało tam ok. 300 osób. Założycielem był pan Żuławski, lokalny nauczyciel, który po przyjęciu posady dyrektora szkoły, przekazał dyrekcję zespołu chałupniczego Albinowi Kiełtyce. Pan Albin – kościelny organista, założyciel orkiestry dętej i zespołu ludowego – kierował związkiem przez następne 35 lat. Dzisiaj mieszka obok muzeum i jest jego opiekunem.
W parterowych pomieszczeniach muzeum znajdują się wiklinowe kosze, wieńce, skrzynie, krzesła. Planowane jest gromadzenie nowych i zebranie ich w jednej sali, dzięki czemu opisywana plecówka będzie obrazować dwie najważniejsze dla regionu dziedziny: mleczarstwo i wikliniarstwo.

Muzeum jest placówką wyjątkową. Mieści się w zabytkowym budynku mleczarni i gromadzi zachowane z zakładu przedmioty. Zwiedzający ma wrażenie podróży w czasie, chwilami wierzy, że zastanie dawnych pracowników przy ich codziennych czynnościach.

Zwiedzanie
niedziela, od godziny 10 do 13. Inny termin zwiedzania jest możliwy po wcześniejszym uzgodnieniu z Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Kontakt do pana Albina Kiełtyki: Królówka 362, Tel. 14 11 29 402




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem