Miejsca z klimatem - noclegi

Przystanek Magura

Małastów

„Przystanek Magura” znajduje się w malowniczej okolicy, w pobliżu tras rowerowych i narciarskich, z dala od uczęszczanych dróg. Jest idealnym miejscem dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Turyści mogą nocować w pokojach gościnnych lub w osobnym domku, a latem również w altanie. U gospodarzy można wykupić pełne wyżywienie. Posiłki są przygotowywane na bazie lokalnych produktów, a specjalnością są dania z rydzami z własnego zbioru, m.in. jajecznica z rydzami czy schab z rydzami zapiekany z serem. W Małastowie nie sposób się nudzić. W pobliskim ośrodku „Małastów – Magura” znajdą coś dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze. Można tu także poznawać tajniki narciarstwa biegowego. Gospodarze „Przystanku” działają w Stowarzyszeniu Sołectwa Krzywa, które realizuje projekt stworzenia prawie 90 km tras do narciarstwa biegowego. Obok gospodarstwa przechodzi jedna z takich tras. Latem okolica sprzyja wędrówkom pieszym i wycieczkom rowerowym. W „Przystanku” można wypożyczyć kijki do nordic walking oraz rowery. Na mniej wysportowanych czekają rowery elektryczne. Rozrywek nie zabraknie również na terenie gospodarstwa, które położone jest na ogromnej, 2-hektarowej działce. Można leniuchować nad strumieniem, grać na boisku w gry zespołowe, palić ognisko czy grilla. Nie nudzą się tu grzybiarze przeszukujący okoliczne lasy czy wędkarze, zarzucający przynętę w rzekach i potokach. Region przyciąga również miłośników historii i architektury.  

Siedlisko Brzeziniak

Przysłup

„Siedlisko Brzeziniak” to dwa pensjonaty, „Młodniak” i „Matecznik”, w których nocować może w sumie 50 osób. Każdy pokój posiada niezależną łazienkę, a w „Mateczniku” również taras lub balkon. Oprócz tego goście mogą korzystać z biblioteki oraz relaksować się w sali kominkowej. Wnętrza „Młodniaka” i „Matecznika” są ciepłe i przytulne, stylem nawiązują do starego dworku. Wiekowe, ale odnowione meble „z duszą” doskonale współgrają z nowoczesnymi elementami, wzorzystymi tkaninami i dziełami lokalnych twórców. „Młodniak” to miejsce dla tych, którzy wieczorami lubią przesiadywać w salonie przy kominku, a „Matecznik”, ze względu na osobne drzwi wejściowe do każdego pokoju, przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie niezależność. „Siedlisko” otacza rozległa łąka oraz zagajnik. Znajduje się tu zadaszony grill i miejsca na ognisko, a dla dzieci plac zabaw. Gospodarze ośrodka oferują pełne wyżywienie, oparte na lokalnych produktach. Oprócz tego do dyspozycji gości jest aneks kawowy, a podczas ciepłych miesięcy tzw. letnia kuchnia. Położenie „Siedliska Brzeziniak” z dala od większych skupisk zabudowań sprzyja prawdziwemu odpoczynkowi. Dzięki mieszczącej się tutaj galerii „Fantasmagoria”, w której odbywają się warsztaty rzemiosła artystycznego, „Brzeziniak” to doskonałe miejsce dla osób pragnących bliżej zapoznać się z tradycjami regionu oraz spróbować swych sił w garncarstwie, tkactwie czy malowaniu na batiku.

Stary Dom Zdrojowy

Wysowa-Zdrój

Niepowtarzalne położenie Willi na terenie Parku Zdrojowego spodoba się tym, którzy cenią sobie spokój starego uzdrowiska. Wewnątrz dominują naturalne elementy wystroju: podłogi z desek, drewniane i wiklinowe meble, ściany jak ze starego dworku. Każde pomieszczenie podporządkowano innemu motywowi kwiatowemu, dlatego goście znajdą tu pokój Fiołkowy, Różany, Tulipanowy czy Makowy. Ich okna wychodzą na Park Zdrojowy i pijalnię wód mineralnych. Niewątpliwym atutem miejsca jest znajdująca się w tym samym budynku restauracja. Oferuje ona głównie dania kuchni galicyjskiej oraz również doskonałe przetwory, przygotowywane przez właścicielki: panią Barbarę Miernikową i jej córkę Katarzynę Miernik-Pietruszewską. Do dodatkowych atrakcji, na które mogą liczyć goście Willi należą wieczorki z muzyką i poezją, spotkania przy grillu, latem kino plenerowe, a jesienią – Święto Rydza.

Swystowy Sad

Ropki

Gospodarstwo ,,Swystowy Sad” znajduje się w Ropkach, małej osadzie otoczonej lasami jodłowymi i bukowymi, położonej 2 km od drogi łączącej Uście Gorlickie z Wysową. Gospodarstwo już od progu urzeka domową atmosferą. Obszerny, ze smakiem, ale i bardzo bezpretensjonalnie umeblowany starymi meblami salon-jadalnia z kominkiem, jest miejscem spotkań, lektury (bogata biblioteczka), zabawy oraz spożywania przygotowanych przez Panią Grażynę posiłków.  Każdy z siedmiu pokoi (z łazienką) ma swój indywidualny charakter i klimat, znajdują się one w dwóch drewnianych domach (jeden wraz z właścicielami). Śniadania i obiadokolacje są wliczone w cenę pobytu, kuchnia jest całkowicie bezmięsna, posiłki gotowane na kuchni opalanej drewnem. Tradycyjne gospodarstwo wiejskie położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie leśnego zagajnika oraz strumyka. Ławki, drewniane stoły, huśtawki na trawiastym i zadrzewionym terenie, umożliwiają zaznanie prawdziwego spokoju i ciszy.  Dla dzieci przygotowano piaskownice, huśtawki, gry i zabawy, gospodarze mają kilkoro dzieci w różnym wieku. Nieodpłatnie udostępniane: łóżeczko, wanienka, nosidło turystyczne, wózek spacerowy Gospodarze są bardzo zainteresowani kulturą i tradycjami regionu, biorą czynny udział w imprezach związanych z promocją regionu, wspieraniem lokalnego tradycyjnego rzemiosła i sztuki. Sprzyjające warunki odnajdą tu również amatorzy aktywnego wypoczynku. Bliskość najwyższych szlaków Beskidu Niskiego oraz oznakowanych szlaków rowerowych umożliwia piesze i rowerowe wycieczki, a zimą jazdę na nartach biegowych. Dla amatorów jazdy konnej w pobliżu położona jest stadnina koni.

Trzy Jaskółki na Siarce

Kiczory

Oferta „Trzech Jaskółek” skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi. Najmłodsi mają dostęp do placu zabaw (huśtawka, trampolina, piaskownica, hamak). Dla gości przeznaczonych jest 5 pokoi z łazienkami, a w drugim budynku znajduje się dodatkowy pokój dla 2, 3 osób, które mogą skorzystać z kąpieli siarczkowej. Miejsce zawdzięcza swój klimat drewnianym elementom wystroju. Można wykupić wyżywienie, przygotowywane przez Panią gospodynię z ekologicznych składników. Na zewnątrz znajduje się altanka, w której można organizować imprezy. „Trzy Jaskółki” znajdują się przy spokojnym, bezpiecznym strumyku. Obok jest również miejsce na ognisko, opał jest zawsze przygotowany. Dodatkowo gospodarze organizują kuligi orz ogniska z muzyką orawską. ,,Trzy jaskółki” są bardzo dobrze przystosowane dla przyjeżdżających tutaj na noclegi rodzin, chcących aktywnie spędzić czas. W okolicy rozkwita turystyka narciarska, często przyjeżdżają grupy młodzieży o sportowych zainteresowaniach. W niedalekiej przyszłości „Trzy jaskółki” rozbudowane zostaną o nowe atrakcje, na pewno turystów przyciągnie centrum konferencyjne oraz kąpiele siarczkowe, które mają wielką wartość dla zdrowia.

U Maćka

Jabłonka

Kwatera Agroturystyczna „U Maćka” urządzona jest ze smakiem i klimatem. Wewnątrz króluje drewno i zaglądające zewsząd słońce. Najważniejszym miejscem jest salon połączony z kuchnią i jadalnią. Pokoje znajdują się na górnym piętrze – niewielkie, przez co bardzo przytulne, urządzone są w ekologicznym stylu. W salonie odpocząć można w towarzystwie pięknych jaśków w koronkowej poszewce, wyłożyć nogi na dywaniku z owczej skóry i ogrzać się przy kominku, na którym właściciele umieścili małe rzeźby ludowych artystów z okolicy. Na gości czeka w pełni wyposażona kuchnia, wyżywienie we własnym zakresie. W ogrodzie znajduje się huśtawka, piaskownica oraz stolik z krzesłami. Istnieje możliwość wynajęcia całego domu z ogrodem. Dodatkowo można skorzystać z sauny suchej. Jest to doskonałe miejsce do spędzania czasu dla tych, którzy pragną spokoju i niezależności, a także pięknego, klimatycznego wnętrza. Wyposażenie, przytulne pokoje, przestronny salon i kuchnia, altana oraz ogród na biesiadowanie zachęcają do przyjazdu. Świetna lokalizacja, wspaniały widok z okna i bliskość wielu atrakcji turystycznych powoduje, iż nocleg tutaj jest bardzo atrakcyjny. Właściciele nie ingerują w życie gości, są bardzo przyjaźni i dbają o klientów. Dojazd również jest bardzo łatwy. Agroturystyka „U Maćka” odznaczona została, jako obiekt rekomendowany przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Willa Danusia

Szczawnica

Willa Danusia znajduje się w samym centrum Szczawnicy, w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku, rozbudowanym na początku XX wieku przez hrabiego Adama Stadnickiego. Piękna drewniana willa wyróżnia się na tle coraz nowocześniejszych budynków w centrum Szczawnicy. Pobyt w tym miejscu jest prawdziwą przyjemnością nie tylko dzięki przytulnym pokojom czy świetnej lokalizacji, ale przede wszystkim za sprawą pana Henryka Janusza Olkiewicza, opiekuna Willi. O niezwykle przyjaznej atmosferze wprowadzanej przez gospodarza świadczą pamiątkowe wpisy gości na ścianie salonu. Pokoje w Willi są czyste i schludne, łazienki malutkie, ale bardzo przytulne. Przeważającym elementem wystroju jest drewno. Salonik urządzony jest nieco bardziej nowocześnie. Goście mogą spotykać się tu przy stole lub w drugiej, słonecznej części pomieszczenia, gdzie miło jest zasiąść na wygodnej kanapie i czytać lub obserwować z góry plac Dietla. Turyści przebywający Willi mogą przygotowywać posiłki w ogólnodostępnej kuchni, jednak warto również skorzystać z oferowanego przez gospodarzy wyżywienia. Tym, co wyróżnia obiekt jest możliwość spędzenia tutaj rodzinnych świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Właściciele Willi serwują wówczas w saloniku istną ucztę dla podniebienia.

<12345>

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem