Instytucje » Muzeum Regionalne PTTK w Doczycach

Muzeum Regionalne PTTK w Doczycach
poczta:  Dobczyce
kod:  32 – 410
telefon:  12 271 14 55, 12 271 11 76
email  
www  www.zamek.dobczyce.pl

Muzeum Regionalne PTTK imienia Władysława Kowalskiego w Dobczycach mieści się w odrestaurowanych pomieszczeniach zamku, pochodzącego prawdopodobnie z XIII w. Powstało dzięki zaangażowaniu członków Koła Miłośników Dobczyc, zwłaszcza nauczyciela Kowalskiego. W 1959 r. rozpoczęto badania archeologiczne a odkryte przedmioty udostępniono 3 lata później w nowo otwartej placówce. W kolejnych latach do dwóch sal na górnym dziedzińcu dodawano nowe pomieszczenia, dzisiaj eksponaty rozmieszone są w sali z kominkiem, sali hutniczo – płatnerskiej, sieni, kaplicy, lapidarium, izbie tortur i Izbie Pamięci.
W latach 1968 – 1972 u podnóża zamku stworzono miniskansen budownictwa lądowego, zgromadzono drewnianą zabudowę wiejską z regionu Dobczyc i Myślenic. Dla zwiedzających udostępniony jest dworski kurnik z 1890 r., wozownia z 1868, karczma ‘Za Zbóju’ z 1830 r., piętrowy ‘Sernik’ i spichlerz zbożowy pochodzący z 1863 roku.
Około 2300 eksponatów Muzeum zajmuje przestrzeń 400 m2, osiem pomieszczeń w zamku i 7 izb w skansenie. Imponujące liczba zbiorów z zakresu archeologii, historii, geologii, malarstwa. Na uwagę zasługują m.in. odtworzone średniowieczne piece hutnicze do wytopu żelaza, wystrój architektoniczny i wyposażenie zamku czy herby Jagiellonów i Lubomirskich.
W Muzeum organizowane są wystawy czasowe, wykłady i lekcje historii.

Zwiedzanie

W kwietniu i październiku zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 16, w maju, czerwcu i wrześniu od wtorku do piątku od 10 do 16, w weekendy i święta od 10 do 18, natomiast w miesiące wakacyjne od wtorku do piątku w godzinach 10 – 18, w weekendy i święta 11 – 19.
Ceny biletów
bilet normalny 7 zł
ulgowy 5 zł
rodzinny 15
Istnieje możliwość skorzystania z oprowadzania przez przewodnika.




organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem