Jamna
Bufet w Bacówce przypomina górskie schroniska i idealnie oddaje ich niepowtarzalną atmosferę. Żeby zamówić lokalne specjały trzeba podejść do charakterystycznego okienka, a potem uważnie nasłuchiwać, kiedy będą gotowe. Można tu skosztować takich potraw, jak dunajeckie otoczaki – kotleciki z masy fasolowej z jajkiem albo pieczarkami, nagrodzone w programie Ewy Wachowicz, czy żurek po chłopsku, który zdobył miano produktu Polskiego Producenta Żywności. Smakołyki te najlepiej pałaszuje się przy dużych, wieloosobowych stołach, zachęcających do kontaktu z sąsiadem. Ogień buzuje w kominku, delektujemy się daniami regionalnej kuchni i wcale nie chce nam się ruszać w dalszą drogę... Dobrze, że na miejscu możemy zdecydować się na nocleg. Bacówka to idealne miejsce na organizację różnego rodzaju imprez – ognisk, biesiad, biegów na orientację. Na łące otaczającej obiekt znajdują się dwie wiaty, z których jedna może pomieścić nawet 150 osób, natomiast druga sprzyja bardziej kameralnym biesiadom. Jest tu także boisko do siatkówki, a dla najmłodszych turystów plac zabaw i dmuchany zamek.
Iwkowa
Bacówka Biały Jeleń to miejsce zarówno z klimatem, jak i ze smakiem. Oprócz przytulnych miejsc noclegowych, Bacówka proponuje także pyszne posiłki, serwowane we własnej restauracji. W jej karcie znajdują się dania regionalne, takie jak śliwka po iwkowsku w boczku, kiszka pasterska z góralską kapustą, bigos myśliwski ze śliwką czy żur huculski na kiełbasie. Można tu także kupić konfitury owocowe, przygotowywane według domowej receptury. Potrawy w bacówkowej kuchni opierają się na produktach całkowicie naturalnych pozyskanych z okolicznych gospodarstw, własnego ogrodu i małej domowej przetwórni. Smaczne posiłki przygotowywane są według tradycyjnych receptur. Pieczone na ogniu prosie, wędzone kiełbasy, ryby, chleb z pieca ,wyborny żur bacowski i zupa z ognia to tylko niektóre z bacówkowych rarytasów. Na miejscu można zakupić swojskie potrawy i wędliny tak aby po powrocie do domu delektować się smakiem natury!
Wysowa-Zdrój
Karczma ,,Gościnna Chata” to doskonała propozycja dla osób, chcących spróbować tradycyjnych potraw kuchni łemkowskiej. War ze zlepiencami, kiesełycia z komperami, hałuszki, kiszeniaki – to tylko niektóre z kulinarnych propozycji restauracji, wszystkie za to są smaczne i pożywne. Wnętrze karczmy jest stylizowane na dawną chatę łemkowską. W jej wnętrzu znajduje się starodawna kuchnia z piecem, opalana drewnem. Piecze się w nim chleb i wędzi wędliny własnego wyrobu. Sale zdobią regionalne rzeźby oraz wystawa z przedmiotów odnalezionych w karczmie podczas jej remontu. Niedawno karczma została rozbudowana - powstały dwie duże sale (przeznaczone głównie na organizację imprez okolicznościowych). Karczma wraz z hotelem oraz ,,Domem Rzemiosła” tworzy ogrodzony wiejskim ogrodzeniem kompleks, stojący przy głównej drodze wjazdowej do Wysowej. Pomiędzy budynkami znajduje się dziedziniec (pełniący też funkcję parkingu dla gości karczmy i hotelu) oraz rabaty i kosze wiklinowe z roślinami ozdobnymi. Na zadaszonym tarasie karczmy jest około 45 miejsc siedzących. Ponadto ,,Gościnna Chata” zajmuje się także organizacją różnego rodzaju atrakcji: przejażdżki saniami lub bryczkami, rajdy konne, paintball, a także warsztaty z udziałem rzemieślników regionalnych np. wyrabianie łyżek, rzeźbienie czy wyrabianie garnków glinianych. Karczma ,,Gościnna Chata” to idealna oferta zarówno na rodzinny obiad, jaki i na organizację seminariów, szkoleń i imprez okolicznościowych. Bogaty wybór potraw regionalnych oraz unikalne zabytkowe wnętrze chaty sprawiają, że usatysfakcjonowany będzie także każdy, kto podczas urlopu pragnie odwiedzać miejsca dbające o harmonię z lokalną architekturą i tradycją.
Lipnica Murowana
Bigos Brodzińskiego, zbójnickie zawijańce, krem z borowików w chlebie – tych i wielu innych regionalnych przysmaków można skosztować w Gospodzie „Pod Kamieniem”. Specjalnością lokalu są tzw. pierogi gajowego, z mięsem, kapustą i grzybami, opiekane, polewane sosem borowikowym i skwarkami, a na koniec posypane tartym oscypkiem. Gospoda „Pod Kamieniem” to dwie obszerne sale zaaranżowane w stylu góralskim. W lecie przysmaki Gospody najlepiej smakują na tarasie lub świeżym powietrzu. W chłodniejsze miesiące przytulne wnętrze, ściany zbudowane z bali i ogień w kominku zachęcają do zajęcia miejsca przy jednym z kilkuosobowych stolików. W sali na piętrze, zwanej Staropolską, może pomieścić się około 200 osób, dlatego z powodzeniem mogą odbywać się tu rozmaite biesiady, imprezy firmowe lub okolicznościowe. Ich organizację ułatwia bliskość hotelu z 50 miejscami noclegowymi. W hotelu znajduje się sala konferencyjna.
Nowy Sącz
W ,,Karczmie Galicyjskiej” (jak sama jej nazwa wskazuje) króluje galicyjski wystrój. Piękne, klimatyczne wnętrze bardzo pasuje do atmosfery Miasteczka Galicyjskiego. Można tu spróbować pysznych, tradycyjnych dań, takich jak lachowska zupa gulaszowa, moskole (placki), plouzioki, pierogi z bryndzą, kaszą, z pokrzywą, miętą, bukta, kwas chlebowy – podpiwek. Specjalnością jest ,,Garnuszek galicyjski” (smalczyk, serek ziołowy, ogórek kiszony) oraz grzaniec. Karczma posiada okna na południe, przez co podczas degustacji posiłku karmieni jesteśmy pięknym światłem przedostającym się do sali przez drewniane okiennice. W zależności od pory roku, dekoracje są zmieniane, króluje tutaj jednak styl rustykalno – galicyjski. Wszędzie prezentowane są wina, jedna z sal przeznaczona na degustację jest mniej oblegana, za to ciekawie urządzona. W Karczmie Galicyjskiej można skosztować pysznych kaw, a także ,,Wypieków Cioci Eli”. Dostępne są również oferty weekendowe i zabawy z muzyką na żywo. Obsługa tutaj jest bardzo profesjonalna. Z menu polecić można szczególnie gołąbki w sosie borowikowym, podane na glinianym półmisku –na uwagę zasługuje w szczególności wyjątkowy sos.
Szczawnica
Karczma U Madejów przesiąknięta jest na wskroś kulturą góralską. Do góralskiej tradycji nawiązuje wystrój obu sal, górnej i dolnej: drewniane ławy i stoły, rogi wiszące na ścianach, obrazki na szkle, gliniana zastawa. Z góry spogląda na nas popiersie jelenia, upolowanego pewnie kiedyś przez samego właściciela. Na szczególną uwagę zasługuje menu w formie ciupag, wiszące na kominku. Atmosferę tworzy również występująca tu często kapela góralska. W Karczmie U Madejów można zjeść przede wszystkim dania regionalne, ale nie tylko. Do tutejszych specjalności należą tzw. owijacze z serem, gołąbki w sosie grzybowym, pstrąg faszerowany oscypkiem i bryndzą, stek po góralsku. Dania są serwowane w oryginalny sposób: żurek podawany jest w chlebie, zupa gulaszowa w kociołku, a pierogi i niektóre dania mięsne w drewnianych korytkach. Menu jest bardzo bogate i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Oprócz doskonałej kuchni i wyjątkowego klimatu, zaletą Karczmy jest bliskość centrum Szczawnicy, jej największych atrakcji i głównych tras turystycznych – restauracja położona jest w sercu Pienin, przy końcowej przystani spływu Dunajcem. To także świetne miejsce na odpoczynek pomiędzy odwiedzinami u mieszkających w okolicy rzemieślników ze Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła.
Szczawnica
Blisko głównego szczawnickiego deptaka znajduje się malowniczo położona Karczma u Polowacy. Typowo góralski wystrój wnętrza komponuje się z tym, co oferowane jest w menu karczmy. Zasiadamy przy drewnianych stołach, przy pięknym kominku, sól sypiemy z glinianych naczyń, a ze ścian spoglądają na nas rogate zdobycze właściciela karczmy, który oczywiście, jak wskazuje nazwa lokalu – uwielbia polować. Dzięki temu klient może mieć pewność, że je świeżą dziczyznę. Innymi charakterystycznymi elementami wystroju karczmy są rzeźby, abażury z rogów zwierzęcych czy kute detale. Uroku dodają wnętrzom małe firaneczki podwiązane zieloną wstążką. Na jednej ze ścian znajduje się pełen uznania wpis, umieszczony tu przez samą Magdę Gessler. W górnej części karczmy odbywają się wesela i inne imprezy okolicznościowe. Warto zajrzeć do karczmy choćby po to, by spróbować specjalności lokalu – pierogów, oczywiście wyrabianych ręcznie na miejscu. Pierogi to jednak nie jedyne danie popisowe lokalu. Wielbicielom potraw mięsnych z pewnością zasmakuje pieczeń z sarny, udziec barani czy pieczona baranina, nie brakuje również dań rybnych, w tym przyrządzanego na kilka sposobów pstrąga. Zimą gości rozgrzeje grzane wino korzenne oraz piwo z miodem i przyprawami. W ciepłych miesiącach tutejszymi przysmakami można delektować się na zewnątrz, wtedy też istnieje możliwość uruchomienia grilla dla większej grupy osób. Ponadto w okresie letnim w karczmie odbywają się koncerty.