Rzemiosła » koronkarstwo

koronkarstwo
Koronkarstwo, czyli ażurowa dekoracja tkanin i ubiorów, przybiera formy ażurowych koronek, aplikacji strojów, kołnierzyków czy szali. Koronkę tworzy się z nici bawełnianych, lnianych lub jedwabnych.

Koronkarstwo na polskiej wsi rozwinęło się w połowie XIX wieku. Stało się to głównie za sprawą mecenatu m.in. Tytusa Chałubińskiego, Heleny Modrzejewskiej, Stanisława Witkiewicza, którzy zachęcali kobiety do wyrobu koronek. Organizowano dla nich kursy, szkoły, szkółki i pokazy.

W polskim koronkarstwie ludowym wyróżnia się technikę szydełkową, klockową, igiełkową i siatkową. Techniki i wzory są zróżnicowane regionalnie. Największą popularnością cieszą się koronki szydełkowe.
Koronka klockowa rozwinęła się najlepiej we wsi Bobowa – obecnie największym i najprężniejszym ośrodku koronkarstwa w Polsce. W 1899 roku powstała tam Żeńska Szkoła Koronkarstwa.

Ośrodki koronkarskie w Małopolsce:
  •  Bobowa i pobliskie miejscowości – Brzana, Biesna, Jankowa, Łużna, Siedliska, Stróżna
  •  Stary Sącz
  •  Krościenko (pow. Nowy Targ)
  •  Wiśniowa (pow. Myślenice)
 

twórcy zajmujący się tym rzemiosłem:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem