Instytucje » Galeria Bałysówka

Galeria Bałysówka
ulica:  Tomice 179
kod:  34-103
telefon:  33 488 73 85, 606 998 332, 666
email  
www  www.balysowka.pl

Galeria sztuki „Bałysówka” mieści się w XIX-wiecznej drewnianej chacie chłopskiej,
zbudowanej z modrzewiowych bali utkanych mchem. Swoją nazwę zawdzięcza artyście Wincentemu Bałysowi, rozstrzelanemu przez hitlerowców na początku II wojny światowej. Ta niezwykła placówka powstała dzięki wysiłkowi trzech osób związanych ze światem kultury i sztuki: Mirosławy Sabatowicz, Jacka Packa i Katarzyny Sabatowicz. Po „Bałysówce” oprowadza Stefania Solarz, która chętnie opowie o powstaniu galerii, jak również o historii ziemi wadowickiej.

Celem założycieli było stworzenie miejsca spotkań twórców oraz miłośników malarstwa i rzeźby. Odbywają się tu wystawy i aukcje dzieł sztuki, a także warsztaty rękodzieła oraz plenery malarskie. W galerii stale można podziwiać ekspozycję prac Karola Pustelnika, malarza urodzonego we Frydrychowicach koło Wadowic. Twórcy związani z galerią odwiedzają ponadto okoliczne imprezy folklorystyczne – targi, festyny, kiermasze. Niewielką część zbiorów można oglądać również w Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej. Prace wystawiane w „Bałysówce” można kupić.

Godziny otwarcia:

Wtorek – niedziela
12.00 – 18.00

Jak dojechać?

Tomice to miejscowość położona na północ od Wadowic, przy drodze nr 28 prowadzącej do Oświęcimia. Galeria „Bałysówka” znajduje się niedaleko Urzędu Gminy, naprzeciwko budynku gimnazjum.
organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaMuzeum Okręgowe w Nowym SączuInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJMIK

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem