Krywa Chata

Krywa Chata

Krzywe

Krywa Chata to dom z drewnianych bali, zbudowany przez właścicieli kilka lat temu. Znajduje się w Bieszczadach, w miejscowości Krzywe, na stokach Worwosoki. Roztacza się stąd widok na całe pasmo Bieszczad Wysokich (Smerek, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Połonina Wetlińska, Tarnica, Rawki). Położenie z dala od głównych dróg bieszczadzkich gwarantuje ciszę i spokój. Doskonale nadaje się dla dużej rodziny lub grupy przyjaciół. Krywa Chata to połączenie komfortu z lokalną tradycją. Drewniane ściany z bali na parterze, naturalne meble, rzeźby lokalnych twórców współgrają z wygodnymi kompletami wypoczynkowymi oraz nowoczesnymi łazienkami. Dom w całości przeznaczony jest dla turystów, nocować może w nim maksymalnie 8 osób. Oprócz czterech sypialni znajduje się tu salon z kominkiem, telewizorem i sprzętem grającym oraz w pełni wyposażona kuchnia. Do Chaty przynależy duży teren z tarasem, miejscem na ognisko, grillem i ławeczkami, skąd rozpościera się piękny widok na połoniny. Właściciele obiektu chętnie udzielą informacji na temat regionu i okolicznych atrakcji, istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów.  

Leśniakówka

Leśniakówka

Glichów

2,5 hektara ekologicznej uprawy, a tam sad (jabłoń, śliwa, grusza, orzech), łąki, las, altana doskonała na rozpalenie grilla, ule, 2 kucyki, 6 kotów, a dodatkowo wyśmienita kuchnia regionalna – to wszystko sprawia, że ,,Leśniakówkę” po prostu należy odwiedzić. Obiekt składa się ze starego domu, w którym najważniejszym pomieszczeniem jest jadalnia, a także z dwóch zabytkowych wiejskich chat - ,,Domu pod Lasem” i ,,Starej Wozowni”. Obydwie mają charakter wypoczynkowy, stanowią odtworzenie oryginalnych budowli sprzed lat, są bajkowo urządzone drewnianymi meblami, a z okien rozpościera się widok na gospodarstwo i cały Glichów.  ,,Leśniakówka” jest przyjazna wszystkim, niezależnie od wieku. Na najmłodszych czeka plac zabaw, dom leśny, a także możliwość zwiedzenia uli. Na starszych warsztaty taneczne, plastyczne i jogi. Wszystkich natomiast zachwyci tradycyjna polska kuchnia, w której używa się głównie ekologicznych produktów. Prawdziwą furorę wśród gości robią przetwory robione z owoców z sadu, a także miód, do produkcji którego nie używa się żadnych środków chemicznych. Całość tworzy efekt wiejskiej idylli, gość czuje się tutaj swobodnie i swojsko. Odpoczywa jedząc ekologicznie, ma możliwość rozwoju w trakcie warsztatów, panuje tu atmosfera także na głębsze rozmyślania. Właścicielka hoduje zwierzęta i uprawia rośliny zgodnie z założeniami alternatywnej gospodarki rolnej. Gospodarstwo posiada Europejski Certyfikat Ekologiczny.

Mandala

Mandala

Targoszów

,,Mandala” to obiekt składający się z sześciu kolorowych pokoi z łazienkami. Na ścianach można dostrzec obrazy ze wschodnimi motywami, w holu stoi wielkie drzewko bonsai. Każdy pokój ma inny wystrój, lecz klimatem nawiązuje do kultury Dalekiego Wschodu pomieszanej z góralszczyzną. Wszechobecne drewno czyni pobyt ekologicznym i przytulnym. Do dyspozycji gości jest także duża, w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią i ogromny taras, z którego rozpościera się widok na Beskidy. Świetny do odpoczynku i do biesiadowania, a także zajęć, np. yogi. Na tarasie znajdują się stoliki i ławy, więc można spokojnie wypić kawę. Istnieje możliwość wykupienia pełnego wyżywienia. W Mandali znajduje się także bardzo duża sala z drewnianą, podgrzewaną podłogą oraz dwoma kominkami, przystosowana na przyjęcie większej grupy gości. Obok ,,Mandali” jest też ,,Szałas”, gdzie zorganizować można imprezę przy muzyce i ognisku. Jest to miejsce świetne do organizacji konferencji, zjazdów i noclegów dla większych grup Największą zaletą ośrodka ,,Mandala” jest jego położenie – znajduje się w Beskidzie Małym, otoczony lasami, na uboczu. Rozpościera się stąd przepiękny widok, szczególnie, kiedy słońce oświetla ,,Mandalę”: wówczas w środku panuje niepowtarzalny klimat i ciepło. Widać stąd szczyty Beskidów (w tym najważniejszy – Babią Górę).

Osada Czorsztyn

Osada Czorsztyn

Kluszkowce

Hotel mieści się w willi Leopolda Szperlinga – zabytkowym budynku, z którego rozpościera się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie. Znajduje się tu również centrum konferencyjne oraz restauracja, dlatego też Osada stanowi świetne miejsce do organizacji wszelakiego rodzaju imprez: istnieje możliwość wynajmu restauracji oraz wiaty, pod którą można biesiadować w większym gronie. Oferta hotelu świetnie uzupełnia się z ofertą restauracji „U Szperlinga”. Wnętrze hotelu stanowi połączenie swojskości z funkcjonalnością. Królują tu ciepłe kolory oraz naturalne materiały – glina, drewno, wiklina, nie brakuje też elementów z kutego żelaza. Pokoje są jasne, przestronne, umeblowane drewnianymi sprzętami o surowej konstrukcji. Mimo tej prostoty graniczącej z surowością, nie brakuje tu udogodnień – pokoje wyposażone są w nowocześnie urządzone łazienki.

Pensjonat Ramis - hotel przy karczmie ,,Gościnna Chata

Pensjonat Ramis - hotel przy karczmie ,,Gościnna Chata"

Wysowa-Zdrój

Hotel Przy Karczmie Gościnna Chata wraz z karczmą Gościnna Chata oraz powstałym niedawno Domem Rzemiosła tworzą malowniczy kompleks drewnianych budynków, stojący bezpośrednio przy drodze wjazdowej do Wysowej. Wnętrze hotelu to kameralne pomieszczenia o oryginalnym wystroju i wysokim standardzie. Przestronne, utrzymane w ciepłych kolorach pokoje z nowoczesnymi łazienkami, wyposażone w wysokiej jakości sprzęty drewniane spełniają wymogi jakości dla hotelu trzygwiazdkowego. Przed hotelem znajduje się zadaszony taras i duży dziedziniec, pełniący też funkcję parkingu dla gości karczmy i hotelu. Oko cieszą starannie utrzymane rabaty z roślinami ozdobnymi. W hotelu z powodzeniem mogą odbywać się szkolenia, konferencje i imprezy integracyjne. Gościom zapewniane są rozmaite atrakcje, takie jak przejażdżki bryczką lub saniami, rajdy konne czy paintball. Nieco odmienną, oryginalną rozrywką są warsztaty z udziałem rzemieślników z regionu, podczas których uczestnicy wyrabiają drewniane łyżki, rzeźbią czy pracują w glinie. Hotel Przy Karczmie Gościnna Chata to także doskonałe miejsce dla tych, którym zależy na noclegu o hotelowym standardzie, ale równocześnie chcą mieć kontakt z lokalną architekturą i tradycją.

Pod Lipą

Pod Lipą

Przychojec

Gospodarstwo agroturystyczne ,,Pod lipami” to doskonała propozycja dla wszystkich, uwielbiających spędzać czas na łonie natury. Do dyspozycji gości jest 40-arowa posesja, zagospodarowana z wielkim smakiem. Goście przyjmowani są w obszernym, murowanym domu. W ogrodzie znajdują się dwie zabytkowe chaty. W jednej z nich znajduje się bilard oraz pracownia bukieciarska, w drugiej zaś prywatne Muzeum Wsi. Eksponaty muzealne zostały również wykorzystane do estetycznego i oryginalnego urządzenia domu, jak i ogrodu. Przed domem gościnnym znajduje się piękne oczko wodne, altana, miejsce na ognisko oraz grill, które gwarantują nam wspaniale spędzone wieczory. Za domem znajduje się również dydaktyczny ogród zielarski pełen wonnych roślin przyprawowych i leczniczych. Dzieci będą zachwycone przygotowanym dla nich placem zabaw. Aktywny wypoczynek możemy tu połączyć z rehabilitacją, córka gospodyni wykonuje masaż klasyczny i leczniczy oraz ćwiczenia usprawniające zaburzone funkcje ruchowe. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z dwóch ofert: jazda w siodle lub przejażdżka bryczką po okolicy. Dla wszystkich chętnych istnieje także możliwość urządzenia wypraw rowerowych po okolicy. Gospodarstwo cieszy się dużą popularnością. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata m. in. z: USA, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Danii. Częstymi gośćmi tego gospodarstwa są znani muzycy i aktorzy. Wśród gości jest wielu stałych bywalców.

Przystanek Magura

Przystanek Magura

Małastów

„Przystanek Magura” znajduje się w malowniczej okolicy, w pobliżu tras rowerowych i narciarskich, z dala od uczęszczanych dróg. Jest idealnym miejscem dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Turyści mogą nocować w pokojach gościnnych lub w osobnym domku, a latem również w altanie. U gospodarzy można wykupić pełne wyżywienie. Posiłki są przygotowywane na bazie lokalnych produktów, a specjalnością są dania z rydzami z własnego zbioru, m.in. jajecznica z rydzami czy schab z rydzami zapiekany z serem. W Małastowie nie sposób się nudzić. W pobliskim ośrodku „Małastów – Magura” znajdą coś dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze. Można tu także poznawać tajniki narciarstwa biegowego. Gospodarze „Przystanku” działają w Stowarzyszeniu Sołectwa Krzywa, które realizuje projekt stworzenia prawie 90 km tras do narciarstwa biegowego. Obok gospodarstwa przechodzi jedna z takich tras. Latem okolica sprzyja wędrówkom pieszym i wycieczkom rowerowym. W „Przystanku” można wypożyczyć kijki do nordic walking oraz rowery. Na mniej wysportowanych czekają rowery elektryczne. Rozrywek nie zabraknie również na terenie gospodarstwa, które położone jest na ogromnej, 2-hektarowej działce. Można leniuchować nad strumieniem, grać na boisku w gry zespołowe, palić ognisko czy grilla. Nie nudzą się tu grzybiarze przeszukujący okoliczne lasy czy wędkarze, zarzucający przynętę w rzekach i potokach. Region przyciąga również miłośników historii i architektury.  

Rezydencja Bukowy Dwór

Rezydencja Bukowy Dwór

Rabe

Kompleks „Bukowy Dwór” położony jest na uboczu wsi Rabe, na rozległej posiadłości, z której roztacza się widok na okoliczne pasma górskie. Choć powstał zaledwie kilka lat temu, doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz, gdyż wszystkie budynki są utrzymane w stylu nawiązującym do starogalicyjskich zabudowań dworskich. W dwóch niezależnych domkach znajduje się 6 pokojów z łazienkami oraz 2 dwupoziomowe apartamenty. Wszystkie są komfortowo wyposażone, posiadają telewizor, radio i dostęp do bezprzewodowego internetu. Ponadto na posesji znajduje się dom właścicieli oraz budynek z salką rekreacyjno-konferencyjną. W okolicy nie brakuje atrakcji, umożliwiających gościom różne sposoby spędzania wolnego czasu. Można rozpalić grilla lub ognisko, usiąść w altance lub powylegiwać się na leżaku nad stawem. Wielbiciele bardziej aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów, sali fitness, boiska rekreacyjnego czy odbyć spacer ścieżką edukacyjną. Na najmłodszych gości czekają huśtawki, piaskownica i boisko do minifutbolu. Pobyt w „Bukowym Dworze” to także szansa na skosztowanie tradycyjnych specjałów, w tym ciast pieczonych w piecu opalanym drewnem, które oferuje pobliski „Zajazd pod kominkiem”. „Bukowy Dwór” to miejsce, które łączy w sobie zalety dobrego hotelu, kameralnego pensjonatu i ośrodka wypoczynkowego. Wysoki standard pokojów, bliskość przyrody oraz bogate zaplecze rekreacyjne zadowolą nawet najbardziej wybrednych turystów.

Siedlisko Brzeziniak

Siedlisko Brzeziniak

Przysłup

„Siedlisko Brzeziniak” to dwa pensjonaty, „Młodniak” i „Matecznik”, w których nocować może w sumie 50 osób. Każdy pokój posiada niezależną łazienkę, a w „Mateczniku” również taras lub balkon. Oprócz tego goście mogą korzystać z biblioteki oraz relaksować się w sali kominkowej. Wnętrza „Młodniaka” i „Matecznika” są ciepłe i przytulne, stylem nawiązują do starego dworku. Wiekowe, ale odnowione meble „z duszą” doskonale współgrają z nowoczesnymi elementami, wzorzystymi tkaninami i dziełami lokalnych twórców. „Młodniak” to miejsce dla tych, którzy wieczorami lubią przesiadywać w salonie przy kominku, a „Matecznik”, ze względu na osobne drzwi wejściowe do każdego pokoju, przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie niezależność. „Siedlisko” otacza rozległa łąka oraz zagajnik. Znajduje się tu zadaszony grill i miejsca na ognisko, a dla dzieci plac zabaw. Gospodarze ośrodka oferują pełne wyżywienie, oparte na lokalnych produktach. Oprócz tego do dyspozycji gości jest aneks kawowy, a podczas ciepłych miesięcy tzw. letnia kuchnia. Położenie „Siedliska Brzeziniak” z dala od większych skupisk zabudowań sprzyja prawdziwemu odpoczynkowi. Dzięki mieszczącej się tutaj galerii „Fantasmagoria”, w której odbywają się warsztaty rzemiosła artystycznego, „Brzeziniak” to doskonałe miejsce dla osób pragnących bliżej zapoznać się z tradycjami regionu oraz spróbować swych sił w garncarstwie, tkactwie czy malowaniu na batiku.

Smolnikowe Klimaty

Smolnikowe Klimaty

Smolnik

,,Smolnikowe Klimaty" to miejsce dla osób, które lubią spędzać urlop z dala od głównych tras turystycznych, w ciszy i spokoju, w zgodzie z rytmem natury. Wnętrza gospodarstwa przywodzą na myśl starą wiejska chatę. Przytulne pokoiki, wyposażone w drewniane meble i naturalne tkaniny, urzekają swą prostotą. Salon z kuchnią na parterze, wyposażony w tradycyjny piec, udekorowany bukietami suszonych ziół, glinianymi garnkami oraz starymi drewnianymi narzędziami, pozwala na wspólne spędzanie czasu przez gości domu. Mieszkający w oddzielnej części domu gospodarze, Kasia i Leszek, chętnie opowiedzą o swojej pasji i głównym zajęciu – artystycznym wyrobie mebli. Podczas pobytu w Smolniku nie sposób się nudzić. Można wypoczywać w ogrodzie (dzieci znajdą tu zjeżdżalnie i drabinki), zwiedzać okolicę pieszo lub na wypożyczonych od gospodarzy rowerach, a nawet zażywać kąpieli w pobliskiej rzece Osławie. Istnieje również możliwość zorganizowania przejażdżki konnej lub rajdu samochodem terenowym. Właściciele gospodarstwa oferują pełne wyżywienie. Goście mogą poznać tajniki wyrabiania i pieczenia swojskiego chleba, skosztować dań kuchni wegetariańskiej, a do posiłku dostaną napar z ziół zbieranych na pobliskich polach.


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem