Miejscowości » Bystra

Bystra
 
Gmina Bystra-Sidzina położona jest w malowniczej górskiej dolinie, w otoczeniu łąk i lasów bukowo-świerkowych. To doskonała baza wypadowa do wypraw rowerowych i pieszych. Stąd łatwo się także dostać do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Suchej Beskidzkiej.

Gmina leży w dorzeczu Ciśniawki, Głazy i Sidzinianki, które po połączeniu tworzą Bystrzankę – lewobrzeżny dopływ Skawy. Przełęcz między Sidziną a sąsiednią Zubrzycą Górną na Orawie stanowi główny europejski dział wód, oddzielający zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego.

Niedaleko znajduje się Babia Góra oraz Babiogórski Park Narodowy, wpisany na światową listę rezerwatów biosfery, działającą w ramach UNESCO. Niezwykłych wrażeń może dostarczyć nocna wyprawa na Babią Górę, zwaną „Królową Beskidów”, połączona z podziwianiem wschodu słońca.

Gmina Bystra-Sidzina należy do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Niektóre produkty i usługi lokalne otrzymały znaki promocyjne „Łączy nas Babia Góra”. W kategorii usług noclegowych wyróżniono schronisko PTTK na Hali Krupowej; w kategorii artystyczno-rzemieślniczej hafty oraz dzięcioły i jaskółki rzeźbione w drewnie; w kategorii produktów spożywczych tzw. „kołoc sidziński”, a także wędzone serki, nalewkę – miodówkę i miód wielokwiatowy.

Źródło: www.bystra-sidzina.pl
 

twórcy pochodzący z tej miejscowości:

rzemiosła uprawiane w tej miejscowości:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem