Instytucje » Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie
ulica:  ul. Podgórska 3
poczta:  Andrychów
kod:  34-120
telefon:  33 8752488, 33 8754101, 503928
email  

Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Andrychowie powstało w wyniku działalności jej założyciela i właściciela, pana Edwarda Szlagora. Na terenie majątku rodzinnego pana Szlagora otwarto w 2002 roku muzeum, oparte na autentycznej zabudowie mieszkalno-gospodarskiej z początku lat 30-tych XX wieku.

Muzeum prowadzi działalność kolekcjonerską, badawczą i wystawienniczą. Celem instytucji jest przede wszystkim „ratowanie” historii polskiej wsi. Zgromadzone obiekty – w tym potężna kolekcja zdjęć – mają umożliwić odtworzenie dawnego życia wsi Andrychów, w tym pokaźnej grupy Żydów andrychowskich. Ambicją organizatora muzeum jest stworzenie w ramach instytucji Centrum Dokumentacji Dawnego Andrychowa.

Wystawa stała w Muzeum Historyczno – Etnograficznym obejmuje:
- pomieszczenie mieszkalne: w ceglanym domu zapoznać się można z przedmiotami codziennego użytku i wystrojem wnętrza z lat 30-tych. Większość sprzętów w tej części ekspozycji należy do oryginalnego wystroju.
- wystawa dotycząca Żydów w Andrychowie: w odrębnym pomieszczeniu znajdują się obiekty dokumentujące życie społeczności żydowskiej na terenie Andrychowa z czasów międzywojennych.
- stodoła: ekspozycja imponującej kolekcji sprzętów rolniczych, pochodzących z początku lat 30-tych.

Dla potrzeb zwiedzających udostępniony jest również urokliwy ogród. W przyszłości muzeum ma poszerzyć się również o budynek starego młyna, aktualnie odrestaurowywanego.

Kilka razy do roku Muzeum prezentuje również wystawy czasowe. Ostatnia tego typu wystawa to „Dawne młyny i tartaki Podbeskidzia”. W najbliższej przyszłości planowana jest wystawa dotycząca Żydów andrychowskich.
Oprócz działalności wystawowej, w Muzeum organizowane są również tzw. lekcje poglądowe dla szkół, głównie z Andrychowa i okolic. Tego rodzaju zajęcia można oczywiście zarezerwować także dla młodzieży z innych części Polski – zainteresowani proszeni są o wcześniejsze telefoniczne ustalenie szczegółów z p. Szlagorem.
Działalność badawcza Muzeum wiąże się również z możliwością udostępniania tak zbiorów, jak i dokumentów ich dotyczących, na potrzeby naukowe. Także i w tym przypadku osoby zainteresowane proszone są o kontakt z właścicielem muzeum.

 
Zwiedzanie
Czynne codziennie, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.

Bilety:
wolne datki

osoba kontaktowa/właściciel: Edward Wincenty Szlagor

Jak dojechać?

Aby dotrzeć do Muzeum w Andrychowie, należy – idąc/jadąc od rynku w Andrychowie – skręcić w ulicę Garncarską, położoną na wschód od rynku. Kierując się cały czas prosto na południe ulicą Garncarską (która przechodzi w ulicę Jarosława Dąbrowskiego), mijamy po lewej stronie budynek szpitala. Docieramy do miejsca, w którym droga rozwidla się – kontynuujemy podróż główną drogą, która biegnie w lewo (jest to ulica Jana Kilińskiego). Po tym zakręcie musimy już tylko odnaleźć pierwszą drogę w lewo – to ulica Podgórska. Budynek muzeum jest widoczny już z oddali.


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skamieniałe miastoUrząd Gminy w Bukowinie TatrzańskiejNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJRezydencja Bukowy DwórPowiat chrzanowskiMIK

patronat medialny

Twoja MałopolskaDziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaBaza DzieckaSrebrna AgrafkaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystemGo Gaga