Miejscowości » Stary Sącz

Stary Sącz
Niektórzy twierdzą, że przeszłość Starego Sącza sięga czasów Bolesława Chrobrego. Wiadomo na pewno wiadomo, że w 1257 r. książę Bolesław zwany Wstydliwym zapisał ziemię sądecką węgierskiej księżniczce Kindze. Miasto stało się ważnym ośrodkiem od momentu, kiedy ulokowane zostały tu dwa klasztory franciszkańskie, męski i żeński. Stary Sącz pozostawał od tego momentu pod jurysdykcją klasztoru. Po przejęciu władzy nad tymi terenami przez Austrię, klasztory uległy kasacji. Męski klasztor już nigdy nie podniósł się. Klaryski przetrwały do dnia dzisiejszego.

Do najważniejszych zabytków Starego Sącza należy średniowieczna zabudowa rynku, od 1954 r. uznawana za rezerwat urbanistyczny, XIII-wieczny klasztor klarysek, ufundowany przez św. Kingę, oraz znajdujący się przy klasztorze gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary. Warto również odwiedzić muzeum regionalne, mieszczące się w XVII-wiecznym domu mieszczańskim, zwanym „Domem na Dołkach”

Położenie u zbiegu Popradu i Dunajca, w pobliżu pasm górskich powoduje, że Stary Sącz jest atrakcyjną bazą wypadową w różne zakątki Beskidu Sądeckiego, Niskiego i Wyspowego. Jeżeli znajdziemy się w Starym Sączu pod koniec czerwca, warto wybrać się na Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, imprezę, która liczy sobie już przeszło 20 lat.

Źródło: Wikipedia, www.stary.sacz.pl
 

twórcy pochodzący z tej miejscowości:

rzemiosła uprawiane w tej miejscowości:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem