Malownicza miejscowość uzdrowiskowa, ze względu na swoje położenie zwana „północną bramą Gorców”, usytuowana w dolinie Raby. W pobliżu znajduje się Gorczański Park Narodowy, a w nim – bogata fauna i flora oraz charakterystyczne polany, z których rozciągają się widoki na Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i Sądecki. Liczne szlaki piesze i rowerowe, prowadzące między innymi na Turbacz czy Luboń Wielki sprawiają, że Rabka od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Intensywny rozwój osadniczy miasta związany był z odkryciem w tym rejonie leczniczych solanek. W XIX w. powstały tu pierwsze pensjonaty i sanatoria, także dla najmłodszych kuracjuszy. Obecnie jedną z największych atrakcji jest park zdrojowy, w którym spacerowicze mogą odkrywać piękne aleje kasztanowe, relaksować się na deptakach, a także poznawać lecznicze właściwości górskiej wody w pijalni wód mineralnych.
Innym charakterystycznym elementem Rabki jest jej folklor. Rzemiosło tradycyjne, takie jak rzeźbiarstwo, snycerstwo, kołodziejstwo, bibułkarstwo czy hafciarstwo ma wciąż wielu pasjonatów, którzy w swoich warsztatach chętnie dzielą się z przyjezdnymi wiedzą i umiejętnościami, opowiadając przy tym barwne historie Rabki i Gorców. Interesującą ekspozycję można zobaczyć w modrzewiowym, XVII-wiecznym kościółku na rogu ulic Sądeckiej i Orkana, a także w Galerii „Pod Lilianną” i Galerii „Drzewiej”. Przy odrobinie szczęścia, w dwóch ostatnich można spotkać twórców przy pracy.
Osławioną atrakcją miasta są wakacyjne jarmarki, podczas których można spróbować swoich sił w rozmaitych rzemiosłach tradycyjnych, a także nabyć prace miejscowych twórców i produkty regionalne. Ponadto Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej organizuje rabczańskie wyścigi koni „Kumotersko Gońba” oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Dla najmłodszych niewątpliwie największą atrakcją jest park rozrywki „Rabkoland”.
Dzięki swoim licznym walorom turystycznym Rabka tętni życiem przez okrągły rok. Kiedy przyroda zasypia pod pokrywą śnieżną, miasto przeistacza się w kurort narciarski, a miejscowi chętnie urozmaicają turystom czas wycieczkami saniami, bryczkami, wieczornym pieczeniem prosiaka czy koncertami muzyki góralskiej.