Instytucje » Muzeum Emila Zegadłowicza

Muzeum Emila Zegadłowicza
ulica:  Gorzeń Górny 2
poczta:   Wadowice
kod:  34-100
telefon:  33 823 27 97
email  
www  www.muzeumzegadłowicza.pl

Emil Zegadłowicz (1888-1941) był poetą, prozaikiem, znawcą sztuki i tłumaczem. Urodził się w Białej Krakowskiej, ale przez całe życie związany był z Gorzeniem Górnym koło Wadowic. Pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki, był redaktorem czasopisma literackiego „Ponowa”, a także współzałożycielem grupy poetyckiej „Czartak”.

Do najważniejszych dzieł Zegadłowicza należą stylizowane ballady i poematy, jak choćby „Powsinogi beskidzkie”, autobiograficzny cykl powieściowy „Żywot Mikołaja Srebrempisanego”, powieści „Zmory” i „Martwe morze”, dramat „Domek z kart” oraz przekłady z literatury niemieckiego. Zegadłowicz był ponadto odkrywcą fenomenu rzeźbiarstwa ludowego – świątkarza Jędrzeja Wowry, którego prace można było niedawno podziwiać w galerii.

Muzeum Emila Zegadłowicza powstało w 1946 roku, dzięki staraniom żony i córek pisarza. Przez długie lata działalności placówka stale się rozwijała. Aktualnie prezentuje 10 sal wystawowych. W 1992 roku córka poety, Atessa, wraz z najbliższą rodziną utworzyła Fundację „Czartak”, która prowadzi różnorodną działalność artystyczną i współpracuje z różnymi muzeami na terenie całego kraju.

Muzeum prezentuje różnorodne dzieła sztuki: obrazy, meble, książki, dzięki którym można nie tylko zapoznać się z dorobkiem Emila Zegadłowicza, ale także poczuć klimat kulturalny dwudziestolecia międzywojennego. Wśród prezentowanych twórców znajdują się prace m. in. Leona Wyczółkowskiego, Jerzego Hulewicza, Józefa Mehoffera, Władysława Lama czy Stanisława Nowakowskiego. W muzeum znalazła się również ekspozycja malarstwa chińskiego.

Wszelkie szczegóły dotyczące godzin otwarcia Muzeum Emila Zegadłowicza oraz aktualnych wystaw są dostępne na stronie internetowej www.muzeumzegadłowicza.pl.

Kontakt:

Muzeum Emila Zegadłowicza
Fundacja „Czartak”
 




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem