Chata w Leszczynach

Chata w Leszczynach

Leszczyny

Agroturystyka ,,Chata w Leszczynach” daje nam możliwość wynajęcia całego trzypokojowego domu, co daje 6-8 miejsc noclegowych. Jeden pokój posiada aneks kuchenny – pełne wyposażenie, a także piec chlebowy i dawne narzędzia codziennego użytku – m.in. maselnicę, kołowrotek. W drugim pokoju znajdują się dwie oryginalne regionalne sofy do spania, tzw. szlufanki. Dom otoczony jest łąką. Gościom zapewniane jest wyżywienie, na które składają się tradycyjne potrawy regionu. ,,Chata w Leszczynach” wyróżnia się architekturą nawiązującą do lokalnego stylu oraz wyposażeniem w tradycyjne sprzęty codziennego użytku. Otoczona przestrzenną łąką, leży w malowniczej, spokojnej okolicy, blisko Jeziora Klimkówka. Idealna dla grupy ludzi lub rodzin, ceniących spokój i czas spędzony we własnym gronie.

Chata Wędrowca

Chata Wędrowca

Wetlina

Chata położona jest około 150 metrów od drogi głównej, na tzw. „wetlińskim Manhattanie”. Jej wnętrze utrzymano w stylu rustykalnym, ale oprócz elementów tradycyjnej wiejskiej architektury można w niej znaleźć oryginalne przedmioty przywiezione przez właścicieli z dalekich podróży. Dla turystów przygotowano trzy pokoje, każdy z telewizorem i łazienką. Oprócz tego goście mogą skorzystać z aneksu kuchennego lub popróbować dań regionalnych w pobliskiej „Karczmie Wędrowca”. Otaczający chatę ogród to doskonałe miejsce do wypoczynku, można tu ustawić stoły i leżaki lub leniuchować w hamaku. Właściciele obiektu, państwo Żechowscy, są wielbicielami i znawcami Bieszczad. Wcześniej prowadzili m.in. Schronisko Pod Małą Ławką, a pan Robert jest członkiem bieszczadzkiego GOPRu. Dlatego też chętnie opowiedzą o bieszczadzkim życiu, podpowiedzą, jak interesująco spędzić czas w okolicy lub podsuną ciekawą lekturę ze swojej bogatej biblioteczki.

Chata Zaszumycze

Chata Zaszumycze

Kalnica

Chata na Zaszumyczu w Kalnicy to całoroczny dom drewniany położony pomiędzy dwoma potokami i otoczony starodrzewiem. W chacie zastosowano ekologiczne rozwiązania, takie jak baterie słoneczne czy specjalny system rozprowadzania ciepła. Podstawowym elementem wystroju chaty jest drewniana stolarka oraz solidne, jasne meble z Pracowni Meblowej gospodarza chaty – pana Piotra Romaszkana, który wraz z żoną Anną zamieszkuje sąsiedni dom. Szczególny charakter nadaje chacie duży, oryginalnie przeszklony salon. Zaszumycze jest doskonałym miejscem wypoczynku dla osób ceniących ciszę i spokój. Chata położona jest na rozległym, lekko zadrzewionym trawniku, w zakolu strumyka. W pogodne dni można wypoczywać w ogrodzie lub na przestronnym tarasie. Bliskość szlaków turystycznych sprzyja pieszym wędrówkom. Z kolei podczas niepogody można zaszyć się w salonie, z książką z tutejszej biblioteczki.

Chatka Włóczykija

Chatka Włóczykija

Jamna

Drewniana „Chata Włóczykija” położona jest w pięknym miejscu, z widokiem na Tatry i Pogórze. Otoczona łąkami i lasami, gwarantuje odpoczynek od miejskiego zgiełku. Jednocześnie stanowi ciekawe połączenie nowoczesności z tradycją – dostęp do internetu, wyposażenie kuchni i łazienki ucieszą tych, którym trudno rozstać się ze zdobyczami cywilizacji. Natomiast możliwość pieszych wędrówek i kontemplacji krajobrazu są idealne dla osób poszukujących wyciszenia. W „Chacie” nocować może 16 osób. W każdym z 5 pokoi znajduje się telewizor i DVD. Spotkania w większym gronie odbywają się w sali kominkowej. Goście mogą wykupić pełne wyżywienie, a wśród serwowanych przez gospodarzy dań znajduje się wiele potraw lokalnych: zawijańce, dunajeckie muszle (schab z farszem z pieczarek, fasoli i pietruszki), placki po zbójnicku, ziemniaki z kwaśnym mlekiem pochodzącym z gospodarstwa, pierogi. Jest też możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków w ogólnodostępnej kuchni. „Chatę” otacza duży ogród ozdobiony rzeźbami lokalnego artysty Stanisława Sochy. Jest tu miejsce na ognisko, boisko, plac zabaw i mini park linowy, a tuż obok – młoda winnica. Gospodarze wypożyczają rowery i kijki do nordic walking, a zimą organizują kuligi. Ciekawą rozrywką może być pomoc w gospodarstwie przy winoroślach czy pracach polowych – sianokosach, żniwach, wykopkach ziemniaków. „Chata Włóczykija” zdobyła wyróżnienie w konkursie na „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne Województwa Małopolskiego w 2011”.  

