Instytucje » Muzeum Powiśla Dąbrowskiego

Muzeum Powiśla Dąbrowskiego
ulica:  ul. Polna 13
poczta:  Dąbrowa Tarnowska
kod:  32-200
telefon:  14 655 93 03

Muzeum Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej powstało w 1983 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dąbrowskiej i Dąbrowskiego Domu Kultury. Od 2002 r. placówka znajduje się w strukturze Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Marii Kozaczkowej.
W Muzeum prezentowana jest kultura materialna Powiśla Dąbrowskiego oraz wystawa czynu zbrojnego Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Zbiory etnograficzne obejmują przedmioty codziennego użytku: m.in.drewniane naczynia, dzieże, łopaty, żarna, moździerze, brony, sierpy a także sztukę ludową zwłaszcza zalipiańską – rysunki na obrusach, papierze, pisankach. Nie brak także dokumentów i pamiątek dotyczących historii miasta i okolic oraz militariów – broni, mundurów, odznaczeń a nawet części samolotu Halifax, który rozbił się podczas wojny niedaleko Dąbrowy. Osobny dział stanowią eksponaty archeologiczne, groty do strzał, krzemienne toporki, kości mamuta, czy najcenniejsze zapinki i pierścionki z brązu z VIII – VII w. p.n.e..

Muzeum przybliża historię i kulturę regionu, oferuje również możliwość uczestnictwa w lekcjach muzealnych.

Zwiedzania


Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10 – 14.

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skamieniałe miastoUrząd Gminy w Bukowinie TatrzańskiejNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJRezydencja Bukowy DwórPowiat chrzanowskiMIK

patronat medialny

Twoja MałopolskaDziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaBaza DzieckaSrebrna AgrafkaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystemGo Gaga