Instytucje » Izba Regionalna w Andrychowie

Izba Regionalna w Andrychowie
ulica:  ul. Krakowska 69
poczta:  Andrychów
kod:  34-120
telefon:  604 210 949

Izbę Regionalną prowadzi Towarzystwo Miłośników Andrychowa, założone 1976 roku. W 1993 roku otrzymano 2 sale w zamku na potrzeby Izby. Jest to kontynuacja tzw. Izby Tradycji, funkcjonującej w Andrychowie, która dotyczyła jednak przede wszystkim tkactwa andrychowskiego. Sama Izba Regionalna powstała pierwotnie na 200-lecie urodzin miasta, ale w czasach PRL-u zrezygnowano, ze względów lokalowych, z ekspozycji i zbiory rozdzielono.
Zbiory to praktycznie w całości dary od mieszkańców Andrychowa. Eksponaty dotyczą głównie historii miejscowości, w tym historii rzemiosła na tym terenie. Kolekcja podkreśla historyczną specyfikę sytuacji andrychowskiej, gdzie chłopi pańszczyźniani cieszyli się dużą mobilnością (mieli prawo do organizowania wypraw handlowych) i trudnili się w znacznym stopniu także rzemiosłem i handlem.

W ramach Izby funkcjonuje ekspozycja stała, na którą składają się m.in.:
- narzędzia i wyroby rzemiosł z andrychowskich cechów: stelmachów, ślusarzy i kowali (w tym tzw. bryka andrychowska)
- odrębna sala poświęcona w całości tkactwu: historia od uprawy, przez wytwórstwo, na sprzedaży kończąc. Dotyczy okresu od powstania pierwszego cechu tkackiego aż do czasów powojennych.
- inne rzemiosła, prezentowane w formie odtworzonych warsztatów: garncarni, warsztatu szewskiego oraz krawieckiego
- wystawa dotycząca historii Andrychowa: zasłużeni mieszkańcy, herby, prawa miejskie
- wystawa dotycząca Andrychowa w czasie II wojny
- dodatkowo – odwzorowanie dawnego pomieszczenia szkolnego (świadectwa, książki, zdjęcia) i kuchni chłopskiej (w obydwu odbywają się warsztaty dla dzieci)
Sporadycznie organizowane są również wystawy czasowe. Najbliższa zapowiadana na wrzesień 2010 wystawa dotyczyć ma historii ruchu spółdzielczego na terenie Andrychowa i okolic.
Oprócz działalności wystawowej, Izba prowadzi również warsztaty i lekcje muzealne (głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej), a także zajmuje się organizacją imprez na terenie Andrychowa.
Lekcje muzealne i warsztaty (aktualna oferta dostępna pod numerem kontaktowym):
- tzw. ścieżki dla różnych grup wiekowych. Tematy lekcji/warsztatów dotyczą historii regionu oraz lokalnego rzemiosła („Jak to ze lnem było”, „Ginące rzemiosła”)
- Chłopska Szkoła Biznesu – kompleksowa inicjatywa podjęta we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, w ramach Muzeobrania. Obejmuje zwiedzanie, czasowe ekspozycje, a także edukacyjny warsztat, podczas którego uczestnicy mogą w ciekawy sposób poznać tajniki handlowego sukcesu andrychowskich chłopów.

Cena warsztatów: 2 zł od osoby
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z organizatorami pod podanym numerem kontaktowym.
Izba Regionalna regularnie organizuje/współorganizuje następujące imprezy/inicjatywy:
- „Bieg po historii Andrychowa” (październik)
- kwesta na rzecz andrychowskiego cmentarza (listopad)
- impreza związana z Chłopską Szkołą Biznesu (do zeszłego roku połączona z akcją Muzeobrania, aktualnie odrębna inicjatywa)
- „Choinka pokoleniowa” (grudzień)
Izba Regionalna angażuje się również we współpracę z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Kołem Gospodyń Wiejskich, PTTK, a także okolicznymi szkołami.

Godziny otwarcia
Poniedziałek, środa, piątek – od 10 do 12. Istnieje jednak możliwość umówienia zwiedzania dla zorganizowanych grup także w innych terminach – zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny.
Opłata za zwiedzanie: wolne datki


Osoba do kontaktu: Maria Skrzypiec (sekretarz Towarzystwa Miłośników Andrychowa)

Jak dojechać?

Aby dotrzeć do Izby Regionalnej w Andrychowie należy wyglądać, przemieszczając się drogą przelotową nr 52 - ulicą Krakowską, dużych rozmiarów placu, na którym mieści się Zamek Andrychowski, czyli Pałac Bobrowskich. W jednym skrzydle zamku działa interesująca nas instytucja.




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem