Sosnowy Dwór

Sosnowy Dwór

Krzywe

Sosnowy Dwór położony jest z dala od głównych dróg, na posesji, z której roztacza się wspaniały widok na połoniny. Ten duży, drewniany dom stanowi połączenie tradycji i swojskości z elegancją i komfortem. Ciemne meble, koronkowe firany i obrusy, obrazy malowane przez matkę gospodyni oraz liczne dzieła lokalnych twórców tworzą niepowtarzalny klimat dworu. Dużo wspólnej przestrzeni: salon z kominkiem oraz salonik z biblioteczką tworzą przestrzeń dla wspólnych rozmów i lektury. Gospodarze mieszkają w osobnym, ale znajdującym się w tym samym obejściu domu. Chętnie siadają ze swymi gośćmi i snują opowieści o bieszczadzkim życiu. Sosnowy Dwór jest przyjazny rodzinom z dziećmi – znajdują się tutaj liczne udogodnienia dla najmłodszych, a także kolekcja gier planszowych – ale zadowolony będzie każdy, kto podczas urlopu ceni sobie komfort, ciszę i spokój. Pobyt w Sosnowym Dworze to także okazja, by spróbować lokalnej kuchni (tutejszą specjalnością są naleśniki z ryżem i grzybami oraz cytrynówka) czy wziąć udział w rajdach konnych, wycieczkach wozami lub pieszych wędrówkach po okolicy. W gospodarstwie odbywają się warsztaty ruchowe – tai-chi, joga, relaksacja, choreoterapia, dogoterapia, hipoterapia – a od tego roku również warsztaty artystyczne i kulinarne. Goście Sosnowego Dworu będą mogli poznać tajniki zdrowego żywienia, fotografii, rzeźby czy ceramiki. W ofercie specjalnej gospodarstwa znajduje się ponadto organizacja świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy Sylwestra.

Stary Dom Zdrojowy

Stary Dom Zdrojowy

Wysowa-Zdrój

Niepowtarzalne położenie Willi na terenie Parku Zdrojowego spodoba się tym, którzy cenią sobie spokój starego uzdrowiska. Wewnątrz dominują naturalne elementy wystroju: podłogi z desek, drewniane i wiklinowe meble, ściany jak ze starego dworku. Każde pomieszczenie podporządkowano innemu motywowi kwiatowemu, dlatego goście znajdą tu pokój Fiołkowy, Różany, Tulipanowy czy Makowy. Ich okna wychodzą na Park Zdrojowy i pijalnię wód mineralnych. Niewątpliwym atutem miejsca jest znajdująca się w tym samym budynku restauracja. Oferuje ona głównie dania kuchni galicyjskiej oraz również doskonałe przetwory, przygotowywane przez właścicielki: panią Barbarę Miernikową i jej córkę Katarzynę Miernik-Pietruszewską. Do dodatkowych atrakcji, na które mogą liczyć goście Willi należą wieczorki z muzyką i poezją, spotkania przy grillu, latem kino plenerowe, a jesienią – Święto Rydza.

Swystowy Sad

Swystowy Sad

Ropki

Gospodarstwo ,,Swystowy Sad” znajduje się w Ropkach, małej osadzie otoczonej lasami jodłowymi i bukowymi, położonej 2 km od drogi łączącej Uście Gorlickie z Wysową. Gospodarstwo już od progu urzeka domową atmosferą. Obszerny, ze smakiem, ale i bardzo bezpretensjonalnie umeblowany starymi meblami salon-jadalnia z kominkiem, jest miejscem spotkań, lektury (bogata biblioteczka), zabawy oraz spożywania przygotowanych przez Panią Grażynę posiłków.  Każdy z siedmiu pokoi (z łazienką) ma swój indywidualny charakter i klimat, znajdują się one w dwóch drewnianych domach (jeden wraz z właścicielami). Śniadania i obiadokolacje są wliczone w cenę pobytu, kuchnia jest całkowicie bezmięsna, posiłki gotowane na kuchni opalanej drewnem. Tradycyjne gospodarstwo wiejskie położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie leśnego zagajnika oraz strumyka. Ławki, drewniane stoły, huśtawki na trawiastym i zadrzewionym terenie, umożliwiają zaznanie prawdziwego spokoju i ciszy.  Dla dzieci przygotowano piaskownice, huśtawki, gry i zabawy, gospodarze mają kilkoro dzieci w różnym wieku. Nieodpłatnie udostępniane: łóżeczko, wanienka, nosidło turystyczne, wózek spacerowy Gospodarze są bardzo zainteresowani kulturą i tradycjami regionu, biorą czynny udział w imprezach związanych z promocją regionu, wspieraniem lokalnego tradycyjnego rzemiosła i sztuki. Sprzyjające warunki odnajdą tu również amatorzy aktywnego wypoczynku. Bliskość najwyższych szlaków Beskidu Niskiego oraz oznakowanych szlaków rowerowych umożliwia piesze i rowerowe wycieczki, a zimą jazdę na nartach biegowych. Dla amatorów jazdy konnej w pobliżu położona jest stadnina koni.

Trzy Jaskółki na Siarce

Trzy Jaskółki na Siarce

Kiczory

Oferta „Trzech Jaskółek” skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi. Najmłodsi mają dostęp do placu zabaw (huśtawka, trampolina, piaskownica, hamak). Dla gości przeznaczonych jest 5 pokoi z łazienkami, a w drugim budynku znajduje się dodatkowy pokój dla 2, 3 osób, które mogą skorzystać z kąpieli siarczkowej. Miejsce zawdzięcza swój klimat drewnianym elementom wystroju. Można wykupić wyżywienie, przygotowywane przez Panią gospodynię z ekologicznych składników. Na zewnątrz znajduje się altanka, w której można organizować imprezy. „Trzy Jaskółki” znajdują się przy spokojnym, bezpiecznym strumyku. Obok jest również miejsce na ognisko, opał jest zawsze przygotowany. Dodatkowo gospodarze organizują kuligi orz ogniska z muzyką orawską. ,,Trzy jaskółki” są bardzo dobrze przystosowane dla przyjeżdżających tutaj na noclegi rodzin, chcących aktywnie spędzić czas. W okolicy rozkwita turystyka narciarska, często przyjeżdżają grupy młodzieży o sportowych zainteresowaniach. W niedalekiej przyszłości „Trzy jaskółki” rozbudowane zostaną o nowe atrakcje, na pewno turystów przyciągnie centrum konferencyjne oraz kąpiele siarczkowe, które mają wielką wartość dla zdrowia.

U Maćka

U Maćka

Jabłonka

Kwatera Agroturystyczna „U Maćka” urządzona jest ze smakiem i klimatem. Wewnątrz króluje drewno i zaglądające zewsząd słońce. Najważniejszym miejscem jest salon połączony z kuchnią i jadalnią. Pokoje znajdują się na górnym piętrze – niewielkie, przez co bardzo przytulne, urządzone są w ekologicznym stylu. W salonie odpocząć można w towarzystwie pięknych jaśków w koronkowej poszewce, wyłożyć nogi na dywaniku z owczej skóry i ogrzać się przy kominku, na którym właściciele umieścili małe rzeźby ludowych artystów z okolicy. Na gości czeka w pełni wyposażona kuchnia, wyżywienie we własnym zakresie. W ogrodzie znajduje się huśtawka, piaskownica oraz stolik z krzesłami. Istnieje możliwość wynajęcia całego domu z ogrodem. Dodatkowo można skorzystać z sauny suchej. Jest to doskonałe miejsce do spędzania czasu dla tych, którzy pragną spokoju i niezależności, a także pięknego, klimatycznego wnętrza. Wyposażenie, przytulne pokoje, przestronny salon i kuchnia, altana oraz ogród na biesiadowanie zachęcają do przyjazdu. Świetna lokalizacja, wspaniały widok z okna i bliskość wielu atrakcji turystycznych powoduje, iż nocleg tutaj jest bardzo atrakcyjny. Właściciele nie ingerują w życie gości, są bardzo przyjaźni i dbają o klientów. Dojazd również jest bardzo łatwy. Agroturystyka „U Maćka” odznaczona została, jako obiekt rekomendowany przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Willa Danusia

Willa Danusia

Szczawnica

Willa Danusia znajduje się w samym centrum Szczawnicy, w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku, rozbudowanym na początku XX wieku przez hrabiego Adama Stadnickiego. Piękna drewniana willa wyróżnia się na tle coraz nowocześniejszych budynków w centrum Szczawnicy. Pobyt w tym miejscu jest prawdziwą przyjemnością nie tylko dzięki przytulnym pokojom czy świetnej lokalizacji, ale przede wszystkim za sprawą pana Henryka Janusza Olkiewicza, opiekuna Willi. O niezwykle przyjaznej atmosferze wprowadzanej przez gospodarza świadczą pamiątkowe wpisy gości na ścianie salonu. Pokoje w Willi są czyste i schludne, łazienki malutkie, ale bardzo przytulne. Przeważającym elementem wystroju jest drewno. Salonik urządzony jest nieco bardziej nowocześnie. Goście mogą spotykać się tu przy stole lub w drugiej, słonecznej części pomieszczenia, gdzie miło jest zasiąść na wygodnej kanapie i czytać lub obserwować z góry plac Dietla. Turyści przebywający Willi mogą przygotowywać posiłki w ogólnodostępnej kuchni, jednak warto również skorzystać z oferowanego przez gospodarzy wyżywienia. Tym, co wyróżnia obiekt jest możliwość spędzenia tutaj rodzinnych świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Właściciele Willi serwują wówczas w saloniku istną ucztę dla podniebienia.

Willa Jaskółka

Willa Jaskółka

Hałuszowa

Willa Jaskółka to pięknie położony obiekt wypoczynkowy. Widok na pasmo Gorców i Beskidu Sądeckiego, który się stąd roztacza zapiera dech w piersiach. Właściciele Willi nie oferują zwykłych pokoi: dla gości przygotowali dwa przestronne, pięknie wyposażone apartamenty, doskonale przystosowane do wczasów rodzinnych. Na każdy apartament składa się sypialnia z dużym łożem, kuchnia i łazienka. W większym apartamencie w jadalni umieszczono kominek opalany drewnem. W sypialni znajduje się komplet pięknych starych mebli: wielkie łóżko, szafa i toaletka. Goście mogą korzystać z obszernej biblioteczki, w której znajdują się między innymi informatory dotyczące okolicznych atrakcji. Właściciele zadbali też o melomanów – piękny fortepian jest nie tylko elementem wystroju, lecz można przy nim spędzić muzyczny wieczór. Dla dzieci przygotowano zabawki i gry planszowe. Drugi, mniejszy apartament wyposażony jest w kuchnię, w której oprócz podstawowych sprzętów niezbędnych w kuchni – kuchenki gazowej, sztućców i naczyń – znajduje się również rozkładana sofa. Oprócz tego w skład apartamentu wchodzi jeszcze piękna, nowoczesna łazienka oraz sypialnia z dwuosobowym łożem i możliwością dostawki. Każdy apartament utrzymany jest w nieco innej kolorystyce, oba są jednak przestronne, przytulne, pełne uroczych bibelotów. W nieco innym duchu urządzono łazienki: wykończone są w stylu skandynawskim, prosto i nowocześnie. Willa Jaskółka to doskonała baza wypadowa: niedaleko jest do Krościenka, Szczawnicy Czorsztyna, czy zamku w Niedzicy, można stąd również rozpocząć wędrówkę na Trzy Korony. Ze względu na niewielką ilość miejsc, w Willi panuje kameralny klimat. Na zewnątrz, w wielkim ogrodzie, można biesiadować przy grillu lub opalać się na leżakach, dzieci natomiast mają do dyspozycji trampolinę oraz dużo wolnej przestrzeni do nieskrępowanej zabawy.

Zagroda Magija Twórcze Bieszczady

Zagroda Magija Twórcze Bieszczady

Orelec

Zagroda Magija to miejsce, w którym, jak zaznaczają właściciele, królują natura, kultura i swojskość. Jest to kameralne gospodarstwo, na które składają się dwie drewniane chaty oraz tzw. Wesoła Stodoła, ruska bania i piwnica winna „Pieczara Węgrzyna”, a wszystko to otoczone zielenią łąk i pól. Przed domem znajdują się stoły i krzesła, miejsce na grill i ognisko oraz huśtawka. Wnętrza chat są przytulne, umeblowane drewnianymi sprzętami i ozdobione pracami lokalnych artystów-rzemieślników. W Zagrodzie serwowane są dania tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni karpackiej. Skosztować można tu domowych konfitur, win i nalewek, a także miodów, serów wołoskich i grzybów. Warzywa i owoce pochodzą z tutejszego ogrodu. Będąc gościem Zagrody można nie tylko degustować, ale również spróbować własnych sił, biorąc udział w warsztatach „Z wiejskiego pieca”. Oferta dodatkowa Zagrody Magija jest zresztą znacznie szersza. Oprócz wspomnianych zajęć kulinarnych odbywają się w niej także warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Zainteresowani tą tematyką goście mogą poznawać tajniki garncarstwa, bibułkarstwa, tkactwa, haftu krzyżykowego czy malarstwa na szkle. Nie brakuje ciekawych propozycji dla miłośników aktywności fizycznej. Od gospodarzy można wypożyczyć rowery, kijki do nordic walking, rakiety śnieżne i narty backcountry. W pobliżu znajduje się kilka wyciągów narciarskich i stadnina koni.

Zakucie

Zakucie

Jasliska

Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Zakucie”, oferujące 15 miejsc noclegowych, to idealny wybór dla rodzin z dziećmi i grup wycieczkowych. Miejsce jest przytulne, ciepłe, urządzone ze smakiem. Ganek, bujany fotel, kompozycje z kwiatów i owoców, elementy sztuki ludowej, ikony pisane przez gospodynię, a także zapachy przyrządzanych potraw, nadają miejscu wyjątkowy charakter. Właściciele obiektu oferują pełne wyżywienie, domowa kuchnia wzbogacona jest o elementy tradycyjne, regionalne (miód pochodzący z pasieki, ryby, głównie pstrągi ze stawu hodowlanego, produkty z własnego lub sąsiednich gospodarstw). Obok domu przepływa strumyk, za mostkiem znajduje się plac zabaw, miejsce na ognisko i atrakcja gospodarstwa – zagroda zwierząt: królików, koni i danieli. 400 metrów od gospodarstwa znajduje się mała działka ze stawem z rybami, domkiem, miejscem na ognisko. Panuje tam całkowity spokój. ,,Zakucie” oferuje także liczne warsztaty dla dzieci: – malowanie na szkle, malowanie na kamieniach (łącznie z wyszukaniem odpowiednich kamieni w jeziorze i ‘znalezienie’ w nich kształtu, wzoru, który można potem namalować), batik, bibułkarstwo, pisanki łemkowskie, tworzenie obrazków ekologicznych z suszonych elementów). Całkowity spokój, cisza przerywana dźwiękami świata przyrody oraz piękne pejzaże to znak rozpoznawczy okolicy (gospodarstwo znajduje się na końcu wsi Daliówka). Czas upływa tu niezauważalnie - dzieci są pochłonięte zajęciami manualnymi na warsztatach, dorośli rozmową, książką czy ,,nic-nie-robieniem". W każdym pokoju znajduje się lista 11 okolicznych ,,punktów", które można zobaczyć lub doświadczyć. Są to m.in. piesze wycieczki nieuczęszczanymi szlakami, śladem przydrożnych kapliczek, cerkwi czy nieistniejących miasteczek łemkowskich.

1...2345

organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem