Miejsca z klimatem - noclegi

Dom gościnny U Babci Marysi

Stróże

Dom gościnny „U Babci Marysi” składa się z dwóch budynków, w których mieszczą się 24 pokoje z łazienkami. Każdy z nich jest urządzony w stylu retro, wyposażony zabytkowymi, odrestaurowanymi meblami. Tym, co wyróżnia to miejsce są m.in. nazwy pokoi, nawiązujące do różnego rodzaju miodów i ich właściwości. I tak mamy np. pokój lipowy, koniczynowy, nektarowy, czy malinowy. Nocleg tutaj przypomina nocleg w dworku szlacheckim ze współczesnymi udogodnieniami. Niektóre meble zachwycają wykonaniem, uwagę zwracają masywne drewniane łóżka i szafy. Ściany zdobią tapety niczym z „Ani z Zielonego Wzgórza”. Wszystkie posiłki można spożyć w pobliskiej restauracji ,,Bartna Chata”. Dodatkowo w ofercie znajduje się pokój dla osób niepełnosprawnych. Gospodarstwo dostosowane jest dla dzieci, w ogrodzie znajduje się altanka, małe zoo (można w nim zobaczyć strusie, owce, kozy, osły oraz wszelkiego rodzaju ptactwo, pole uprawne i skansen. Dla grup zorganizowanych organizuje się warsztaty, przejażdżki wozem konnym po okolicy. W Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik” oprócz Domu gościnnego „U Babci Marysi” mieści się również Muzeum Pszczelarstwa Polskiego. Jest to świetne miejsce dla turystów zmęczonych aktywnym zwiedzaniem regionu, tych, którzy chcieli się zapoznać z historią pszczelarstwa, ale także dla osób pragnących odpocząć po imprezie zorganizowanej w restauracji.

Dom na Łąkach

Izby

Na gości czeka 8 pięknie urządzonych pokoi, znajdujących się w trzech domach - ,,Starym”, ,,Za potokiem” i ,,Od Lackowej”. Zręb budynku głównego, Starego Domu, stanowią dwie stare łemkowskie chyże przewiezione z pobliskich wsi Ropa i Mochnaczka. Pozostałe budynki, wzniesione w niewielkim oddaleniu, zostałe utrzymane w podobnym stylu. Wnętrza zostały wyposażone głównie tradycyjnymi, starymi, drewnianymi meblami, które w połączeniu z wzorzystymi tkaninami, dziełami lokalnych twórców i rzemieślników artystycznych, tworzą niepowtarzalne, bezpretensjonalne i niebanalne wnętrza. Z całej posesji rozciąga się widok na rozległe tereny łąkowe i zalesione wzgórza. Nietrudno tu zapomnieć o miejskim zgiełku i pośpiechu. ,,Siedlisko” nie jest ogrodzone, na jego terenie znajdują się ławy ze stołami, piaskownica oraz zjeżdżalnia dla dzieci a także miejsce na grill i ognisko. Do dyspozycji gości są kącik kawowy i aneks kuchenny, 3 posiłki wliczone są w cenę pobytu (kuchnia bardzo urozmaicona, posiłki przygotowywane są z lokalnych produktów). Dodatkowe atrakcje: duża piwniczka z kominkiem, a w niej projektor multimedialny z bogatą kolekcją filmów oraz ogromny księgozbiór. Istnieje także możliwość organizacji warsztatów, imprez firmowych oraz innych spotkań grupowych. Pobyty są uatrakcyjnione np. ogniskiem z pieczeniem barana lub prosiaka, albo po prostu kiełbasek, występem zespołu folkowego, jazdą samochodami terenowymi oraz kuligiem. Można także kupić przetwory ekologiczne. Gospodarstwo Państwa Adamkiewiczów to doskonale miejsce dla osób, które pragną zaszyć się w cichym i spokojnym miejscu. Bardzo mile widziane są rodziny z dziećmi (gospodarze także mają dwójkę małych dzieci) oraz grupy w ramach różnego rodzaju seminariów i treningów.

Gajówka

Jamna

„Gajówka” to dom góralski z bali położony na skraju lasu, w cichej i spokojnej okolicy. Domowa kuchnia, taras, na którym najlepiej smakują regionalne potrawy oraz rozległy ogród sprawiają, iż „Gajówka” w Jamnej jest idealną bazą do spacerów po malowniczej okolicy. Wewnątrz chaty znajdują się 3 pokoje i łazienka, w budowie jest aneks kuchenny. W gospodarstwie można zamówić posiłki. Warto spróbować serwowanych tu potraw, m.in. pierogów z fasolą, fasolki po zakliczyńsku, ciasteczek z fasolą, rozmaitych potraw z grzybami. Smakołyki te przygotowywane są z lokalnych produktów: warzywa i zioła pochodzą z gospodarstwa, a mleko prosto od krowy i świeże jajka – od sąsiadki. Chatę otacza ogród, w którym można rozpalić grilla lub ognisko. Dla dzieci gospodarze przygotowali plac zabaw. Jest tu również taras widokowy, na którym już wkrótce ma stanąć teleskop. Okolica sprzyja aktywności fizycznej, w pobliżu przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe (rower można wypożyczyć od właścicieli chaty). W Jamnej znajduje się słynny ośrodek dominikański, stworzony przez ojca Górę. Msza Św. o godzinie 11.00 przyciąga ludzi nawet z Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza.  

Góralska Czarcia Chata pod Jałowcem

Stryszawa

Obiekt prowadzony przez Panią Małgorzatę Front charakteryzuje się rodzinną atmosferą, goście czuję się tu jak w domu. Czekają na nich przytulne i ładnie oświetlone pokoje, wystrój jest typowo regionalny. ,,Góralska Chata Pod Jałowcem” znajduje się w ustronnym miejscu w Stryszawie, pięknie położona na trasie na górę Jałowiec, świetna dla grup zorganizowanych, jak i indywidualnych klientów. Chata jest drewniana, wewnątrz turysta od samego wejścia czuje się swojsko. Wita nas sala kominkowa, w której zasiąść można większą grupą i gwarzyć do późnych godzin nocnych. Można w niej także oglądać telewizję i skorzystać z komputera. Pieczę nad kuchnią sprawuje właścicielka obiektu, wydaje posiłki na życzenie, do późnej godziny. Czeka na nas góralskie jedzonko (zawiera 80 dań do wyboru), pierogowa chata (własny wyrób), różnego rodzaju sery, masło o różnych smakach, domowy chleb, bułki i ciasta. W ogrodzie znajduje się parking oraz grill, ogród jest duży i oświetlony. Przed obiektem ława i stół. Atrakcje w okolicy: wodospad, szczyt góry Jałowiec (1111 m n.p.m.), liczne górskie szlaki piesze i rowerowe, możliwość zbierania malin, jeżyn, jagód i grzybów. ,,Góralska Chata Pod Jałowcem” nadaje się świetnie na pobyt dla całej rodziny, ale także dla wycieczek szkolnych, ponieważ młodzież przebywa razem w jednym miejscu i ma okazję do aktywnego wypoczynku i integracji. Obiekt przystosowany do organizacji warsztatów twórczych i wycieczek szkolnych. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki na szczyt Jałowca, ponadto dal firm atrakcją będą zapewne wieczorki z muzyką góralską, kuligi i ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Góralski Domek w Pienianch Pod Pstrągiem

Sromowce Niżne

Góralski Domek „Pod Pstrągiem” w Pieninach to doskonałe miejsce do wypoczynku aktywnego. Właściciele obiektu proponują różne formy spędzania czasu – od spływu pontonami, poprzez grzybobranie, aż po własnoręczne złowienie i przyrządzenie na grillu pstrągów. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów oraz sprzętu wodnego i wędkarskiego. W pobliżu znajduje się Jezioro Czorsztyńskie oraz pienińskie szlaki turystyczne. „Pod Pstrągiem” to obiekt utrzymany w stylu góralskim. W pokojach znajdują się starannie wyrzeźbione meble, na ścianach wiszą elementy stroju góralskiego, skóry, rogi kozic, obrazki o tematyce góralskiej. Na jednej ze ścian znajdują się trofea myśliwskie. Domek jest bardzo przytulny i przestronny. Otoczenie chatki sprzyja biesiadowaniu i leniuchowaniu na świeżym powietrzu. W ogrodzie znajduje się szałas, leżaki, dwa grille i miejsce na ognisko. Dla dzieci przygotowano piaskownicę i gry planszowe, są tu także piłkarzyki, dart, badminton i mini-koszykówka. Właściciele obiektu udostępniają materiały dotyczące okolicy – filmy, książki, mapy i foldery, mogą również zorganizować atrakcje dodatkowe: wycieczkę rowerową, przejażdżkę rikszą, łowienie pstrągów czy spływ Dunajcem.

Górna Chata

Ochotnica Górna

Górna Chata to magiczne i klimatyczne miejsce położone w Ochotnicy Górnej, dokładniej w malowniczym przysiółku zwanym Holin. Przysiółek ten, jest jednym z najpiękniej położonych miejsc z widokiem na pasma Gorców i Tatr. Górna Chata, stworzona i prowadzona jest przez dwójkę wspaniałych osób- Kasię i Leszka. Obecnie, wspólnie dbają o dokończenie prac remontowych starej góralskiej chaty. Bowiem, w lipcu tego roku w Górnej uruchomiona zostanie agroturystyka. Agroturystyka w Górnej Chacie, obfitować będzie w różne atrakcje. Właściciele, między innymi planują zorganizować: ciekawe kursy dla rodzin z dziećmi, interesujące warsztaty i zadania dla rodziców, które pomogą im się odpowiednio zrelaksować i odprężyć. W agroturystyce, mile widzane będą także różnorodne grupy artystyczne, sportowe, tematyczne, itp. Dla wszystkich chętnych gości, organizowane będą: plenery malarskie i fotograficzne, kursy rękodzieła, wyprawy 4x4 i wiele innnych. Dodatkowo, będąc w Górnej Chacie będzie można skosztować, m.in: koziego sera, chleba na zakwasie oraz kuchni wegetariańskiej. Kasia i Leszek cały czas tworzą niepowtarzalne, artystyczne i ekologiczne przedmioty, głównie z drewna. Są to: meble, łóżka, komody, mebelki dziecięce, łóżeczka, kołyski. Właściciele zainspirowani ludowym folklorem, tworzą drewniane ozdoby świąteczne, dziecięce zabawki i akcesoria. Większość przedmiotów wykonywana jest z najlepszego drewna, cechuje je duża staranność oraz przepięknie, własnoręcznie wykonane zdobienia.

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni Paryja

Ołpiny

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni „Paryja” to miejsce zaciszne, malownicze, bardzo dobrze nadające się do wypoczynku. To doskonała baza wypadowa na wyjazdy rowerowe po okolicy, wędrówki piesze oraz samochodowe. Obiekt składa się z czterech pokoi, głównym pomieszczeniem gościnnym jest „Kuchnia z izbą” w wystroju rustykalnym, gdzie znajduje się piec ceglany, kominek, łóżko piętrowe, kanapa, zastawa, szafki, komoda, gramofon, lodówka. Wyżywienie we własnym zakresie, kuchnia jest w pełni wyposażona. Specjalnością tego regionu są prołzioki, czyli placki zbożowe, pieczone na blasze kuchennej ze spulchniaczem. Gospodarstwo jest zlokalizowane w dolinie otoczonej wzniesieniami – regionalnie określanej paryją. Od strony południowej dolinę ogranicza wysokie, zalesione, skaliste wzniesienie.  Poniżej gospodarstwa znajduje się staw na potoku wraz z wyspą, nieco dalej podmokła łąka. Na całe gospodarstwo składają się chałupa „Paryja” - do wynajęcia przez turystów, stodoła dla celów turystycznych, wiata turystyczna na ognisko, stajnia dla koni, chałupa gospodarza. Wśród atrakcji ,,Paryji” możemy znaleźć naukę jazdy konnej, możliwość jazdy po szlaku Karpackie Podkowy, kuligi konne, zjazdy na workach ze słomą, a także liczne imprezy regionalne. Oprócz wypoczynku, w okolicy ,,Paryji” można też aktywnie spędzić czas i pozwiedzać okolicę. Na skale „Borówka” w Żurowej istnieje możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej. W pobliżu jest kilka bardzo ciekawych atrakcji: Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, Kościół UNESCO w Binarowej, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, Tuchów – sanktuarium, Biecz – Mały Kraków, wieże widokowe na Brzance i na Liwoczu, wiele ciekawostek przyrodniczych i historycznych Pogórza Ciężkowickiego i Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

<12345>

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem