Rzemiosła » lutnictwo

lutnictwo
Lutnictwo wymaga gruntownego wykształcenia. Przyszły lutnik musi być obdarzony dobrym słuchem muzycznym i mieć zdolności manualne. Wielu lutników kończy licea plastyczne (np. Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem), a następnie jedyny w Polsce Wydział Lutnictwa na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie zdobywa wiedzę na temat historii lutnictwa oraz technik wykonywania i zdobienia instrumentów.

Do tworzenia instrumentu używa się głównie różnego rodzajów dłut rzeźbiarskich i stolarskich oraz stalowej gładzicy. Bardzo ważna jest rura grzejna, na której wygina się namoczone, odpowiednio wyszlifowane boczki pudła rezonansowego.

Podstawowym surowcem jest drewno, najczęściej jaworowe lub świerkowe – lutnik musi być znawcą gatunków drewna, ponieważ to on wybiera odpowiedni materiał. Musi znać też tajniki jego obróbki, aby nie doprowadzić do kurczenia się lub pękania drewna.

Wykonanie altówki czy wiolonczeli jest bardzo czasochłonne, zajmuje około dwóch miesięcy. Jednak długie godziny spędzone przez lutnika w warsztacie procentują: instrumenty wykonywane ręcznie brzmią lepiej i są chętniej wybierane przez muzyków.

twórcy zajmujący się tym rzemiosłem:


organizator

projekt finansowany przez

partnerzy

Skansen na JędrzejkówcePrzewodnik AnimatorJędrzejkówka ZagrodaNadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieCentrum Usług TurystycznychŻyWa PracowniaInstytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ

patronat medialny

Dziennik PolskiRadio KrakówTelewizja KrakówWeranda CountryPrzełomETNO FMCzas Dzieci Mali TuryściWrota MałopolskiKultura LudowaPolska NiezwykłaQlturkaPolska na wakacjachModny KrakówEtnosystem