Gęsi Zakręt

Gęsi Zakręt

Zadwórze

Proste, drewniane meble, bielone ściany, wiklinowe i lniane elementy dekoracyjne – oto, czego mogą się spodziewać turyści, przybywający do domu gościnnego „Gęsi Zakręt”. Właściciele obiektu, Anna i Paweł Słomińscy, oddają do dyspozycji gości 16 miejsc noclegowych w 5 pokojach z łazienkami. W domu znajduje się również salon-jadalnia z kominkiem i aneksem kuchennym, w którym można przygotować ciepłe napoje. Gospodarze oferują wyżywienie – przygotowują smaczne, domowe śniadania i obiadokolacje, dostosowane do potrzeb gości. „Gęsi Zakręt” to miejsce przyjazne dzieciom. Dom otacza rozległy ogród, z krytą altaną, placem zabaw, namiotem-wigwamem i piaskownicą. W deszczowe dni najmłodsi mogą bawić się w pokoju dziecinnym, gdzie znajdą zabawki, gry i książki. Rodzice natomiast będą zadowoleni z takich udogodnień, jak wysokie krzesełka do karmienia czy łóżeczka turystyczne. Obiekt jest łatwo dostępny zarówno dla gości, którzy przyjeżdżają samochodami, jak i tych niezmotoryzowanych. „Gęsi Zakręt” znajduje się przy drodze Ustrzyki Dolne-Ustrzyki Górne, 3 minuty od przystanku PKS. Okolica sprzyja nie tylko pieszym wędrówkom, ale również wyprawom rowerowym i narciarskim. Rowery i narty biegowe można wypożyczyć u gospodarzy, można również skorzystać z map i przewodników znajdujących się w ich biblioteczce. Osoby zainteresowane mogą wziąć udział w warsztatach ceramicznych organizowanych przez galerię „Barak” lub zamówić masaż w gabinecie „Twoje Piękno”.  

Góralska Czarcia Chata pod Jałowcem

Góralska Czarcia Chata pod Jałowcem

Stryszawa

Obiekt prowadzony przez Panią Małgorzatę Front charakteryzuje się rodzinną atmosferą, goście czuję się tu jak w domu. Czekają na nich przytulne i ładnie oświetlone pokoje, wystrój jest typowo regionalny. ,,Góralska Chata Pod Jałowcem” znajduje się w ustronnym miejscu w Stryszawie, pięknie położona na trasie na górę Jałowiec, świetna dla grup zorganizowanych, jak i indywidualnych klientów. Chata jest drewniana, wewnątrz turysta od samego wejścia czuje się swojsko. Wita nas sala kominkowa, w której zasiąść można większą grupą i gwarzyć do późnych godzin nocnych. Można w niej także oglądać telewizję i skorzystać z komputera. Pieczę nad kuchnią sprawuje właścicielka obiektu, wydaje posiłki na życzenie, do późnej godziny. Czeka na nas góralskie jedzonko (zawiera 80 dań do wyboru), pierogowa chata (własny wyrób), różnego rodzaju sery, masło o różnych smakach, domowy chleb, bułki i ciasta. W ogrodzie znajduje się parking oraz grill, ogród jest duży i oświetlony. Przed obiektem ława i stół. Atrakcje w okolicy: wodospad, szczyt góry Jałowiec (1111 m n.p.m.), liczne górskie szlaki piesze i rowerowe, możliwość zbierania malin, jeżyn, jagód i grzybów. ,,Góralska Chata Pod Jałowcem” nadaje się świetnie na pobyt dla całej rodziny, ale także dla wycieczek szkolnych, ponieważ młodzież przebywa razem w jednym miejscu i ma okazję do aktywnego wypoczynku i integracji. Obiekt przystosowany do organizacji warsztatów twórczych i wycieczek szkolnych. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki na szczyt Jałowca, ponadto dal firm atrakcją będą zapewne wieczorki z muzyką góralską, kuligi i ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Góralski Domek w Pienianch Pod Pstrągiem

Góralski Domek w Pienianch Pod Pstrągiem

Sromowce Niżne

Góralski Domek „Pod Pstrągiem” w Pieninach to doskonałe miejsce do wypoczynku aktywnego. Właściciele obiektu proponują różne formy spędzania czasu – od spływu pontonami, poprzez grzybobranie, aż po własnoręczne złowienie i przyrządzenie na grillu pstrągów. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów oraz sprzętu wodnego i wędkarskiego. W pobliżu znajduje się Jezioro Czorsztyńskie oraz pienińskie szlaki turystyczne. „Pod Pstrągiem” to obiekt utrzymany w stylu góralskim. W pokojach znajdują się starannie wyrzeźbione meble, na ścianach wiszą elementy stroju góralskiego, skóry, rogi kozic, obrazki o tematyce góralskiej. Na jednej ze ścian znajdują się trofea myśliwskie. Domek jest bardzo przytulny i przestronny. Otoczenie chatki sprzyja biesiadowaniu i leniuchowaniu na świeżym powietrzu. W ogrodzie znajduje się szałas, leżaki, dwa grille i miejsce na ognisko. Dla dzieci przygotowano piaskownicę i gry planszowe, są tu także piłkarzyki, dart, badminton i mini-koszykówka. Właściciele obiektu udostępniają materiały dotyczące okolicy – filmy, książki, mapy i foldery, mogą również zorganizować atrakcje dodatkowe: wycieczkę rowerową, przejażdżkę rikszą, łowienie pstrągów czy spływ Dunajcem.

Górna Chata

Górna Chata

Ochotnica Górna

Górna Chata to magiczne i klimatyczne miejsce położone w Ochotnicy Górnej, dokładniej w malowniczym przysiółku zwanym Holin. Przysiółek ten, jest jednym z najpiękniej położonych miejsc z widokiem na pasma Gorców i Tatr. Górna Chata, stworzona i prowadzona jest przez dwójkę wspaniałych osób- Kasię i Leszka. Obecnie, wspólnie dbają o dokończenie prac remontowych starej góralskiej chaty. Bowiem, w lipcu tego roku w Górnej uruchomiona zostanie agroturystyka. Agroturystyka w Górnej Chacie, obfitować będzie w różne atrakcje. Właściciele, między innymi planują zorganizować: ciekawe kursy dla rodzin z dziećmi, interesujące warsztaty i zadania dla rodziców, które pomogą im się odpowiednio zrelaksować i odprężyć. W agroturystyce, mile widzane będą także różnorodne grupy artystyczne, sportowe, tematyczne, itp. Dla wszystkich chętnych gości, organizowane będą: plenery malarskie i fotograficzne, kursy rękodzieła, wyprawy 4x4 i wiele innnych. Dodatkowo, będąc w Górnej Chacie będzie można skosztować, m.in: koziego sera, chleba na zakwasie oraz kuchni wegetariańskiej. Kasia i Leszek cały czas tworzą niepowtarzalne, artystyczne i ekologiczne przedmioty, głównie z drewna. Są to: meble, łóżka, komody, mebelki dziecięce, łóżeczka, kołyski. Właściciele zainspirowani ludowym folklorem, tworzą drewniane ozdoby świąteczne, dziecięce zabawki i akcesoria. Większość przedmiotów wykonywana jest z najlepszego drewna, cechuje je duża staranność oraz przepięknie, własnoręcznie wykonane zdobienia.

Gościniec Rabe

Gościniec Rabe

Rabe

,,Gościniec Rabe" to kameralny, przytulny pensjonat rodzinny. Każdy z siedmiu pokoi utrzymany jest w innym klimacie i tonacji kolorystycznej odpowiadającej jego nazwie. Goście mogą więc wybierać między pokojami „Cerkiewnym”, „Słonecznym”, „Księżycowym”, „Leśnym”, „Wiklinowym”, „Górskim” lub „Wrzosowym”. Miejscem spotkań w większym gronie jest ogólnodostępny salon. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w naturalne, drewniane lub rattanowe meble i wiklinowe dodatki. Właściciele „Gościńca” oferują wyżywienie: śniadanie wliczone jest w cenę pobytu, można zamówić również obiadokolację. Dominują tradycyjne, polskie dania, przyrządzane na bazie produktów z bieszczadzkich gospodarstw. Oprócz tego w udostępnionej dla gości kuchni istnieje możliwość zaparzenia kawy czy herbaty oraz odgrzania posiłku. „Gościniec Rabe” to miejsce dostosowane do potrzeb dzieci i rodziców. Dom położony jest na 10-hektarowej łące na zboczu góry z kawałkiem lasu. Na terenie ogrodu znajduje się wiata z paleniskiem i miejscem na grilla oraz plac zabaw ze zjeżdżalnią, piaskownicą i huśtawkami. Również w domu właściciele stworzyli przestrzeń specjalnie dla dzieci – w salonie wydzielono kącik z mini-zjeżdżalniami, zabawkami i grami planszowymi. Gospodarze pomyśleli także o rodzicach, którzy przyjechali na wczasy razem z dziećmi, ale chcieliby też czasem od nich odpocząć: oferują możliwość czasowej opieki nad dzieckiem, połączonej z zajęciami twórczymi. Właściciele pensjonatu służą pomocą w organizacji czasu. Goście mogą skorzystać z sauny i masażu, uprawiać nordic walking lub odbyć kurs jazdy konnej. Istnieje również możliwość odbycia wycieczki do Lwowa lub śladami bieszczadzkich cerkwi.  