Dom gościnny U Babci Marysi

Dom gościnny U Babci Marysi

Stróże

Dom gościnny „U Babci Marysi” składa się z dwóch budynków, w których mieszczą się 24 pokoje z łazienkami. Każdy z nich jest urządzony w stylu retro, wyposażony zabytkowymi, odrestaurowanymi meblami. Tym, co wyróżnia to miejsce są m.in. nazwy pokoi, nawiązujące do różnego rodzaju miodów i ich właściwości. I tak mamy np. pokój lipowy, koniczynowy, nektarowy, czy malinowy. Nocleg tutaj przypomina nocleg w dworku szlacheckim ze współczesnymi udogodnieniami. Niektóre meble zachwycają wykonaniem, uwagę zwracają masywne drewniane łóżka i szafy. Ściany zdobią tapety niczym z „Ani z Zielonego Wzgórza”. Wszystkie posiłki można spożyć w pobliskiej restauracji ,,Bartna Chata”. Dodatkowo w ofercie znajduje się pokój dla osób niepełnosprawnych. Gospodarstwo dostosowane jest dla dzieci, w ogrodzie znajduje się altanka, małe zoo (można w nim zobaczyć strusie, owce, kozy, osły oraz wszelkiego rodzaju ptactwo, pole uprawne i skansen. Dla grup zorganizowanych organizuje się warsztaty, przejażdżki wozem konnym po okolicy. W Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik” oprócz Domu gościnnego „U Babci Marysi” mieści się również Muzeum Pszczelarstwa Polskiego. Jest to świetne miejsce dla turystów zmęczonych aktywnym zwiedzaniem regionu, tych, którzy chcieli się zapoznać z historią pszczelarstwa, ale także dla osób pragnących odpocząć po imprezie zorganizowanej w restauracji.

Dom na Łąkach

Dom na Łąkach

Izby

Na gości czeka 8 pięknie urządzonych pokoi, znajdujących się w trzech domach - ,,Starym”, ,,Za potokiem” i ,,Od Lackowej”. Zręb budynku głównego, Starego Domu, stanowią dwie stare łemkowskie chyże przewiezione z pobliskich wsi Ropa i Mochnaczka. Pozostałe budynki, wzniesione w niewielkim oddaleniu, zostałe utrzymane w podobnym stylu. Wnętrza zostały wyposażone głównie tradycyjnymi, starymi, drewnianymi meblami, które w połączeniu z wzorzystymi tkaninami, dziełami lokalnych twórców i rzemieślników artystycznych, tworzą niepowtarzalne, bezpretensjonalne i niebanalne wnętrza. Z całej posesji rozciąga się widok na rozległe tereny łąkowe i zalesione wzgórza. Nietrudno tu zapomnieć o miejskim zgiełku i pośpiechu. ,,Siedlisko” nie jest ogrodzone, na jego terenie znajdują się ławy ze stołami, piaskownica oraz zjeżdżalnia dla dzieci a także miejsce na grill i ognisko. Do dyspozycji gości są kącik kawowy i aneks kuchenny, 3 posiłki wliczone są w cenę pobytu (kuchnia bardzo urozmaicona, posiłki przygotowywane są z lokalnych produktów). Dodatkowe atrakcje: duża piwniczka z kominkiem, a w niej projektor multimedialny z bogatą kolekcją filmów oraz ogromny księgozbiór. Istnieje także możliwość organizacji warsztatów, imprez firmowych oraz innych spotkań grupowych. Pobyty są uatrakcyjnione np. ogniskiem z pieczeniem barana lub prosiaka, albo po prostu kiełbasek, występem zespołu folkowego, jazdą samochodami terenowymi oraz kuligiem. Można także kupić przetwory ekologiczne. Gospodarstwo Państwa Adamkiewiczów to doskonale miejsce dla osób, które pragną zaszyć się w cichym i spokojnym miejscu. Bardzo mile widziane są rodziny z dziećmi (gospodarze także mają dwójkę małych dzieci) oraz grupy w ramach różnego rodzaju seminariów i treningów.

Dom twórczy Le Graż

Dom twórczy Le Graż

Bóbrka

,,Dom twórczy Le graż” to miejsce niezwykłe, przepełnione kulturą i sztuką, otwarte i przyjazne innym. Właściciele - artyści, stworzyli obiekt, przyciągający piękną okolicą, bieszczadzkim powietrzem, bliskością górskich szlaków, zaporą w Solinie. Na gości czeka 5 kameralnych pokoi: teatralny, plastyczny, taneczny, muzyczny i poetycki, które wyposażone są w odpowiednie akcesoria (łazienka, TV, lodówka, wi-fi). W ogrodzie altana, plac zabaw dla dzieci, oczko wodne, miejsce na ognisko, a także boisko do siatkówki i badmintona. Zaskakuje bogaty program działań twórczych, warsztaty malarskie, nauka malowania na szkle i bibułkarstwa (co ważne, są darmowe dla gości, przebywających w ośrodku dłużej niż tydzień, wieczorne spotkania ze sztuką, koncerty, rozmowy o tradycji bieszczadzkiej. Liczne efekty twórczej ekspresji zdobią jasne i kolorowe pomieszczenia, obrazy wiszą w galerii na schodach, czy salonie z galerią autorską.

Farfurnia

Farfurnia

Zawadka

,,Farfurnia” oferuje 40 miejsc noclegowych, pokoje są duże i przestronne, przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi. Atrakcję dla nich może stanowić rozbudowany plac zabaw, wokół budynki znajduje się też ogród warzywny i gospodarstwo. Właściciele ,,Farfurni” zwracają dużą uwagę na charakter i jakość posiłków. Spożywane są wspólnie, przy dużych stołach, przygotowane z produktów z własnego ogrodu, z zamawianego mięsa. Gospodarze robią także tradycyjne przetwory, sery kozie. Specjalnością są pierogi, co piątek wyczekiwane przez gości, ale także kuchnia wegetariańska i bezglutenowa. Ta agroturystyka to doskonałe miejsce dla miłośników wszelkich warsztatów – ceramiki, filcowania, plecenia ozdób z koralików, ale także witrażu, malowania na szkle, wikliny... Dla dzieci atrakcją jest tworzenie obrazków z naturalnych surowców, warsztaty przyrodnicze – m.in. z kozami z gospodarstwa, ich oswajanie i dojenie, robienie sera, masła - a także pieczenie chleba, wizyta w pasiece, czy poznawanie dziko rosnących roślin, tropienie dzikich zwierząt w lesie. W gospodarstwie znajdują się kozy, koniki polskie i parę baranów. Można zakupić wytwory państwa Kacprzyk oraz okolicznych twórców, ogromną skrzynię zapełniają rzeźby, ceramika, ubrania wykonane z naturalnych materiałów, biżuteria, obrazy, obiekty użytkowe. ,,Farfurnia” leży w otoczeniu łąk i lasów, na uboczu, na końcu drogi czeka zapadający w pamięć widok – duży drewniany dom. W tym stworzonym z prawdziwą pasją miejscu ceni się rękodzieło i przekazuje innym jego tajniki, przestrzega wartości jakościowego, rodzinnego i zdrowego życia.

Gajówka

Gajówka

Jamna

„Gajówka” to dom góralski z bali położony na skraju lasu, w cichej i spokojnej okolicy. Domowa kuchnia, taras, na którym najlepiej smakują regionalne potrawy oraz rozległy ogród sprawiają, iż „Gajówka” w Jamnej jest idealną bazą do spacerów po malowniczej okolicy. Wewnątrz chaty znajdują się 3 pokoje i łazienka, w budowie jest aneks kuchenny. W gospodarstwie można zamówić posiłki. Warto spróbować serwowanych tu potraw, m.in. pierogów z fasolą, fasolki po zakliczyńsku, ciasteczek z fasolą, rozmaitych potraw z grzybami. Smakołyki te przygotowywane są z lokalnych produktów: warzywa i zioła pochodzą z gospodarstwa, a mleko prosto od krowy i świeże jajka – od sąsiadki. Chatę otacza ogród, w którym można rozpalić grilla lub ognisko. Dla dzieci gospodarze przygotowali plac zabaw. Jest tu również taras widokowy, na którym już wkrótce ma stanąć teleskop. Okolica sprzyja aktywności fizycznej, w pobliżu przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe (rower można wypożyczyć od właścicieli chaty). W Jamnej znajduje się słynny ośrodek dominikański, stworzony przez ojca Górę. Msza Św. o godzinie 11.00 przyciąga ludzi nawet z Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza.  

Gata Negra

Gata Negra

Kalnica

„Gata Negra” jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi lub grupy przyjaciół. To ponad stuletni dom z bali, malowniczo położony w zakolu potoku, w całości przeznaczony dla gości. Jego wnętrze to połączenie rustykalnego stylu z wygodą i nowoczesnością. Kominek, drewniane meble, wzorzyste tkaniny, bielone ściany i mnóstwo bibelotów (przede wszystkim wszechobecne koty) tworzą ciepłą, domowa atmosferę. Gospodarze nie zapomnieli jednak o nowoczesnych udogodnieniach, m.in. sprzęcie TV i audio. W czterech pokojach nocować może w sumie 8 osób. Goście mają również do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, jadalnię oraz salon, z którego wychodzi się na taras ze stołem, ławami i grillem. Otoczenie chaty to rozległy trawnik okolony drzewami, ze studnią i miejscem na ognisko. Dla dzieci właściciele przygotowali drewniane huśtawki i drabinki.  


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem