Łącko jest jedną najstarszych osad na Sądecczyźnie. Najwcześniejsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII w., kiedy to kasztelan sądecki Wydżga sprzedał wieś Bożogrobcom z Miechowa za 300 grzywien. Nazwa wsi pochodzi od dużej ilości łąk w okolicy.
Stolica krainy sadów leży w dolinie Dunajca i Czarnej Wody, między wzniesieniami Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, na wysokości ok. 370 m n.p.m. Łącko jest typową wsią letniskową, a o czystym powietrzu w tym rejonie świadczą bociany, które gnieżdżą się nawet w centrum miejscowości. Jest to dobre miejsce zarówno dla amatorów kąpieli, których przyciągają nurty Dunajca, jak i wędkarzy, którzy znajdą w pobliżu żerowiska pstrągów i lipieni. Łącko jest także świetną bazą wypadową w Pieniny, Gorce, a nawet Tatry.
Charakterystycznym elementem łąckiego krajobrazu są sady. Na wiosnę kwitnące drzewa zamieniają okolicę w bajkową krainę. Nic dziwnego, że dwie najważniejsze imprezy są związane z drzewami – w maju odbywa się Święto Kwitnącej Jabłoni, a we wrześniu Święto Owocobrania.
Warto również wspomnieć o Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych „Złote Trąby”, w którym udział biorą najlepsze orkiestry dęte z 5 województw południowej Polski.
Źródło: www.lacko.pl