Gościniec Stare Sioło

Gościniec Stare Sioło

Wetlina

Stare Sioło to zrekonstruowana i unowocześniona chata chłopska z 1937 roku. Położona jest na wetlińskim „Górnym Manhattanie”, niedaleko szlaku wiodącego na Przełęcz Orłowicza oraz szczyty Smereka i Połoniny Wetlińskiej. Obiekt doskonale nadaje się dla tych, którzy cenią sobie spokój, ciszę, piękne widoki, ale i niezależność. Wewnątrz chaty znajdują się dwa oddzielne mieszkania, każde z osobnym wejściem, utrzymane w stylu rustykalnym: drewniane ściany na parterze, bielone na piętrze, drewniane meble, a w salonie kominek. W parze z wiejskim klimatem pomieszczeń idzie jednak nowoczesne wyposażenie kuchni i łazienki, dzięki czemu goście Starego Sioła nie muszą rezygnować z komfortu, do którego przywykli.

Gospodarstwo Agroturystyczne  i Stajnia Koni Paryja

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni Paryja

Ołpiny

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni „Paryja” to miejsce zaciszne, malownicze, bardzo dobrze nadające się do wypoczynku. To doskonała baza wypadowa na wyjazdy rowerowe po okolicy, wędrówki piesze oraz samochodowe. Obiekt składa się z czterech pokoi, głównym pomieszczeniem gościnnym jest „Kuchnia z izbą” w wystroju rustykalnym, gdzie znajduje się piec ceglany, kominek, łóżko piętrowe, kanapa, zastawa, szafki, komoda, gramofon, lodówka. Wyżywienie we własnym zakresie, kuchnia jest w pełni wyposażona. Specjalnością tego regionu są prołzioki, czyli placki zbożowe, pieczone na blasze kuchennej ze spulchniaczem. Gospodarstwo jest zlokalizowane w dolinie otoczonej wzniesieniami – regionalnie określanej paryją. Od strony południowej dolinę ogranicza wysokie, zalesione, skaliste wzniesienie.  Poniżej gospodarstwa znajduje się staw na potoku wraz z wyspą, nieco dalej podmokła łąka. Na całe gospodarstwo składają się chałupa „Paryja” - do wynajęcia przez turystów, stodoła dla celów turystycznych, wiata turystyczna na ognisko, stajnia dla koni, chałupa gospodarza. Wśród atrakcji ,,Paryji” możemy znaleźć naukę jazdy konnej, możliwość jazdy po szlaku Karpackie Podkowy, kuligi konne, zjazdy na workach ze słomą, a także liczne imprezy regionalne. Oprócz wypoczynku, w okolicy ,,Paryji” można też aktywnie spędzić czas i pozwiedzać okolicę. Na skale „Borówka” w Żurowej istnieje możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej. W pobliżu jest kilka bardzo ciekawych atrakcji: Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, Kościół UNESCO w Binarowej, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, Tuchów – sanktuarium, Biecz – Mały Kraków, wieże widokowe na Brzance i na Liwoczu, wiele ciekawostek przyrodniczych i historycznych Pogórza Ciężkowickiego i Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Gospodarstwo Agroturystyczne Nowica 21

Gospodarstwo Agroturystyczne Nowica 21

Nowica

Rodzinna atmosfera, przestronne, gustownie urządzone pokoje, przytulna jadalnia i biblioteka, a przede wszystkim osobowość gospodarzy sprawiają, iż „Nowica 21” to miejsce, które na długo zapada w pamięć i do którego chce się wracać. W skład gospodarstwa wchodzi kilka budynków. W tzw. Dużym Domu znajduje się mieszkanie właścicieli oraz pokoje gościnne (w tym apartament rodzinny) dla maksymalnie 15 osób. 8-osobowy Mały Domek w całości wynajmowany jest turystom, natomiast Pracownia to przestrzeń wykorzystywana na warsztaty i działalność artystyczną. Na jej poddaszu znajdują się również miejsca sypialniane. W budowie jest letnia pracownia – wiata wkopana w zbocze, przykryta trawą, połączona chodnikiem z Pracownią. W gospodarstwie można skorzystać z kuchni znajdującej się w Dużym Domu, na pewno jednak warto skosztować potraw serwowanych przez gospodarzy. Pan Leszek jest kucharzem eksperymentującym, znanym ze swoich umiejętności. Bazując na kuchni regionalnej – łemkowskiej, tworzy niepowtarzalne smaki i połączenia. W jego repertuarze znajduje się m.in. kiesełycia (żur owsiany z dużą ilością kminku), cepeliny (kluski nadziewane mięsem), rozmaite pierogi, pyzy, potrawy z grzybami. W kuchni państwa Wronowskich można znaleźć ogromną ilość przypraw pochodzących z całego świata. Właściciele dbają o jakość czasu spędzanego w ich domu, dlatego świadomie zrezygnowali z umieszczania w pokojach telewizorów. Filmy są wyświetlane w Dużym Domu podczas deszczowej pogody, poza tym gospodarze oddają do dyspozycji gości bibliotekę i kolekcję gier planszowych. „Nowica 21” to miejsce, w którym chętnie wypoczywają rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych gości przygotowano huśtawkę, piaskownicę pod dachem, kosze z zabawkami. Do atrakcji dodatkowych, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych, należą lekcje ceramiki (w budowie specjalistyczny piec do wypalania). W gospodarstwie odbywają się również zajęcia jogi.

Jolinkowo

Jolinkowo

Agroturystyka Jolinkowo to ponad 60-letni drewniany dom z bali, położony przy szlaku turystycznym w Beskidzie Makowskim, w paśmie Koskowej Góry, na przełęczy o wysokości 730 m.n.p.m. Agroturystyka Jolinkowo, wyposażona jest w 2 pokoje: 1 dwuosobowy i 1 czteroosobowy, oraz "popołudniowy" pokój z kominkiem.                                                                                                               W Jolinkowo, serwowane są domowe potrawy, takie jak: własnoręcznie wypiekany w piecu chleb, przetwory i dżemy, oraz sery krowie i kozie. Istnieje, również możliwość zamówienia kuchni wegetariańskiej. W Agroturystyce Jolinkowo, hodowane są kozy rasy karpackiej. Kozy karpackie to stara rasa kóz, licznie występująca na przełomie XIX i XX wieku, na terenach górskich i podgórskich. Z czasem kozy te wypierane były przez uszlachetnione gatunki. W 2005 roku, udało się jednak odnaleźć kilka egzemplarzy tych kóz. Jedna z przedstawicielek tej rasy, zapoczątkowała hodowlę właśnie w agroturystyce Jolinkowo. Kozy karpackie to rasa typowo górska, charakteryzująca się dużą odpornością i mniejszymi wymaganiami bytowymi. Kozy karpackie hodowane w Jolinkowo, urzekają dużą odwagą i zadziwiającym charakterem: potrafią być zarazem dzielne, jak i bardzo przyjazne i ufne.  Atrakcją agroturystyki, jest doskonała lokalizacja. Znajdują się tu, znakomite tereny do turystyki narciarskiej ( narty śladowe, backcountry) biegnące grzbietami pasma Koskowej Góry. Z kolei, dla miłośników nart zjazdowych, dostępne są wyciągi w odległości: 8 km-Skomielna Czarna, 20 km- Koninki ( krzesełko), Spytkowice (krzesełko), Myślenice-Zarabie ( krzesełko), Lubomierz (orczyk). Jolinkowo, jest to miejsce szczególnie polecane dla osób szukających ciszy i odpoczynku, a także dla tych którzy lubią górskie wędrowki.  

Koliba pod Kozińcem

Koliba pod Kozińcem

Biała Woda

,,Koliba" położona jest w centrum Jaworek, w łatwo dostępnym, ale równocześnie zacisznym miejscu. Niedaleko stąd do stadniny koni, restauracji Bacówka czy centrum Szczawnicy. 200 metrów od Koliby znajduje się Muzyczna Owczarnia, w której koncertują wspaniali artyści zarówno z Polski, jak i zagranicy. Pokoje urządzone są przytulnie i ze smakiem. Przystosowano je do potrzeb dzieci – znajdują się tu osobne łóżeczka, wanienka, krzesełko do karmienia, a także atrakcje w postaci książeczek i zabawek. Goście mogą korzystać z w pełni wyposażonego aneksu kuchennego i jadalni, a także spędzać czas w saloniku z telewizorem. Otoczenie Koliby sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu: jest tu taras, przed budynkiem miejsca siedzące, piaskownica, miejsce na grilla i ognisko. Obiekt świetnie nadaje się również na wypoczynek dla grup zorganizowanych. Niedawno Koliba rozszerzyła swoją ofertę – w listopadzie 2011 roku otwarto centrum konferencyjne, przeznaczone na imprezy dla większej ilości osób. Oprócz tego można tu organizować zawody sportowe, kuligi, ogniska z pieczeniem barana, warsztaty fotograficzne czy team building.


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem